Νίκη της Λοκομοτίβ μέσα στην Βαρκελώνη και 2-2 στην σειρά με την Μπαρτσελόνα για την Euroleague

ΑΠΕ ΜΜΕ / EPA / MARTA PEREZ

Μεγάλη εμφάνιση και νίκη της Λοκομοτίβ Κουμπάν επί της Μπαρτσελόνα, έστω και στην παράταση, με 80-92, με την Ρωσική ομάδα να ισοφαρίζει την σειρά σε 2-2 και πλέον η πρόκριση στο Final 4 του Βερολίνου, όπου περιμένει η ΤΣΣΚΑ Μόσχας να κρίνεται σε 5ο παιχνίδι στην Ρωσία.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα παίζοντας με την πλάτη στον τοίχο, έχοντας χάσει το πλεονέκτημα της έδρας και αποχαιρετώντας με ήττα την διοργάνωση, έπαιξε εξαιρετικά μέσα στην Βαρκελώνη, υποχρεώνοντας την Μπαρτσελόνα να γυρίζει συνεχώς στο ματς.

Στην κανονική διάρκεια του αγώνα και με το σκορ 74-75 o Ράντολφ έβαλε μία βολή από τις δύο και ο Ναβάρο με σουτ εκτός ισορροπίας ισοφάρισε σε 76-76, 2’’ πριν το τέλος.

Ο Ντιλέινι αστόχησε και το ματς πήγε στην παράταση, όπου ο κορυφαίος παίκτης του ματς, Αντονι Ράντολφ, οδήγησε την Ρωσική ομάδα στη νίκη με 10 από τους 16 πόντους που πέτυχε συνολικά, την ίδια ώρα που η Μπαρτσελόνα σκόραρε μόλις 4 (δίποντο Ναβάρο και 2 βολές από τον Σατοράνσκι) για το τελικό σκορ.

Ο Ράντολφ σημείωσε 28 π. (3/4 τρίποντα), 17 είχε ο Κλαβέρ και 15 ο Ντιλέινι, ενώ για τους ηττημένους 19 ο Ναβάρο, 18 ο Τόμιτς και 13 ο Περπέρογλου.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 35-40, 54-51, 76-76 / 80-92

Το καθοριστικό ματς θα γίνει την Μ. Τρίτη (26/4 – 20.00) στο γήπεδο της Λοκομοτίβ (που ανέκτησε το πλεονέκτημα) για να προκριθεί και η τελευταία ομάδα του Final 4 της Euroleague. Θυμίζουμε ότι το πρώτο ζευγάρι είναι αυτό την Φενέρ με την Λαμποράλ.