Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ - Λαύριο 103-74: Έδειξε... ώρα κούπας

INTIME

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ απάντησε με μια ακόμα 100άρα στο ΟΑΚΑ επί του Λαυρίου, μετά το ράπισμα του Σαββάτου, επικράτησε 103-74 και έκανε το 2-1 στους τελικούς.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Μπεν Μπέντιλ με 28 πόντους, ενώ καθοριστικός ήταν και ο Τι Τζέι Μπρέι, όσο το Λαύριο απειλούσε ακόμα (στα πρώτα 25 λεπτά) με 21 πόντους και 7/9 τρίποντα.

Οι «πράσινοι» με πολλά λάθη στο πρώτο ημίχρονο, έμειναν μπροστά στο σκορ χάρη στην ευστοχία του Μπρέι από την περιφέρεια, αλλά μόλις αποφάσισαν να βάλουν την μπάλα κοντά στο καλάθι στο δεύτερο ημίχρονο, έφτασαν στην άνετη επικράτηση.

Πλέον, το Τριφύλλι πάει την Πέμπτη (10/6) στο Λαύριο για τη νίκη που θα του χαρίσει το 40ό πρωτάθλημα της Ιστορίας του!

Η εξέλιξη του τελικού

Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε διαφορετικό πρόσωπο σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια στο ξεκίνημα του αγώνα. Απ΄τη μία ήταν πολύ εύστοχος από το τρίποντο (5/7), με τον Τι Τζέι Μπρέι να έχει 3/3 και να οδηγεί την ομάδα του με 9 πόντους στην πρώτη περίοδο, αλλά δεν καταφερε να... ξεφύγει, καθώς την ίδια στιγμή το τριφύλλι ήταν κακό στην οργάνωση του παιχνιδιού, με 6 λάθη την πρώτη περίοδο, από τα οποία δέχθηκε 8 πόντους στον αιφνιδιασμό! Έτσι το σκορ έκλεισε στο 24-20.

Η δεύτερη περίοδος είχε διαφορετικά δεδομένα. Ο Παναθηναϊκός μείωσε τα λάθη (έκανε 2), αλλά ήταν πολύ άστοχος από τα 6.75μ (2/10), αλλά τα δύο αυτά ήταν στο τέλος του δεκαλέπτου από τον Μπρέι, με τα οποία οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά 14 πόντων (44-30). Στο μεσοδιάστημα ο Παπαπέτρου ήταν αυτός που είχε πάει για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (34-24) με 8 συνεχόμενους πόντους.

Με το έκτο τρίποντο του Μπρέι στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός έφτασε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +17, αλλά στη συνέχεια οι παίκτες του έδειξαν μια ακατανόητη και εξοργιστική χαλαρότητα στην άμυνα και απερισκεψία στην επίθεση, με αποτέλεσμα το Λαύριο να τρέξει ένα σερί 11-0 (47-41), ενώ στη συνέχεια με τρίποντο του Κόζι μείωσε και στους 5. Ο Κάτας έκανε αλλαγές, και ο Μήτογλου με τον Παπαπέτρου με συνεχόμενα καλάθια επανέφεραν τη διψήφια διαφορά.

Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός έπαιξε επιτέλους ορθόδοξα, έβαλε την μπάλα μέσα στο καλάθι όπου υπερτερεί και με τον Μπέντιλ να αναλαμβάνει δράση (8 πόντους στην περίοδο) διατήρησε τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, ενώ με ένα ακόμα τρίποντο του εκπληκτικού Μπρέι, το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 71-57.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με 5-0 σερί του Λαυρίου, αλλά ο φοβερός και τρομερός Μπέντιλ απάντησε με... 9 συνεχόμενους πόντους και πήγε ξανά τη διαφορά στο +16 (80-64)! Η συνέχεια μάλιστα ήταν ακόμα καλύτερη, καθώς ο Γκανέζος ήταν ασταμάτητος, έβαλε στα καλάθια τους αντιπάλους του και έφτασε τους 28 πόντους (ρεκόρ καριέρας στο τριφύλλι). Αποτέλεσμα ήταν η διαφορά να φτάσει μέχρι και τους 31 πόντους (103-72), για να κλείσει το σκορ στο 103-74.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 44-30, 71-57, 103-74