Λίβερπουλ και Σεβίλλη προκρίθηκαν με εμφατικό τρόπο στον τελικό του Europa League

Reuters / Denis Balibouse

Οι έδρες μίλησαν στις ρεβάνς των δύο ημιτελικών του Europa League, αφού τόσο η Λίβερπουλ όσο και η Σεβίλλη πήραν την πρόκριση με πειστικές εμφανίσεις και «καθαρές νίκες» επί της Βιγιαρεάλ (3-0) και της Σαχτάρ (3-1) και θα αναμετρηθούν στην Βασιλεία στις 18Μαΐου.

Στο Άνφιλντ η Βιγιαρεάλ μπήκε δυνατά και απείλησε με το καλημέρα τον Μινιολέ όμως η Λίβερπουλ απάντησε με την ίδια ορμητικότητα και έφτασε στο 1-0 στο 7 με αυτογκόλ από την μικρή περιοχή του Σοριάνο.

liverpoolgoalsoriano

(Πηγή: Reuters / Phil Noble Livepic)

Η Λίβερπουλ ανέβασε την πίεση της με το ματς να γίνεται αρκετά σκληρό και από τους δύο, όμως άλλο γκολ στο ημίχρονο δεν μπήκε, με την Βιγιαρεάλ να αρκείται στο να ψάχνει μια αντεπίθεση. Τα μαρκαρίσματα αποτέλεσαν και λόγο μιας λεκτικής αντιπαράθεσης και των δύο προπονητών, Κλοπ και Μαρσελίνο.

klopmarcelinio

(Πηγή: Reuters / Lee Smith Livepic)

Ισορροπημένο το ματς στο 2ο ημίχρονο, αλλά η Λίβερπουλ με τον Στάριτζ στο 64 έσπασε το τεχνητό οφσάιντ της άμυνας της Βιγιαρεάλ για το 2-0.

2016 05 05T202450Z 105481490 MT1ACI14370805 RTRMADP 3 SOCCER EUROPA LIV VIL

Η προσπάθεια της Βιγιαρεάλ για το εκτός έδρας γκολ, που θα της έδινε την πρόκριση έγινε ακόμη πιο δύσκολη με την αποβολή στο 70 του Ρουίθ, ενώ λίγο αργότερα ζήτησαν πέναλτυ σε μαρκάρισμα στον Σουάρεθ με τον Κασάι να δείχνει παίζεται.

2016 05 05T203716Z 105482236 MT1ACI14370828 RTRMADP 3 SOCCER EUROPA LIV VIL

Στο 81 ο Λαλάνα σφράγισε την πρόκριση της Λίβερπουλ μέσα από την μικρή περιοχή με το τελικό 3-0.

2016 05 05T204303Z 105482583 MT1ACI14370839 RTRMADP 3 SOCCER EUROPA LIV VIL

Στο Σάντσες Πιθχουάν ο Γκαμεϊρό τιμώρησε το λάθος στο κέντρο του γηπέδου από τους παίκτες της Σαχτάρ και στο 9 έκανε το 1-0 για την Σεβίλλη.

sevillagoalgameiro

(Πηγή: Reuters / Marcelo del Pozo Livepic)

Δίχως πολλές φάσεις στο 45λεπτο, με την Ουκρανική ομάδα να απαντά με τον ίδιο τρόπο, σε κόντρα-επίθεση στο 44 με τον Εντουάρντο για το 1-1.

2016 05 05T200229Z 105480149 MT1ACI14370747 RTRMADP 3 SOCCER EUROPA SEV SHA

Η άμυνα πρόδωσε και πάλι την Σαχτάρ στο ξεκίνημα και του β ημιχρόνου με τον Γκαμεϊρό στο 47 να περνά και τον τερματοφύλακα για το 2-1 με το 7ο γκολ του στην διοργάνωση αφιερώνοντας το στον άτυχο συμπαίκτη του Κρον Ντέλι, που τραυματίστηκε σοβαρά στο πρώτο ματς.

gameiroshirt

(Πηγή: Reuters / Paul Hanna Livepic)

Η Σαχτάρ προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά ένα απίθανο σουτ του Μαριάνο στο 59 εκτός περιοχής έκανε το 3-1 γέρνοντας το ματς υπέρ της κατόχου του τίτλου.

2016 05 05T202436Z 105481476 MT1ACI14370803 RTRMADP 3 SOCCER EUROPA SEV SHA

Η Λίβερπουλ επιστρέφει σε Ευρωπαϊκό τελικό μετά την ήττα από την Μίλαν στην Αθήνα το 2007 για το Champions League , ενώ η Σεβίλλη θα επιχειρήσει να γίνει η πρώτη ομάδα, που θα κάνει χατ-τρικ στον θεσμό με την 3η συνεχόμενη παρουσία της μετά τις νίκες της σε Βαρσοβία πέρυσι (3-2 τη Ντνίπρο) και Τορίνο το 2014 (4-2 στα πέναλτυ την Μπενφίκα).