Ξεκίνημα με άνετη νίκη για τον Ολυμπιακό επί της ΑΕΚ στα play off της Α1 μπάσκετ

EUROKINISSI / ICONPRESS

Δίχως πρόβλημα ο Ολυμπιακός κέρδισε την ΑΕΚ στο ΣΕΦ 93-58 και έκανε το 1-0 στην σειρά των ημιτελικών στην Α1 του μπάσκετ. Ξεκίνημα στο ΟΑΚΑ και για το ζευγάρι Παναθηναϊκού-Άρη στις 20.00.

Ο Ολυμπιακός δεν είχε κανένα πρόβλημα στον πρώτο ημιτελικό με την ΑΕΚ, αφού μετά από ένα μουδιασμένο ξεκίνημα πήρε διαφορά ασφαλείας και με όπλο του την επίθεση έκανε το 1-0 στην σειρά των αγώνων.

Καθοριστικό ήταν το δεύτερο 10λεπτο του παιχνιδιού, όταν το +7 έγινε +22 για τους ερυθρόλευκους, που απλά τελείωσε το ματς κάνοντας και συντήρηση δυνάμεων. Η ΑΕΚ μπόρεσε στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους να κατεβάσει στους 13 πόντους την διαφορά, αλλά τα πολλά και αβίαστα κυρίως λάθη της (24-6 σε σχέση με τον Ολυμπιακό) και η αστοχία της από μακριά (3 στα 17 τρίποντα) δεν την επέτρεψαν κάτι περισσότερο.

2519092

(Πηγή: EUROKINISSI / ICONPRESS)

Ο Ολυμπιακός ξαναπήγε το ματς στο +22 και στην τελευταία περίοδο την έφτασε και στο +36 με την ψυχολογία της ΑΕΚ στο ναδίρ, για να τελειώσει το ματς στο 93-58.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 31-16 (52-30), 18-18 (70-48), 23-10 (93-58)

15 πόντους ο Σπανούλης, 12 ο Χάντερ και από 10 Στρόμπερι και Γουόρικ για τους ερυθρόλευκους. Με 15 πόντους του Μαυροειδή και 13 του Μαυροκεφαλίδη, το δίδυμο ψηλών της ΑΕΚ ήταν το μόνο που απειλούσε επιθετικά.