Με 74-70 πέρασε ο Ολυμπιακός από την έδρα του Άρη και «αγκάλιασε» το πλεονέκτημα έδρας στην Α1

EUROKINISSI / MOTION TEAM / ΒΑΣΙΛΗΣ ΒΕΡΒΕΡΙΔΗΣ

Σούπερ ντέρμπυ στο κατάμεστο Nick Galis Hall με τον Ολυμπιακό να επικρατεί στο φινάλε επί του ανταγωνιστικού Άρη και ουσιαστικά να εξασφαλίζει σε μεγάλο ποσοστό την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο στην Α1 και το πλεονέκτημα έδρας από τον Παναθηναϊκό.

Στο πρώτο ημίχρονο μίλησαν οι άμυνες των δύο ομάδων τόσο ο Άρης όσο και ο Ολυμπιακός έκλεισαν τους διαδρόμους στην ρακέτα και άφησαν τα περιφερειακά σουτ. Χαρακτηριστικό ότι το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 10-12 (!). Πάντως οι ερυθρόλευκοι βρήκαν σκοράρισμα από τον Σπανούλη και τελείωσαν το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 28-34. Ο Ολυμπιακός έχασε πάντως μετά από 2.29 παιχνιδιού τον Χάντερ, που χτύπησε άθελα του ο Παπανικολάου, του τοποθετήθηκε κολλάρο και δεν αγωνίστηκε ξανά.

2497862

(Πηγή: EUROKINISSI / MOTIONTEAM / ΒΑΣΙΛΗΣ ΒΕΡΒΕΡΙΔΗΣ)

«Ο Χάντερ έχασε τις αισθήσεις του, όταν έπεσε κάτω. Δεν ξέρουμε αν έχει διάσειση, θα πάει στο νοσοκομείο να κάνει εξετάσεις. Σίγουρα, όμως, δεν μπορούσε να αγωνιστεί», δήλωσε μετά το τέλος ο προπονητής των ερυθρόλευκων, Γιάννης Σφαιρόπουλος.

Ένα τρομερό ξέσπασμα του Ουάιτ με 11 πόντους (χωρίς πόντους στο α ημίχρονο) και ένα σερί 16-6 έφεραν τον Άρη να παίρνει διαφορά (44-40) στην αρχή του β ημιχρόνου, αλλά και πάλι με τον Σπανούλη να οργανώνει (ο Μάντζαρης συμπλήρωσε νωρίς 4 φάουλ ενώ ο Χάκετ είχε θέμα με το νάρθηκα στο δάχτυλο του) ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο με βραχεία κεφαλή (52-53).

2497843

Ο Ουάιτ όμως συνέχισε το προσωπικό του κρεσέντο και στο 4ο δεκάλεπτο δίνοντας αέρα 6 πόντων στον Άρη με 61-56. Ο Ολυμπιακός «κόλλησε» για λίγο στην επίθεση, όμως βρήκε εκ νέου λύσεις στο γρήγορο παιχνίδι για το 62-64 (2.26 πριν το τέλος). Με τρίποντο του Παπανικολάου και 3 εύστοχες βολές του Χάκετ και του Πρίντεζη ο Ολυμπιακός πήρε διαφορά 4 πόντων, που του έδωσε στο φινάλε την πολύτιμη νίκη, παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων. Στο 62-62 πάντως ο Άρης διαμαρτύρεται για καλάθι που δεν μέτρησε, καθώς οι διαιτητές θεώρησαν ότι η μπάλλα δεν βρήκε στο ταμπλό από το λέι-απ του Μακνίλ πριν το "κόψιμο" του Παπαέτρου.

2497837

Ο Σπανούλης στο πρώτο ημίχρονο εκτελούσε και στο δεύτερο οργάνωνε (τελείωσε με 17 πόντους, μόλις 3 όμως με βολές στο β, αλλά και 11 ασσίστ), ενώ καθοριστική ήταν η ψυχραιμία στις βολές του Πρίντεζη (13 π.) και το σκοράρισμα από τον Παπανικολάου (12 π.)

Για τους γηπεδούχους ο «άποντος» για 20 λεπτά Ουάιτ είχε 17 με 5 τρίποντα, 16 ο Μακνίλ (αλλά όχι καλά ποσοστά) και 11 ο Χάγκινς.

Τα δεκάλεπτα: 10-12, 18-22, 24-19, 18-21 (70-74)

Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός έχουν μετά από 24 ματς 47 βαθμούς (αλλά το πλεονέκτημα οι ερυθρόλευκοι), ενώ ο Άρης με 42 θέλει μια νίκη για να κλειδώσει την 3η θέση από την ΑΕΚ που έχει 41 (πρέπει πάντως να κάνει το 2 στα 2, ενώ υστερεί στην ισοβαθμία).