Με εύκολη νίκη 3-0 σετ επί της Κηφισιάς ο Ολυμπιακός κατέκτησε το 15ο Κύπελλο της ιστορίας του

EUROKINISSI / ICONPRESS

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος από την Κηφισιά στο τελικό του Κυπέλλου βόλεϊ των ανδρών και με φόρα από την εντυπωσιακή ανατροπή στο χθεσινό ημιτελικό με τον ΠΑΟΚ, έφτασε στην κατάκτηση του τροπαίου, όπως είχε συμβεί και πριν δύο χρόνια στην Καλαμάτα.

Αυτή την φορά η Κηφισιά, που ήταν το αουτσάιντερ, δεν μπόρεσε να πάρει έστω ένα σετ (όπως το 2014) καθώς η απουσία του τραυματία διαγώνιουΓιοβάνοβιτς (το επιθετικό όπλο της ομάδας), αλλά και η κούραση για την δική της μεγάλη ανατροπή στον ημιτελικό με τον Παναθηναϊκό, δεν της επέτρεπε να καλύψει την ποιοτική διαφορά με τους ερυθρόλευκους.

2497046

(Πηγή: EUROKINISSI / ICONPRESS)

2497047

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός ξέφυγε στα μέσα με 4 πόντους και το πήρε τελικά με 25-19, ενώ ίδια εικόνα είχε και το 2ο σετ. Η Κηφισιά με μια εντυπωσιακή επίθεση στο φινάλε έκανε το 19-24, 23-24, αλλά έχασε και αυτό με 25-23. Πλέον ήταν θέμα χρόνου για να τελειώσει το ματς ο Ολυμπιακός με 3-0 σετ (το 3ο 25-22, αφού η Κηφισιά δεν κατέθεσε τα όπλα ούτε σε αυτό, παρότι ήταν πίσω στο σκορ και πάλι από την αρχή) και να πανηγυρίσει μετά το Λιγκ Καπ και το δεύτερο τρόπαιο της χρονιάς.

2497056

2497052

MVP του Final 4 και του τελικού (όπως και στο Λιγκ Καπ) αναδείχθηκε ο Δημήτρης Σουλτανόπουλος του Ολυμπιακού.

Πηγή: ΕΟΠΕ

*Ο Ολυμπιακός έχει κατακτήσει ένα ακόμη Κύπελλο το 1994 δίχως όμως τους διεθνείς για τις 4 φιναλίστ, καθώς προετοιμαζόταν η εθνική για το Κοσμοβόλεϊ)
*Το 1987 στο κύπελλο δεν έλαβαν μέρος ομάδες της Α΄ εθνικής.
*Για οικονομικούς κυρίως λόγους δεν έγιναν διοργανώσεις το 1986, το 1988, το 1991, το 1995 και το 1996.