Άνετο 2-0 του Παναθηναϊκού επί του Άρη στα ημιτελικά της Α1 μπάσκετ στα γενέθλια του Διαμαντίδη

EUROKINISSI / ICONPRESS /ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ

Αυτή την φορά ο Παναθηναϊκός δεν αντιμετώπισε πρόβλημα με τον Άρη και «καθάρισε» το ματς από το ξεκίνημα της αναμέτρησης παίρνοντας διαφορά ασφαλείας, που διατήρησε μέχρι το τελικό 74-60. Κεντρικό πρόσωπο ο εορτάζων Δημήτρης Διαμαντίδης.

Με πολυφωνία στην επίθεση και σκοράρισμα τόσο από μακριά, όσο και μέσα στην ρακέτα, αλλά και πιεστική άμυνα, που του επέτρεψε αρκετούς αιφνιδιασμούς είχε διψήφια διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο, ενώ μέχρι να τελειώσει το ημίχρονο έφτασε ακόμη και στο +16.

2519147

(Πηγή: EUROKINISSI / ICONPRESS / ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει στο ξεκίνημα του β ημιχρόνου, κατεβάζοντας την διαφορά στους 10 βαθμούς, όμως και πάλι ο Παναθηναϊκός συγκεντρωμένος πήγε στο +19, χωρίς να σταματά την πίεση του στην άμυνα.

Ο Άρης και στο τελευταίο δεκάλεπτο προσπάθησε να κατεβάσει την διαφορά, φτάνοντας προς το τέλος στο -10, αλλά ο Παναθηναϊκός δεν είχε σκοπό να τον αφήσει να μπει στο ματς βρίσκοντας εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό μέχρι το 74-60.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 13-10 (37-23), 21-20 (58-43), 16-17 (74-60)

Έξι παίκτες του τριφυλλιού είχαν διψήφιο αριθμό πόντων: Καλάθης 12, Γουίλιαμς 12, Διαμαντίδης 11, Φώτσης 11, Ραντούλιτσα 10, Γκιστ 10. Για τον Άρη πάλι οι τρεις Αμερικανοί του τράβηξαν στο σκοράρισμα ( Γουότερς 15, Γουάιτ 12, Μακνίλ 11) δίχως άλλη βοήθεια.

Η σειρά μεταφέρεται στην Θεσσαλονίκη την Δευτέρα στις 19.00 με τον Παναθηναϊκό να θέλει μια ακόμη νίκη για να προκριθεί στον τελικό.

2519201

Στις 20:00, στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός υποδέχεται την ΑΕΚ στον 2ο αγώνα της σειράς, έχοντας κερδίσει στο πρώτο ματς.