Premier League: Ισοπαλία 2-2 της Λέστερ με την Γουέστ Χαμ παίζοντας με 10 παίκτες

Reuters / Darren Staples Livepic

Η μάχη του τίτλου στην Αγγλία ίσως φουντώσει αφού η Λέστερ ήρθε ισόπαλη 2-2 στο γήπεδο της με την Γουέστ Χαμ, παίζοντας όμως σχεδόν όλο το δεύτερο ημίχρονο λόγω της αποβολής του Βάρντι με 10 παίκτες, και έχοντας παράπονα από την διαιτησία. Η Τότεναμ μπορεί τώρα να μειώσει την διαφορά στο -5.

Ουσιαστικά αν έβλεπε κανείς την πρώτη φάση του αγώνα στο πρώτο λεπτό, με την κεφαλιά του Κογιατέ, την πολύ δύσκολη απόκρουση του Σμάιχελ και την μπάλα να βρίσκει στην ρίζα και των 2 κάθετων δοκαριών, κυλώντας πάνω στην γραμμή πριν αναπαυθεί στην αγκαλιά του Δανού γκολκίπερ, θα έλεγε ότι το πρωτάθλημα δεν χάνεται για την Λέστερ.

2016 04 17T124801Z 103898881 MT1ACI14352968 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND LEI WHU

(Πηγή: Action Images via Reuters / Carl Recine Livepic)

Όταν μάλιστα στο 18 ο Βάρντι σκόραρε με το 22ο γκολ της σεζόν (όσα έχει και ο Κέιν της Τότεναμ) όλοι είπαν ότι το άστρο της Λέστερ λάμπει για τα καλά. Κάπου εκεί όμως βρέθηκε ο διαιτητής Μός, που πήγε να τα αλλάξει όλα.

2016 04 17T134512Z 103902312 MT1ACI14353075 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND LEI WHU

Η αποβολή με 2η κίτρινη κάρτα του Βάρντι στο 56 «τραβηγμένη», αφού πέναλτυ μπορεί να μην υπάρχει (με τα αυστηρά Αγγλικά κριτήρια) αλλά ούτε και «θέατρο» λες ότι κάνει ο Άγγλος επιθετικός.

2016 04 17T130913Z 103900153 MT1ACI14353020 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND LEI WHU

Το ματς άλλαξε εικόνα και η Γουέστ Χαμ, που δεν είχε κάνει φάση μέχρι εκείνη την στιγμή (πλην του 1ου λεπτού), άρχισε τα «γεμίσματα» για το κεφάλι του Κάρολ (μπήκε αλλαγή στο 45) και τα τραβήγματα στην περιοχή έδιναν και έπαιρναν.

2016 04 17T140923Z 103903763 MT1ACI14353154 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND LEI WHU

Σε ένα από αυτά στο 83 του Μόργκαν στον Ρηντ, ο Μός κατελόγισε αρκετά «εύκολα» πέναλτυ, με το οποίο ο Κάρολ ισοφάρισε σε 1-1, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Κρέσγουελ με απίθανο σουτ έβαλε μπροστά στα «σφυριά».

2016 04 17T142311Z 103904591 MT1ACI14353189 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND LEI WHU

Λίγο πριν το τέλος ο Ογκμπόνα «γκρέμισε» τον Χουτ στην περιοχή, ο διαιτητής πέναλτυ δεν έδωσε, κάτι όμως που έκανε στις καθυστερήσεις σε μαρκάρισμα στον Σλουπ (που δεν ήταν) και ο Ουζόα διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

2016 04 17T142437Z 103904677 MT1ACI14353201 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND LEI WHU

(Πηγή: Reuters / Darren Staples Livepic)

Οι οπαδοί της Λέστερ αποδοκίμασαν τον διαιτητή, αλλά πανηγύρισαν έναν βαθμό, που μπορεί να αποδειχθεί πολύτιμος στο τέλος, αφού τώρα οι «αλεπούδες» έχουν 73 βαθμούς, οκτώ περισσότερους από την Τότεναμ, που πρέπει να κερδίσει οπωσδήποτε μέσα στην έδρα της Στόουκ το βράδυ της Δευτέρας, για να μπει και πάλι στην μάχη.

2016 04 17T143202Z 103905122 MT1ACI14353227 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND LEI WHU

Την επόμενη αγωνιστική η Λέστερ υποδέχεται την Σουόνσι, ενώ η Τότεναμ την Γουέστ Μπρομ, 4 ματς πριν το φινάλε.