Σεβίλλη και Βιγιαρεάλ έχουν προβάδισμα πρόκρισης μετά τους πρώτους ημιτελικούς του Europa League

Οι παίκτες της Βιγιαρεάλ πανηγυρίζουν τη νίκη επί της Λίβερπουλ Reuters / Heino Kalis Livepic

Η Σεβίλλη με αντεπίθεση διαρκείας έφυγε με την ισοπαλία 2-2 από το Λβιβ και στην ρεβάνς με την Σαχτάρ θα έχει και το πλεονέκτημα του εκτός έδρας γκολ, ενώ η Βιγιαρεάλ υποχρέωσε την Λίβερπουλ στην πρώτη της ήττα εφέτος, με γκολ στις καθυστερήσεις, στο 13ο (και γρουσούζικο όπως αποδείχθηκε) ματς των «κόκκινων».

Στην Ουκρανία η κάτοχος του τροπαίου Σεβίλλη έμοιαζε με το γρήγορο γκολ του Βιτόλο στο 6 όχι μόνο να αιφνιδιάζει την Σαχτάρ, αλλά να έχει και τον τρόπο για να επιβάλει το ρυθμό της στο ματς.

Όμως μετά το 10λεπτο το γήπεδο «έγειρε» και η Σαχτάρ, αν και δεν είναι η φυσική της έδρα (λόγω του εμφυλίου παίζει μακριά από το Ντόνετσκ) επέλαυνε στον αγωνιστικό χώρο σε Βραζιλιάνικους ρυθμούς (με τους πολλούς εκπροσώπους της χώρας της σάμπα στην 11άδα του Λουτσέσκου).

2016 04 28T194634Z 104874394 MT1ACI14363845 RTRMADP 3 SOC

(Πηγή: Reuters / Gleb Garanich Livepic)

Ο Μάρλος ισοφάρισε με εξαιρετικό τρόπο στο 23 σε αντεπίθεση και ετοίμασε το 2-1 από την κεφαλιά του Στεπανένκο στο 36, με τους Σεβιγιάνους να μην έχουν αντίδραση.

Οι φωνές του Έμερι στα αποδυτήρια άλλαξαν τελείως την εικόνα της Σεβίλλης, που κατάφερε να ανακόψει τον ρυθμό της Σαχτάρ, αλλά και η ίδια να βγάλει φάσεις και να μην μένει σε παθητικό ρόλο.

Μάλιστα έβαλε και γκολ με τον Γκαμεϊρό στο 75, που όμως ακυρώθηκε για οφσάιντ του σκόρερ, ένα λεπτό αργότερα ο Γάλλος έχασε τετ α τετ με τον Πιατόφ, και στο 79 ο Κούτσερ τον πρόλαβε πάνω από την γραμμή για να γλυτώσει την ισοφάριση.

Στο 82 όμως δεν αστόχησε από το πέναλτυ, που κέρδισε ο Βιτόλο για το 2-2, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

2016 04 28T192447Z 104873087 MT1ACI14363820 RTRMADP 3 SOC

Στην Ισπανία η Λίβερπουλ για 45 λεπτά δεν άφησε την Βιγιαρεάλ να βρει ρυθμό στην επίθεση και έμοιαζε να ξέρει καλύτερα πώς να διαχειριστεί την κατάσταση ενός ημιτελικού, παρότι και οι δύο ομάδες είχαν σουτ, που θα μπορούσαν να καταλήξουν στην αντίπαλη εστία.

2016 04 28T195002Z 104874602 MT1ACI14363852 RTRMADP 3 SOCCER EUROPA VIL LIV

(Πηγή: Reuters / Albert Gea Livepic)

Ισορροπημένο και το 2ο ημίχρονο με τις δύο ομάδες στο ξεκίνημα τους να «μοιράζονται» και τα δοκάρια, πρώτα ο Μπακαμπού με κεφαλιά στο 46 για τους γηπεδούχους και στη συνέχεια ο Φιρμίνιο με διαγώνιο σουτ στο 65.

Η Λίβερπουλ έλεγξε στην συνέχεια το ματς αλλά στο τέλος δέχθηκε το γκολ: στο 87 ο Μινιολέ χρειάστηκε να κάνει μεγάλη επέμβαση στο σουτ του Μπακαμπού και στις καθυστερήσεις σε κόντρα επίθεση ο Αντριάν σκόραρε στην κενή εστία από το γύρισμα του Σουάρες, με τους «κόκκινους» τώρα να ποντάρουν στο Άνφιλντ για να ανατρέψουν αυτό το 1-0, κόντρα σε μια ομάδα που παίζει εξαιρετικά τις αντεπιθέσεις.