Η άμυνα και πάλι της Ατλέτικο Μ. της χάρισε «καθαρή νίκη» επί της Μπάγερν για το Champions League

Reuters / Sergio Perez Livepic

Για 3η συνεχόμενη σεζόν ο Γκουαρντιόλα βλέπει τον εφιάλτη του αποκλεισμού της Μπάγερν από τα ημιτελικά του Champions League από έναν Ισπανικό σύλλογο, αφού η Ατλέτικο πήρε αυτό, που αναζητούσε. Μια νίκη δίχως να δεχθεί γκολ και το 1-0 α τονώσει την αυτοπεποίθησή της για την ρεβάνς στο Μόναχο.

Το ματς είχε από το ξεκίνημα ρυθμό, ένταση, μονομαχίες, αντίθετα με τον πρώτο ημιτελικό του Μάντσεστερ. Το γρήγορο μάλιστα γκολ του Σαούλ στο 10ο λεπτό με εξαιρετικό σλάλομ και τελείωμα μέσα από την περιοχή έδωσε έξτρα ώθηση στην αμυντική προσπάθεια της Ατλέτικο.

2016 04 27T193901Z 104787541 MT1ACI14363335 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS ATM BAY

(Πηγή: Reuters / Sergio Perez Livepic)

Η Μπάγερν είχε την κατοχή της μπάλας, όμως ήταν ελάχιστες οι στιγμές, που απείλησε πραγματικά την εστία του Ομπλάκ στο πρώτο 45λεπτο, αφού οι ροχιμπλάνκος έτρεχαν ασταμάτητα σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου.

2016 04 27T200017Z 104788817 MT1ACI14363362 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS ATM BAY

(Πηγή: Reuters / Michael Dalder Livepic)

Το β ημίχρονο ξεκίνησε με ακόμη μεγαλύτερη πίεση των Βαυαρών και την Ατλέτικο για 20 λεπτά να κλείνεται στην περιοχή της, αλλά το γκολ δεν ήρθε στις φάσεις που δημιουργήθηκαν, ενώ και ο «κεραυνός» του Αλάμπα από 35 μέτρα σταμάτησε στο δοκάρι του Ομπλάκ.

2016 04 27T202026Z 104790026 MT1ACI14363392 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS ATM BAY

(Πηγή: Reuters / Paul Hanna Livepic)

Ο Σλοβένος σταματούσε τα σουτ των φιλοξενούμενων και η Ατλέτικο έψαχνε πια ένα 2ο γκολ στους κενούς χώρους, που της έδωσε η Μπάγερν και το άγγιξε στο 74 με τον Τόρες, που όμως είδε και αυτός την μπάλα να σταματά στο κάθετο δοκάρι του Νόιερ.

2016 04 27T202559Z 104790359 MT1ACI14363406 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS ATM BAY

Η άμυνα της Ατλέτικο άντεξε στην πίεση της Μπάγερν μέχρι το τέλος και αυτό το 1-0 μπορεί να αποτελέσει την βάση για να πάρουν οι ροχιμπλάνκος την πρόκριση μέσα στο Allianz Arena την ερχόμενη Τρίτη.