Παναθηναϊκός OΠΑΠ: Επικράτησε του ανταγωνιστικού Απόλλωνα με 78-76

Την τρίτη νίκη σε φιλική αναμέτρηση πέτυχε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ κόντρα στον Απόλλων Πάτρας.

Μετά τα φιλικά ματς κόντρα στην κολεγιακή ομάδα του Αϊόνα και το Περιστέρι, το «τριφύλλι» αναμετρήθηκε με την ομάδα της Πάτρας, η οποία μετά από μακρά απουσία επέστρεψε από φέτος στην Basket League.

Οι δυο ομάδες μπήκαν με τους ίδιους ρυθμούς στο παρκέ, με τον Απόλλωνα να περνάει και μπροστά στο σκορ σε αρκετές στιγμές της αναμέτρησης αφήνοντας τις καλύτερες εντυπώσεις.

Από πλευράς του ο Παναθηναϊκός του Δημήτρη Πρίφτη εφάρμοσε το pressing σε κάθε γωνιά του γηπέδου, με την ομάδα του Νίκου Βετούλα να δέχεται ένα 5-0 από τους “πράσινους” πέντε λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ακολούθησε ένα... κυνηγητό μεταξύ των Πατρινών και του Παναθηναϊκού στο σκορ, με τον Λεωνίδα Κασελάκη να εκτελεί βολές πέντε δευτερόλεπτα πριν τη λήξη και να διαμορφώνει το τελικό σκορ 78-76.

Για την ομάδα της Πάτρας εξαιρετικές εντυπώσεις άφησαν οι ξένοι παίκτες.

Οι πρωταθλητές Ελλάδος αγωνίστηκαν χωρίς τον Νέντοβιτς στη διάθεση τους.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 42-38, 54-55, 78-76