«Λευκή ισοπαλία» για Μάντσεστερ Σίτυ και Ρεάλ Μαδρίτης στο Champions League.

Reuters / Carl Recine Livepic

Ανοιχτούς λογαριασμούς για την ρεβάνς την ερχόμενη Τετάρτη άφησαν Μάντσεστερ Σίτυ και Ρεάλ Μαδρίτης, που έμειναν στο 0-0 στο Etihad στο πρώτο ημιτελικό της διοργάνωσης, με την σκιά του τραυματισμού του Κριστιάνο Ρονάλντο να σκεπάζει τα πάντα.

2016 04 26T175707Z 104695027 MT1ACI14362509 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS MCI REA

(Πηγή: Reuters / Phil Noble Livepic)

Τα φλας άστραψαν περισσότερες φορές για κάποιο πλάνο του CR7, ακόμη και για τα παπούτσια του, όταν έγινε γνωστό ότι έμεινε εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού, παρά για τις μεγάλες φάσεις στο 90λεπτο του αγώνα.

2016 04 26T193550Z 104700950 MT1ACI14362689 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS MCI REA

Πελλεγκρίνι και Ζιντάν θέλησαν να θωρακίσουν αμυντικά τις ομάδες τους σε αυτό τον πρώτο ημιτελικό, με τον Γάλλο πάντως να κάνει το τρυκ της νίκης στην Βαρκελώνη, κτυπώντας στο φινάλε του αγώνα για ένα «χρυσό» εκτός έδρας γκολ.

2016 04 26T184704Z 104698024 MT1ACI14362539 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS MCI REA

Η Σίτυ περισσότερο είχε σχέδιο να κρατήσει μακριά την Ρεάλ από την εστία της και όταν έχασε και τον Σίλβα με μυϊκό τραυματισμό στο 40, δεν μπόρεσε να κάνει κάποια καθαρή φάση, κυνηγώντας κυρίως κάποιος κενό σε αντεπιθέσεις.

2016 04 26T201629Z 104703389 MT1ACI14362755 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS MCI REA

Ουσιαστικά ματς είχαμε στο τελευταίο 20λεπτο με την κεφαλιά του Χεσέ στο δοκάρι στο 72 να δίνει το σύνθημα και τον Χαρτ να κάνει δύο καταπληκτικές αποκρούσεις σε κεφαλιά του Κασεμίρο και σουτ του Πέπε από το μισό μέτρο, διατηρώντας το μηδέν για την Σίτυ.

2016 04 26T203359Z 104704439 MT1ACI14362777 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS MCI REA

(Πηγή: Reuters / Carl Recine Livepic)

Το ματς έκλεισε με απ ευθείας φάουλ του Ντε Μπρόινε που έδιωξε σε κόρνερ ο Νάβας, με το 0-0 να κάνει ενδιαφέρουσα την 2η αναμέτρηση.