Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κέρδισε τον Ερυθρό Αστέρα και πήρε το εισιτήριο για το F4 της Euroleague

ΑΠΕ ΜΜΕ/EPA/Koca Sulejmanovic

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη είναι η πρώτη που παίρνει το εισιτήριο για το Final 4 της Euroleague κερδίζοντας για 3η φορά τον Ερυθρό Αστέρα, αυτή την φορά στο Βελιγράδι, επιβεβαιώνοντας τον τίτλο του φαβορί στο ζευγάρι.

Το τελικό 71-78 της ΤΣΣΚΑ Μόσχας επί του Ερυθρού Αστέρα σφραγίστηκε στο 2ο ημίχρονο, αφού οι γηπεδούχοι με την βοήθεια του εκπληκτικού κοινού τους (ανάμεσα τους και ο πρώην επιθετικός του Ολυμπιακού Μάρκο Πάντελιτς), ήταν μπροστά στο πρώτο 10λεπτο, ενώ στο ημίχρονο άντεξαν στην πίεση των Μοσχοβιτών, κλείνοντας το ματς στο 35-36.

Όμως το 12-23 στην 3η περίοδο έγειρε την πλάστιγγα στην πλευρά των φιλοξενούμενων, που έχοντας και την ποιότητα, αλλά και την εμπειρία διαφύλαξαν την διαφορά ασφαλείας στην αντεπίθεση του Αστέρα στο φινάλε.

Τα 10λεπτα: 21-18, 14-18 (35-36), 12-23 (47-59), 24-19 (71-78)

20 πόντους σημείωσε ο Ντε Κολό και από 12 είχαν Κουρμπάνοφ και Τεόντοσιτς, ενώ για τους γηπεδούχους ο Μίλερ έβαλε 15 πόντους, αλλά στα ρηχά έμειναν τα υπόλοιπα βαριά χαρτιά της ομάδας.

Πλέον η ΤΣΣΚΑ πάει στο 5ο συνεχόμενο Final 4 και θα περιμένει στον ημιτελικό του Βερολίνου το νικητή του ζευγαριού Λοκομοτίβ Κουμπάν-Μπαρτσελόνα.

Σήμερα γίνονται οι 3οι αγώνες και στα άλλα ζευγάρια (σε παρένθεση το επί μέρους σκορ): Παναθηναϊκός-Λαμποράλ (21.15 / 0-2), Ρεάλ Μ.-Φενέρμπαχτσε (21.45 / 0-2), Μπαρτσελόνα-Λοκομοτίβ Κουμπάν (21.45 / 1-1)