Champions League: Η Μπάγερν «πάτησε» την Μπαρτσελόνα – Όλα τα highlights της 1ης αγωνιστικής

Champions League: Η Μπάγερν «πάτησε» την Μπαρτσελόνα  – Όλα τα highlights της 1ης αγωνιστικής
AP/Joan Monfort

Δείτε όλα τα γκολ από τις αναμετρήσεις της Τρίτης για την 1η αγωνιστική της φάσης των ομίλων της διοργάνωσης.

Η Μπάγερν Μονάχου μετέτρεψε σε παράσταση για έναν ρόλο το ντέρμπι της πρεμιέρας με την Μπαρτσελόνα.

Οι Βαυαροί πέρασαν «αέρα» από τη Βαρκελώνη με 3-0, δείχνοντας στους «μπλαουγκράνα» ότι η μετα-Μέσι εποχή θα είναι ιδιαίτερα δύσκολη στο υψηλότερο επίπεδο.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι οι Καταλανοί είχαν να ηττηθούν σε πρεμιέρα ομίλων από τη σεζόν 1997/98, όταν τότε είχε χάσει 3-2 από τη Νιουκάστλ στην Αγγλία.

Η Γιουνγκ Μπόις πέτυχε με το «καλημέρα» την πρώτη μεγάλη έκπληξη στη φάση των ομίλων του Champions League. Οι πρωταθλητές Ελβετίας νίκησαν 2-1 τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ του Κριστιάνο Ρονάλντο, χάρη σε τέρμα που πέτυχαν στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Πορτογάλος, ο οποίος έγραψε και πάλι ιστορία, έβαλε τους «κόκκινους διαβόλους» μπροστά στο σκορ, αλλά η αποβολή του Γουάν-Μπισάκα στο 35ο λεπτό άλλαξε τα δεδομένα του ματς. Οι γηπεδούχοι που μετρούν μόλις δύο συμμετοχές στη φάση των ομίλων έκαναν τη μεγάλη ανατροπή.

«Τρελό» ματς έγινε στη Σεβίλλη, με την τοπική ομάδα και τη Σάλτσμπουργκ να μένουν στο 1-1! Η αναμέτρηση έμεινε στην ιστορία της διοργάνωσης, καθώς έγινε η πρώτη όπου καταλογίστηκαν τέσσερα πέναλτι (όλα στο πρώτο μέρος)! Επίσης, Εν Νεσιρί των γηπεδούχων πήγε να κερδίσει το πέμπτο, αλλά είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα για θέατρο κι αποβλήθηκε στο 50ο λεπτό.

Αναλυτικά οι αγώνες της 1ης αγωνιστικής

5ος όμιλος

Μπαρτσελόνα - Μπάγερν Μονάχου 3-0

Ντιναμό Κιέβου - Μπενφίκα 0-0

6ος όμιλος

Γιουνγκ Μπόις - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-1 (66' Ενγκαμαλό, 90'+5' Σιεμπάτσο - 13' Ρονάλντο)

Βιγιαρεάλ - Αταλάντα 2-2