Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης-Ολυμπιακός 84-78: Προδόθηκε από την άμυνα

INTIME

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε (84-78) από τη Ζενίτ στην Αγία Πετρούπολη δείχνοντας τις αδυναμίες του στην άμυνα απέναντι στην παρέα του Κόνερ Φράνκαπ.

Παρότι έκανε μεγάλη προσπάθεια ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο και επέστρεψε, τελικά προδόθηκε από την άμυνά του γνωρίζοντας την ήττα (84-78) από τη Ζενίτ στην Αγία Πετρούπολη για την 9η αγωνιστική της Euroleague.

Οι Ρώσοι με πρωταγωνιστή τον Κόνερ Φράνκαμπ προηγήθηκαν με 20-12 (στο 6.40’’) στο ξεκίνημα της αναμέτρησης όμως, στη συνέχεια ανέλαβαν δράση Τάιλερ Ντόρσεϊ και Μουσταφά Φαλ και οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν (22-22) πριν ευστοχήσει ο Ζαχάροφ σε τρίποντο (25-22 στο 10’) δίνοντας... αέρα στην ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, που τελείωσε την πρώτη περίοδο χωρίς να κάνει λάθος!

Η άμυνα της Ζενίτ ήταν πιεστική στο ξεκίνημα του δεύτερου 10λεπτου όμως ο Ολυμπιακόις ήταν κοντά (31-25). Οι Ρώσοι στη συνέχεια βρήκαν εύκολα καλάθια με τον Πόιθρες και γκολ-φάουλ με τον Μπάρον και πήραν σημαντικό προβάδισμα (38-32 στο 15' και 43-34 στο 16’).

Με τον Μουσταφά Φαλ ο Ολυμπιακός πλησίασε ξανά (43-37 στο 17'), όμως, ο Κόνερ Φράνκαμπ έφτασε τους 14 πόντους με 4/4 τρίποντα για το +8 (47-39, στο 18.30’’) και τους 16 πόντους του Αμερικανού που έκανε ότι ήθελε την άμυνα της ελληνικής ομάδας.

Ο Σακίελ ΜακΚίσικ με προσωπική ενέργεια μείωσε (49-43) στο τέλος του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη, οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπορούσαν να σκοράρουν με άνεση, όμως, πίεζαν πολύ στην άμυνα. Η Ζενίτ πέτυχε το πρώτο καλάθι της μετά από σχεδόν τέσσερα λεπτά, πήγε και στο +7 (58-51), όμως ένα τρίποντο του Τάιλερ Ντόρσεϊ στο 28' και ένα μικρό, αλλά πολύτιμο 0-6, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο 58-57 με τους Ρώσους να έχουν σημειώσει μόλις εννιά πόντους στο τρίτο 10λεπτο.

Με πέντε σερί πόντους από τον Μπάρον (δυο βολές και ένα τρίποντο) η Ζενίτ μπήκε στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, ο Σλούκας δεν ήταν αποτελεσματικός ούτε στην επίθεση, ούτε στην άμυνα, ο Λόιντ σκόραρε στο ένας εναντίον ενός απέναντί του και οι γηπεδούχοι πήγαν στο +7 (69-62) στο 34'.

Οι Λαρεντζάκης και Σλούκας κράτησαν τον Ολυμπιακό (76-71 στο 38') στην επίθεση στα τελευταία λεπτά, αλλά ο Μπάρον έστειλε την διαφορά στο +9 (80-71 στο 38.40’’) «κλειδώνοντας» τη νίκη για τη Ζενίτ.

Οι διαιτητές: Λαμόνικα, Κόλιενσιτς, Ισγκουντέρ.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 49-43, 58-57, 84-78.

ΖΕΝΙΤ ΑΓΙΑΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Πασκουάλ): Λόιντ 12 (3/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 λάθη), Ζαχάροφ 5 (1), Καράσεφ, Μπάρον 14 (3/4 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ασίστ), Κουζμίνσκας 12 (4/5 δίποντα, 4/4 βολές), Ζούμπκοφ 3, Πόιθρες 6 (3/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Πονίτκα 7 (1), Φράνκαμπ 16 (2/3 δίποντα, 4/5 τρίποντα), Μίκι 7 (1), Γκουντάιτις 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 17 (4/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντόρσεϊ 11 (1/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Λαρεντζάκης 5 (1), Φαλ 13 (4/8 δίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ), Σλούκας 13 (4/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μάρτιν 7 (2/2 δίποντα, 3/3 βολές), Βεζένκοβ 5 (1/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Πρίντεζης 2, Παπαπανικολάου 1 (0/3 τρίποντα), Ζαν-Σαρλ 2 (1/4 δίποντα), ΜακΚίσικ 2.