Αρμάνι Μιλάνο-Αναντολού Εφές 48-64: «Αφεντικό» η πρωταθλήτρια Ευρώπης στο Μιλάνο

Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν έδειξαν ότι επάξια είναι οι προκάτοχοι του τίτλου πρωταθλητών Ευρώπης και υπέταξαν την Αρμάνι στο Μιλάνο αλλάζοντας τα δεδομένα της σειράς. AP Photo

Θρίαμβος της Εφές στο Mediolanum Forum στη βραδιά...αστοχίας των Ιταλών.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο δεύτερο δεκάλεπτο και δεν κοίταξαν πίσω έκτοτε για το μπρέικ στο Game 1 των playoffs.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Αταμάν οι Λάρκιν και Μίτσιτς με 16 πόντους ο καθένας.

Από το σύνολο του Μεσίνα, ξεχώρισε με 10 πόντους ο Μέλι, ο οποίος αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού στα τελευταία λεπτά.

Ο αγώνας

Η Εφές μπήκε «ζεστή» στο παρκέ για το πρώτο παιχνίδι των Playoffs. Ο Μοερμάν έκανε το 2-7 στο 4’ αλλά ο Μέλι έδωσε λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων και έφερε το ματς στην απόλυτη ισορροπία 11-11 στο 8’. Οι 5 αναπάντητοι πόντοι του Χολ διαμόρφωσαν το 16-11 στο 10ο λεπτό στο Μιλάνο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι προκάτοχοι του τίτλου ξεκίνησαν και πάλι καλύτερα με τους Πλάις και Μίτσιτς να φέρνουν νέα ισοπαλία για το 16-16 εκμεταλλευόμενοι την παθητική άμυνα της Αρμάνι. Το ματς πήγε πόντο-πόντου μέχρι το ημίχρονο με τους Ιταλούς να είναι σε κακή βραδιά πίσω από τα 6,75 και μόνο τον Μπεν Μπέντιλ να ξεχωρίζει με 3/3 τρίποντα, για να πάνε στα αποδυτήρια με το 26-29 υπέρ της Εφές.

Στην επιστροφή οι Τούρκοι πάτησαν «γκάζια» και με τον Μίτσιτς σε πρώτο ρόλο για το +12 στο 24’ για πρώτη φορά στην αναμέτρηση. Ο Σιλντς με τέσσερις προσωπικούς πόντους και το πρώτο εύστοχο τρίποντο του δεκαλέπτου μείωσε στους 8 (32-40 στο 27’). Οι παίκτες του Αταμάν όμως είχαν πολλούς άσους στο μανίκι τους και με back to back τρίποντα πήγε στο τελευταίο δεκάλεπτο έχοντας και πάλι προβάδισμα 12 πόντων (34-46).

Ο Τρόι Ντάνιελς ήρθε από τον πάγκο και με 5 πόντους σε ένα λεπτό κράτησε ζωντανή την γηπεδούχο ομάδα για το 39-49 στο 33’. Ωστόσο, η Εφές είχε και πάλι τον πρώτο λόγο στην επίθεση φτάνοντας για πρώτη φορά την τιμή της διαφοράς στο +15 (42-57) 5’ πριν τη λήξη. Μέλι και Ντάνιελς μειώσαν στους 10 αλλά ο Λάρκιν κράτησε σε ασφαλή απόσταση τους φιλοξενούμενους με τρίποντη «βόμβα» (47-60 στο 37’). Χωρίς αντίδραση η Αρμάνι άφησε τον χρόνο να κυλήσει με τον Ετόρε Μεσίνα να βλέπει και τον Μέλι να τραυματίζεται και να περνά στον πάγκο κουτσαίνοντας 1’ πριν το φινάλε. Tα τελευταία 60” είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα με την Εφές να κάνει το μπρέικ και να πανηγυρίζει την πρώτη της νίκη στα playoffs με 48-64.

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 23-29, 34-46, 48-64