Ο ΠΑΟΚ κέρδισε τον Φοίνικα Σύρου με 3-2 σετ και κατέκτησε το πρωτάθλημα βόλεϊ στους άνδρες

EUROKINISSI / MOTION TEAM / ΒΑΣΙΛΗΣ ΒΕΡΒΕΡΙΔΗΣ

Ο ΠΑΟΚ έγραψε ιστορία όχι μόνο με την κατάκτηση του 3ου τίτλου του (πέρυσι είχε κάνει το νταμπλ), αλλά επειδή έγινε η πρώτη ομάδα, που παίρνει το πρωτάθλημα έχοντας τερματίσει στην 4η θέση στην κανονική περίοδο. Η νίκη του επί του Φοίνικα ήρθε με ανατροπή από 2-0 σετ μέσα σε εκπληκτική ατμόσφαιρα από τους οπαδούς του στην Πυλαία.

Ο Φοίνικας πήγε στην Θεσσαλονίκη για να ξαναπάρει το πλεονέκτημα έδρας και στα δύο πρώτα σετ ήταν καταπληκτικός κάνοντας το 2-0 και έμοιαζε ικανός να γυρίσει την σειρά και πάλι στην Σύρο, παρότι ο καλύτερος του παίκτης, ο Ντόκιτς είχε ενοχλήσεις στα πλευρά.

2517207

(Πηγή: EUROKINISSI / MOTIONTEAM / ΒΑΣΙΛΗΣ ΒΕΡΒΕΡΙΔΗΣ)

Όμως οι δύο Κουβανοί του ΠΑΟΚ, ο Σεπέδα και ο Χιμένες έκαναν απίστευτο παιχνίδι και με την ενίσχυση του κόσμου του Δικέφαλου ήταν ασταμάτητοι και γύρισαν το ματς σκοράροντας με κάθε τρόπο.

2517168

Ο ΠΑΟΚ έχοντας αποκλείσει στα ημιτελικά τον Ολυμπιακό (με μειονέκτημα έδρας, όπως και στον τελικό) δοκιμάστηκε από το αξιόμαχο συγκρότημα της Σύρου (3ος στην κανονική περίοδο), όμως με την εντυπωσιακή συμπαράσταση και του κόσμου έφτασε δίκαια την κατάκτηση του τροπαίου με 3-2 σετ. Οι φίλαθλοι του ΠΑΟΚ δημιούργησαν εκπληκτική ατμόσφαιρα στην Πυλαία, ενώ στο τέλος χειροκρότησαν θερμά και τους παίκτες του Φοίνικα.