Euroleague: Επέστρεψε στις νίκες ο Ολυμπιακός, ήττα για Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ στη Μαδρίτη

Ανεβάζοντας... στροφές σε άμυνα και επίθεση στο β΄ μέρος, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας με 83-68 της Ζαλγκίρις Κάουνας στο ΣΕΦ, για την 4η αγωνιστική της Euroleague. Στην αντίπερα όχθη ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μετά την ήττα από την Μπασκόνια γνώρισε μια ακόμα ήττα αυτή τη φορά με 88-65 από την Ρεάλ στη Μαδρίτη.

Στη Μόσχα, η ΤΣΣΚΑ αγχώθηκε απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα, αλλά ένα ξέσπασμα της στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης τη βοήθησε να φτάσει στη νίκη με 78-76 και να βελτιώσει σε 3-1 το ρεκόρ της, υποχρεώνοντας τους Σέρβους στη δεύτερη εφετινή ήττα τους. Από το εις βάρος της 69-71 στο 36΄, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη «έδεσε» την άμυνά της και βρίσκοντας ρυθμό στην περιφέρεια έτρεξε σερί 9-0 για το 78-71 στο 38΄, βάζοντας τις βάσεις της νίκης.

Στο Πριγκιπάτο, η Μπαρτσελόνα πανηγύρισε τη δεύτερη διαδοχική νίκη της στην παράταση, μετά τον Ολυμπιακό, αυτή τη φορά εκτός έδρας με 85-81 επί της Μονακό (75-75κ.α.), διευρύνοντας σε 4-0 το αήττητο ρεκόρ της. Στον αντίποδα, η ομάδα του Ζβέζνταν Μίτροβιτς υποχώρησε σε 2-2.

Συνέχεια στο ευρωπαϊκό αήττητο της έδωσε η Αρμάνι στο Μιλάνο, κάμπτοντας την αντίσταση και της Αναντολού Εφές, με την πρωταθλήτρια Ευρώπης να παραμένει σε... σύγχυση. Η ιταλική ομάδα επικράτησε με 75-71 των Τούρκων, για την 4η αγωνιστική της Euroleague, υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στην τέταρτη ήττα τους σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Δείτε τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής της Euroleague, τη βαθμολογία και τα παιχνίδια της επόμενης αγωνιστικής