Μαγικά γενέθλια για τον Γιάννη Αντετοκούνμπο - Οδήγησε στη νίκη τους Μπακς και μοίρασε δώρα

AP Photo/Jack Dempsey

Την ημέρα των γενεθλίων του, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο οδήγησε τους Μιλγουόκι Μπακς, σε μια σημαντική νίκη επί των Κλίβελαντ Καβαλίερς με 112-104.

Ο «Greek Freak» γιόρτασε τα ξημερώματα (ώρα Ελλάδας) τα 27α γενέθλιά του με 27 πόντους σε 27 λεπτά συμμετοχής.

Ο Έλληνας σουπερ σταρ ήταν καθοριστικός σε άλλο ένα παιχνίδι για τα «ελάφια», στην επιστροφή του μετά από δύο αγώνες λόγω ενοχλήσεων στη δεξιά γάμπα.

Εκτός από τους 27 πόντους (με 6/16 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 6/7 βολές), μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και είχε 1 μπλοκ, 3 λάθη, 4 φάουλ σε 27 λεπτά συμμετοχής.

Ο Κρις Μίντλετον, από την πλευρά του, πρόσθεσε 21 πόντους και 8 ασίστ, ενώ ο Τζρου Χόλιντεϊ έφτασε κοντά στο triple-double με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Η διοίκηση των Μπακς τον υποδέχθηκε στο παρκέ με τούρτα γενεθλίων, την οποία ο Greek Freak... κατέστρεψε με τα χέρια του, ενώ στο ημίχρονο διοργανώθηκε μια μίνι «Greek Night» βραδιά με συρτάκι και με παραδοσιακές ελληνικές φορεσιές.

Η ΕΟΚ ευχήθηκε στον Γιάννη Αντετοκούνμπο με ένα βίντεο αφιερωμένο στα κατορθώματά του.

Το επετειακό βίντεο που του αφιέρωσε η ομάδα του.