Λαύριο-Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 82-91: Επιθετικό ξέσπασμα στην επιστροφή του Βόβορα (videos+photos)

INTIME

Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη στο Λαύριο μέσα από την επίθεσή του, στην επιστροφή του Γιώργου Βόβορα στον πάγκο.

Το πρώτο του παιχνίδι μετά τις καταιγιστικές εξελίξεις μέσα στην εβδομάδα και τις αλλαγές σε όλα τα επίπεδα έδωσε ο Παναθηναϊκός στο Λαύριο.

Οι «πράσινοι» με τον Γιώργο Βόβορα στον πάγκο αντί του Δημήτρη Πρίφτη, είχαν να αντιμετωπίσουν τις απουσίες των δύο κορυφαίων παικτών τους φέτος, με καθοριστικό ρόλο στην επίθεση, τους Νέντοβιτς και Παπαγιάννη. Ωστόσο, χωρίς δραστικές αλλαγές, αλλά με ξεκάθαρη στόχευση κοντά στο καλάθι, που δημιούργησαν και ελεύθερα σουτ από μακριά με καλύτερες προϋποθέσεις, ο Παναθηναϊκός ξέσπασε επιθετικά και έφτασε στη νίκη με 91-82.

Στην άμυνα, βέβαια, υπήρχαν προβλήματα, ειδικά στη θέση 5, ωστόσο ακόμα είναι η αρχή στην προσπάθεια που έχει ξεκινήσει για την αναστροφή του κλίματος και τη βελτίωση της εικόνας ενόψει των τελικών στα play offs.

Κορυφαίοι για τον Παναθηναϊκό ήταν οι Ιωάννης Παπαπέτρου (21 πόντοι, 5 ριμπάουντ), Ντάριλ Μέικον (21 πόντοι με 5/8 τρίποντα, 7 ασίστ και μόλις 2 λάθη) και Οκάρο Ουάιτ (20 πόντοι, 8 ριμπάουντ), ενώ ο Τζέρεμι Έβανς πρόσθεσε 15 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Ο Γιώργος Βόβορας αντιμετωπίζοντας σημαντικές απουσίες, αλλά και λίγες μέρες στην ομάδα, δεν είχε πολλά περιθώρια για δραστικές παρεμβάσεις. Ξεκίνησε τον αγώνα με τους Μποχωρίδη, Μέικον, Παπαπέτρου, Ουάιτ και Έβανς.

Οι «πράσινοι» στόχευσαν το «ζωγραφιστό» επιθετικά, αποφεύγοντας τα πολλά τρίποντα και πήραν πόντους στο ξεκίνημα του αγώνα από Έβανς και Ουάιτ. Ωστόσο, αμυντικά αντιμετώπισαν προβλήματα στο μαρκάρισμα του Κακλαμανάκη αρχικά και εν συνεχεία του Μουράτου, ο οποίος ξεκίνησε εντυπωσιακά με 10 πόντους στο πρώτο 10λεπτο.

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 10-12 με καλάθι και φάουλ του Παπαπέτρου, ωστόσο στη συνέχεια έμειναν για 4:29 χωρίς εντός παιδιάς καλάθι, με αποτέλεσμα το Λαύριο να προηγηθεί μέχρι και 10 πόντους (23-13), με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 25-17.

Ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε σχεδόν 2 λεπτά ακόμα στη δεύτερη περίοδο για να βρει καλάθι εντός παιδιάς (με το δεύτερο τρίποντο του Μέικον, αλλά και των πράσινων γενικότερα), με τον Ουίλιαμς νωρίτερα να δίνει τη μέγιστη διαφορά στους γηπεδούχους (28-17). Οι «πράσινοι» σοβαρεύτηκαν σε άμυνα και επίθεση, έβαλαν την μπάλα μέσα στη ρακέτα, παίρνοντας πόντους από Καββαδά, Παπαπέτρου και Κασελάκη, ενώ ταυτόχρονα ανάγκασαν τους παίκτες του Λαυρίου να κλείσουν την άμυνα προς τα μέσα, με αποτέλεσμα να δημιουργηθούν ελεύθερα σουτ από τα 6.75μ.

Το αποτέλεσμα ήταν ο Παναθηναϊκός να μειώσει αρχικά στο καλάθι (32-30 στο 15') και εν συνεχεία να περάσει μπροστά στο σκορ με βολές του Μέικον (34-35 στο 17'). Το Λαύριο έβγαλε αντίδραση με σερί 5-0, το τριφύλλι προσπέρασε εκ νέου (39-40), αλλά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 45-45 με τρεις τρίποντες «βόμβες» από Βον (2) και Παπαπέτρου.

Μετά τις απαραίτητες οδηγίες στα αποδυτήρια από τον Βόβορα, ο Παναθηναϊκός βγήκε πιο συγκεντρωμένος και αποφασισμένος στο δεύτερο ημίχρονο. Με ενέργεια στην άμυνα, κράτησε τους γηπεδούχους για 4 λεπτά ακριβώς χωρίς εντός παιδιάς καλάθι, ενώ ταυτόχρονα συνέχισε να ακουμπάει την μπάλα στο ζωγραφιστό και είτε να σκοράρει από εκεί με Παπαπέτρου και Ουάιτ, είτε να δημιουργεί ελεύθερα σουτ από την περιφέρεια, με τον Μέικον να πετυχαίνει δύο συνεχόμενα στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου.

Το αποτέλεσμα ήταν οι «πράσινοι» να βρεθούν στο +11 (47-58 στο 24'), πριν ο Ουίλιαμς πετύχει το πρώτο εντός παιδιάς καλάθι του Λαυρίου. Ο Έβανς ανέβασε ξανά τη διαφορά στο +10 με δύο βολές (50-60), αλλά μια απίστευτη «έκρηξη» του Ουίλιαμς, με δύο ακόμα τρίποντα έφερε πολύ γρήγορα τη διαφορά στο καλάθι (58-60). Ο Παναθηναϊκός διαχειρίστηκε σοβαρά αυτό το ξέσπασμα και απάντησε με μεγάλα σουτ του Μέικον, για να κλείσει την τρίτη περίοδο για δεύτερη φορά στο μέγιστο (μέχρι εκείνο το σημείο) +11 (60-71).

Στην τέταρτη περίοδο ανέλαβε ακόμα περισσότερο δράση και ο Οκάρο Ουάιτ, με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα και τον Βόβορα να δοκιμάζει πράγματα με τις βασικές επιλογές που είχε στη διάθεσή του αρχικά, αλλά και με τους πιτσιρικάδες να παίρνουν χρόνο συμμετοχής, ώστε μέχρι να τα play offs να παρουσιάσει όσο περισσότερο είναι δυνατόν, μια βελτιωμένη εικόνα.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 45-45, 60-71, 82-91