Βιλερμπάν-Ολυμπιακός 80-94: «Άλωσε» το Astroballe και σφράγισε το πλεονέκτημα έδρας

Ο Ολυμπιακός πάτησε «γκάζι» στο τέταρτο δεκάλεπτο και με σερί 16-25 επικράτησε 80-94 της Βιλερμπάν που είχε σημαντικές απουσίες και κλείδωσε και τυπικά το πλεονέκτημα έδρας στα Playoffs της Euroleague.

Από εκεί και πέρα, ο Ολυμπιακός θα δώσει μια «μάχη»... μέχρι τέλους με την Αρμάνι Μιλάνο, με φόντο την 3η θέση και την «αποφυγή» των πρωταθλητών Ευρώπης στον «δρόμο» για το Final Four.

Η άμυνά τους στην 4η περίοδο ήταν αυτή που ουσιαστικά επέτρεψε στους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να οικοδομήσουν διψήφια διαφορά, αφού στα πρώτα τρία δεκάλεπτα επέτρεπαν στην ομάδα του Κώστα Αντετοκούνμπο (7π.) να είναι απειλητική. Ντόρσεϊ (21π., 7ρ.), Βεζένκοφ (18π., 10ρ.) και Σλούκας (15π., 9ασ.) ήταν οι κορυφαίοι των «ερυθρόλευκων». Η Βιλερμπάν υποχώρησε στο 8-18, με τον Στραζέλ να είναι ο πρώτος σκόρερ με 16 πόντους.

O αγώνας:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πιο δυναμικά το ματς και με δυο τρίποντα έκανε το 2-10 κόντρα στην Βιλερμπάν, η οποία από την πλευρά της μείωσε σε 7-10. Οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν και με δυο δίποντα έκαναν το 7-14 αλλά και πάλι δεν μπόρεσαν να κρατήσουν την διαφορά βλέποντας την Βιλερμπάν να μειώνει ξανά σε 14-16 με τρίποντο του Στράζελ. Κάπου εκεί ο αγώνας πήρε τρελό ρυθμό, με τις δυο ομάδες να κλείνουν την πρώτη περιόδο στο 26-26.

Στην δεύτερη περίοδο ο αγώνας συνέχισε να είναι ντέρμπι, με τον Ολυμπιακό να έχει ένα μικρό προβάδισμα και την Βιλερμπάν να έχει τον τρόπο να μειώνει τη διαφορά. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μάλιστα προηγήθηκαν 35-42, μετά από ενέργεια και πάσα του Σλούκα στον Πρίντεζη που σκόραρε. Η Βιλερμπάν ωστόσο έτρεξε σερί 8-0 και πέρασε μπροστά στο σκορ με 43-42, αλλά ο Ολυμπιακός «ξύπνησε» και με πέντε συνεχόμενους πόντους πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 43-47.

Ο Ντόρσεϊ με τρίποντο έκανε το 43-50 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, με τους Γάλλους όμως να μειώνουν σε 49-50. Μάλιστα ο Μόργκαν έδωσε προβάδισμα με 56-54 στην Βιλερμπάν. Ο αγώνας συνέχισε να είναι ντέρμπι, με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει στο φινάλε της τρίτης περιόδου και να την κλείνει με 64-69 μπροστά στο σκορ.

Ο Σλούκας μάλιστα πήγε τη διαφορά στο +10 (68-78) με καλάθι και φάουλ. Η Βιλερμπάν μείωσε σε 72-78 αλλά ο Βεζένκοφ σκόραρε για το 72-80, ενώ ο Ντόρσεϊ έγραψε το 74-84. Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι και ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-26, 43-47, 64-69, 80-94.