Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 3-0: «Πράσινη» επικράτηση στο Μαρούσι, όλα κρίνονται την Πέμπτη

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με μεγάλη άνεση 3-0 σετ του Ολυμπιακού στο κλειστό του Αγίου Θωμά, ισοφάρισε σε 2-2 τους τελικούς και όλα θα κριθούν στο 5ο παιχνίδι στου Ρέντη την ερχόμενη Πέμπτη (12/5, 19:00).

Οι τιτανομαχίες του Παναθηναϊκού με τον Ολυμπιακό θα έχουν και... 5ο επεισόδιο. Όπως συνέβη στους προηγούμενους τρεις τελικούς, έτσι και στο κλειστό του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι, η έδρα μίλησε.

Πιο εύκολα από κάθε προηγούμενο ματς οι «πράσινες» έφτασαν στη νίκη με 3-0 σετ, ισοφάρισαν τη συναρπαστική σειρά σε 2-2 και όλα πλέον θα κριθούν στο 5ο και τελευταίο παιχνίδι, στου Ρέντη, την ερχόμενη Πέμπτη (12/5, 19:00).

Ο Παναθηναϊκός πίεσε πολύ από το σερβίς, δυσκόλεψε την υποδοχή των αντιπάλων του και με εξαιρετικό μοίρασμα του παιχνιδιού από την Παπαφωτίου, αλλά και τις Χαντάβα, Κωνσταντίνου και Γκρόουθες να βρίσκουν λύσεις επιθετικά, έφτασε σε μια θριαμβευτική νίκη.

Ο Παναθηναϊκός παίρνοντας ενέργεια και ώθηση από τη δυναμική παρουσία των οπαδών του στην εξέδρα ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και με πολύ καλό σερβίς δυσκόλεψε την υποδοχή του Ολυμπιακού και έβαλε τις βάσεις για την κατάκτηση του σετ. Προηγήθηκε με 20-12 και 21-14, αλλά κάπου εκεί οι παίκτριες του Γκάιτς μάλλον επαναπαύτηκαν.

Οι «ερυθρόλευκες» πίεσε στο σερβίς και ισοφάρισε σε 23-23, αλλά οι «πράσινες» συγκεντρώθηκαν και τέλειωσαν το σετ με 25-23, με εξαιρετικό σερβίς της Παπαφωτίου.

Το δεύτερο σετ ήταν από την αρχή πιο κλειστό με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο και να εναλλάσσονται στο προβάδισμα συνεχώς μέχρι και το 13-13. Εκεί με την Κωνσταντίνου στο σερβίς κι αφού πρώτα χρειάστηκε το video check για να αλλάξει η λάθος απόφαση από άουτ σε άσο, ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα σερί 4-0 και προηγήθηκε με 17-13 και στη συνέχεια με 19-16. Ο Ολυμπιακός επέστρεψε, όμως, και με σερί 0-5 προηγήθηκε 19-21 σε ένα κρίσιμο σημείο, δείχνοντας να παίρνει ψυχολογία. Με την Κρος να πηγαίνει στο σερβίς και να πιέζει την ερυθρόλευκη υποδοχή, ωστόσο, οι «πράσινες» έκανε εντυπωσιακό φίνις και με 6-0 επικράτησαν 25-21 και έκαναν το 2-0 στα σετ.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός άντεξε μέχρι τα μισά... Προηγήθηκε με 11-13, αλλά σε εκείνο το σημείο, με τον κόσμο να δίνει τρομερή ενέργεια, τα κορίτσια του Μπράνκο Γκάιτς έκαναν κατάθεση ψυχής, προσπέρασαν με 16-13 και 20-14 και εν τέλει έφτασαν στη νίκη με 3-0 σετ.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-21, 25-18) σε 86'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Μπράνκο Γκάιτς): Κωνσταντίνου 12 (11/30 επ., 1 άσσος), Κρος 4 (2/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκρόθες 16 (16/27 επ., 62% υπ. - 46% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1 άσσος), Χαντάβα 17 (13/27 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 50% υπ. - 23% άριστες), Μεταξά 2 (0/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 68% υπ. - 59% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 3 (3/4 επ.), Στεπανένκο 2 (1/2 επ., 1 άσσος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 7 (3/11 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 1 (1/5 επ.), Σάλας 13 (13/28 επ., 33% υπ. - 33% άριστες), Μαριάνα Κόστα 8 (6/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 28% υπ. - 28% άριστες), Χριστοδούλου 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Χίπε 10 (9/29 επ., 1 άσσος) / Κονόμι (λ, 42% υπ. - 42% άριστες), Γενιτσαρίδη, Κελεσίδη 1 (1 άσσος), Ξανθοπούλου.