Premier League: Νικήτρια η... Σίτι στο απολαυστικό Τσέλσι - Λίβερπουλ

Τσέλσι και Λίβερπουλ απέδειξαν γιατί το αγγλικό ποδόσφαιρο είναι -στο σύνολό του- έτη φωτός μπροστά αυτή την περίοδο AP Photo/Matt Dunham

Σε ένα θεαματικό παιχνίδι της Premier League, Τσέλσι και Τσέλσι ήρθαν ισόπαλες 2-2 και δίνουν το πρωτάθλημα στη Μάντσεστερ Σίτι.

Τσέλσι και Λίβερπουλ απέδειξαν το απόγευμα της Κυριακής 2 Ιανουαρίου γιατί το αγγλικό ποδόσφαιρο είναι -στο σύνολό του- έτη φωτός μπροστά αυτήν τη στιγμή.

Σε ένα απολαυστικό παιχνίδι ήρθαν ισόπαλες 2-2, με όλα τα γκολ να μπαίνουν στο πρώτο ημίχρονο και πρόσφεραν θέαμα σε όσους το παρακολούθησαν.

Μαζί όμως προσέφεραν και το... Πρωτάθλημα στη Μάντσεστερ Σίτι, η οποία βρίσκεται στο +10 από τους διώκτες της και πολύ δύσκολα θα χάσει πλέον τον τίτλο.

Η εξέλιξη του αγώνα

H Λίβερπουλ ήταν αυτή που ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα. Μόλις στο 9' ο Μανέ εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Τσαλόμπα και έκανε το 0-1.

Μάλιστα, πριν συμπληρωθεί μισή ώρα αγώνα, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ (δεν βρισκόταν στον πάγκο καθώς έχει κορονοϊό) προηγήθηκε με 0-2. Στο 26' ο Σαλάχ με υπέροχη ενέργεια από δεξιά και εξαιρετικό τελείωμα από δύσκολη γωνία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Τσέλσι όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Αρχικά μείωσε το σκορ στο 41' σε 1-2 με ένα τρομερό σουτ του Κόβασιτς.

Και στη συνέχεια, στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ήρθε το γκολ του Πούλισιτς για το 2-2.

Το 2-2 έμεινε μέχρι το τέλος, παρότι ο ρύθμος συνέχισε να είναι εξαιρετικός και τις δύο ομάδες να έχουν ευκαιρίες και για άλλα γκολ, με κορυφαία αυτή του Σαλάχ.