Euroleague: Σπουδαίο "διπλό" για Ολυμπιακό στο Μιλάνο, 66-71 την Αρμάνι

ICONPRESS/ICONPRESS

Το πρώτο του «διπλό» στη φετινή Euroleague κατέκτησε ο Ολυμπιακός από την Αρμάνι στο Μιλάνο για την 3η αγωνιστική της Euroleague σκαρφαλώντας στην κορυφή της βαθμολογίας του ομίλου του.

Οι ερυθρόλευκοι του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχαν στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα το πάνω χέρι στο σκορ και βρέθηκαν μπροστά στο ημίχρονο με 37-39.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι πρωταθλητές Ελλάδας κρατούσαν το προβάδισμα το οποίο διεύρυναν ακόμα και στο 41-47 στα μισά της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, η Αρμάνι έκανε μια αντεπίθεση και πέρασε μπροστά στο τέλος του δεκαλέπτου με 54-52 και στις αρχές της τέταρτης με 57-52.

Η αντεπίθεση των Πειραιωτών ξεκίνησε όταν βρέθηκαν πίσω με 60-54 και με 0-10 έφεραν το παιχνίδι στο 60-64. Χρειάστηκε ωστόσο ένα πολύ μεγάλο καλάθι του Βασίλη Σπανούλη με το σκορ στο 64-64 και με ένα λεπτό να απομένει για το φινάλε, αλλά και μια καλή άμυνα στη συνέχεια για να "κλειδώσει" το παιχνίδι.

Με τη νίκη τους στο «Mediolanum Forum» οι Πειραιώτες υποχρέωσαν τους Ιταλούς στη δεύτερή τους απώλεια στον όμιλο.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 37-39, 54-52, 66-71