Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες: Θρίαμβος της Νέσλουντ στο Ski Cross

Η 25χρονη Σουηδή, πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στις αντιπάλους της AP

Η Σάντρα Νέσλουντ ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στον τελικό του ski cross, στους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο μετά από εκπληκτική εμφάνιση.

Η 25χρονη Σουηδή, πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στις αντιπάλους της, εκ των οποίων η Καναδή, Μαριέλε Τόμπσον, κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο και η Γερμανίδα, Ντανιέλα Μάγερ το χάλκινο.

Ενώ η Ελβετίδα, Φάνι Σμιθ, η οποία πήρε το χάλκινο μετάλλιο στην αντίστοιχη διοργάνωση της Πιονγκτσάνγκ (2018), πέρασε και φέτος τρίτη την γραμμή τερματισμού, αλλά υποβιβάστηκε στην τέταρτη θέση για παράβαση των κανονισμών, χάνοντας το δεύτερο διαδοχικό μετάλλιο.