Champions League: «Άλμα» για τη Λίβερπουλ, προβάδισμα για τη Μάντσεστερ Σίτι – Δείτε τα highlights

Champions League: Η Λίβερπουλ έκανε «άλμα» πρόκρισης για τα ημιτελικά, η Μάντσεστερ Σίτι δυσκολεύτηκε αλλά πήρε προβάδισμα για τους «4» και πλέον ετοιμάζονται για το μεταξύ τους ντέρμπι την ερχόμενη Κυριακή (10/4), το οποίο θα κρίνει σε μεγάλο βαθμό τον τίτλο στην Premier League.

Οι «πολίτες» λύγισαν 1-0 την Ατλέτικο Μαδρίτης, ενώ οι «κόκκινοι» επικράτησαν 3-1 της Μπενφίκα στη Λισαβόνα.

Στο Μάντσεστερ, η Σίτι τα βρήκε σκούρα κόντρα στην άμυνα των πρωταθλητών Ισπανίας, έχοντας την πρώτη καλή στιγμή της στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Τελικά, η είσοδος του Φιλ Φόντεν έκανε όλη τη διαφορά, καθώς ήταν αυτός που δευτερόλεπτα μετά την είσοδο του έδωσε μια εξαιρετική πάσα στον Ντε Μπρόινε, ο οποίος λύτρωσε την ομάδα του. Οι «πολίτες» κατάφεραν έτσι να πάρουν ένα μικρό, αλλά άκρως σημαντικό προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στη Μαδρίτη.

Στη Λισαβόνα, η Λίβερπουλ έκανε ο,τι ήθελε στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στην Μπενφίκα κι αν δεν ήταν ο εξαιρετικός Οδυσσέας Βλαχοδήμος θα μπορούσε να είχε σημειώσει 3 ή 4 γκολ. Η εικόνα άλλαξε μετά την ανάπαυλα, με τους γηπεδούχους να είναι εξαιρετικοί για περίπου 20 λεπτά. Ο Νούνιες έβαλε τους «αετούς» και πάλι στο ματς, αλλά σταδιακά οι «κόκκινοι» «πάγωσαν» τον ρυθμό, για να βρουν στο φινάλε κι ένα τρίτο γκολ, κάνοντας «άλμα» πρόκρισης.

Μάντσεστερ Σίτι και Λίβερπουλ στρέφουν πλέον την προσοχή τους στον μεταξύ τους αγώνα την ερχόμενη Κυριακή (10/4, 18:30), όπου θα κριθεί σε μεγάλο βαθμό κι ο τίτλος στην Premier League.

Τα highlights των «8» του Champions League

ΠΡΩΤΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Τρίτη 5/4

Μάντσεστερ Σίτι - Ατλέτικο Μαδρίτης 1-0 (70' Ντε Μπρόινε)

Μπενφίκα - Λίβερπουλ 1-3 (49' Νούνιες - 17' Κονατέ, 34' Μανέ, 87' Ντιάζ)

Τετάρτη (13/4)

Ατλέτικο Μαδρίτης - Μάντσεστερ Σίτι (22:00)

Λίβερπουλ - Μπενφίκα (22:00)

Οι ημιτελικοί (26 και 27/4 - 3 και 4/5)

Νικήτρια Μάντσεστερ Σίτι-Ατλέτικο Μαδρίτης - Νικήτρια Τσέλσι-Ρεάλ Μαδρίτης

Νικήτρια Μπενφίκα-Λίβερπουλ - Νικήτρια Βιγιαρεάλ-Μπάγερν

*Ο τελικός της διοργάνωσης θα διεξαχθεί στις 28 Μαΐου στο «Σταντ Ντε Φρανς», στο Παρίσι.