Ολυμπιακός-Αναντολού Εφές 74-77: Ο Μίτσιτς είπε την τελευταία λέξη

INTIME

Ο Ολυμπιακός είδε τον Βασίλιε Μίτσιτς να τον εκτελεί με τρίποντο στη λήξη και να δίνει τη νίκη (74-77) και την πρόκριση στην Αναντολού Εφές στον μεγάλο τελικό του Final Four της Euroleague.

Ρίζικ, Λάτισεβς και Βίλιους κράτησαν τον Ολυμπιακό στο παιχνίδι ως το φινάλε αλλά ο Σέρβος δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και εκτέλεσε του «ερυθρόλευκους» στα 0,2 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του αγώνα.

Ο αγώνας:

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας επέλεξε να ξεκινήσει την αναμέτρηση με τους Γουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοβ και Φαλ, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Εργκίν Αταμάν επέλεξε τους Λάρκιν, Μίτσις, Άντερσον, Μοερμάν και Πλάις.

Το πρώτο καλάθι του αγώνα το σημείωσε ο Φαλ, με τον Λάρκιν να ανοίγει λογαριασμό για την Εφές με τρίποντο για το 2-3. Ο Γάλλος συνέχισε να είναι εξαιρετικός και έγραψε το 9-5, ενώ μοίραζε και ασίστ στους συμπαίκτες του και μια τέτοια ήταν στον Παπανικολάου, ο οποίος σκόραρε για το 12-5.

Η Εφές πήρε τα πάνω της στη συνέχεια και με πέντε σερί πόντους του Ντάνστον και ένα τρίποντο του Λάρκιν μείωσε σε 14-13 δυο λεπτά πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου. Μάλιστα οι Τούρκοι πέρασαν μπροστά στο σκορ με τρίποντο του Μπράιαντ για το 14-16. Ο Σλούκας με δυο βολές (αντίθετα η Εφές παρά το γεγονός ότι τάισε τους ψηλούς της δεν πήγε ποτέ στις βολές) έκανε το 16-18, με τον Παπανικολάου να σκοράρει πέντε σερί πόντους έγραψε το 21-18 που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Ο Λάρκιν με δυο βολές (τις πρώτες στο ματς) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου μείωσε σε 21-20, με τον Μάρτιν να κάνει το 22-20 και τον Μπράιαντ να ισοφαρίζει σε 22-22. Ο Σλούκας με τρίποντο έγραψε το 25-22, με τον άσο της Εφές ξανά να μειώνει σε 25-24. Μάλιστα ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα πέντε πόντων (29-24) με καλάθι του Μάρτιν. Ο Λάρκιν ωστόσο μείωσε σε 29-27 με τρίποντο, με τον Πλάις να ισοφαρίζει στη συνέχεια (29-29). Ο Ολυμπιακός όμως έβγαλε και πάλι ενέργεια και με κάρφωμα του Πρίντεζη έκανε το 33-29 στο 15΄.

O Λάρκιν όμως που βομβάρδιζε την άμυνα του Ολυμπιακού έκανε το 33-32 φτάνοντας τους 14 πόντους. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, με νέο σερί (αυτή τη φορά 6-0) έφτασαν στο 39-32, με τον Λάρκιν να το σπάει για μια ακόμα φορά καθώς με δυο βολές έκανε το 39-34.

Ο Μίτσιτς σκόραρε για τρεις και μείωσε σε 39-37, αλλά ο Ολυμπιακός με δυο ακόμα βολές (έφτασε τις 15) έκανε το 41-39. Η Εφές από την πλευρά της βρήκε και πάλι τον δρόμο προς το καλάθι του Ολυμπιακού και με τρίποντο του Σέρβου έκανε το 41-42. Ο ΜακΚίσικ με κάρφωμα έκανε το 43-42 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Μπράιαντ σκόραρε και έκανε το 43-45 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, με τον Ντόρσεϊ να ισοφαρίζει σε 45-45. Ο Μίτσιτς με 1/2 βολές έκανε το 45-46, ενώ στη συνέχεια πάσαρε στον Σίνγκλετον που με τρίποντο έκανε το 45-49. Ο Λάρκιν συνέχισε να κάνει ζημιά στην άμυνα του Ολυμπιακού και με δυο ακόμα πόντους ανέβασε τη διαφορά στο +6 (45-51) 06:48 πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου.

O Παπανικολάου μείωσε σε 48-51, αλλά ο Μπράιαντ με δυο σερί τρίποντα έκανε το 48-57. Ο Ντάνστον σκόραρε και αυτός κάνοντας το 48-59, με τον Ντόρσεϊ να δίνει ανάσα στον Ολυμπιακό το 51-59. Ο Μίτσιτς και πάλι όμως χτύπησε και με τρίποντο έγραψε το 51-62, με τον Ντόρσεϊ να μειώνει ξανά σε 53-62, ενώ ο Βεζένκοφ με τρεις πόντους μείωσε σε 56-62 δυο λεπτά πριν το φινάλε της περιόδου.

Ο Σλούκας με 2/2 βολές μείωσε εκ νέου σε 58-64 (είχε σκοράρει ο Ντάνστον νωρίτερα), με τον Πλάις να σκοράρει για το 58-66. Ο Βεζένκοφ έκανε το 60-66, με τον Ντόρσεϊ με τρίποντο στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου να κάνει το 63-66.

To τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με ένα εξαιρετικό κάρφωμα του Σίνγκλετον για το 63-68, με τον Σλούκα να σκοράρει για το 65-68. Ο Λάρκιν τιμώρησε ξανά τον Ολυμπιακό και με δίποντο έγραψε το 65-70, με τον ΜακΚίσικ με τέσσερις σερί πόντους να μειώνει σε 69-70 με έξι λεπτά να απομένουν για το φινάλε του αγώνα. Ο Ντάνστον με 1/2 βολές έκανε το 69-71, με τον άσο της Εφές ωστόσο να αποβάλλεται στη συνέχεια με πέμπτο φάουλ. Ο Ντόρσεϊ το εκμεταλλεύτηκε και με μια βολή έκανε το 70-71.

Ο Πλάις κέρδισε δυο βολές στο 36΄, με τον Γερμανό με 2/2 να κάνει το 70-73. Ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος, με τους Σλούκα και Βεζένκοφ να μην καταφέρνουν να ισοφαρίσουν την αναμέτρηση. Ο Μίτσιτς μάλιστα κέρδισε φάουλ από τον Σλούκα 02:37 πριν το φινάλε του αγώνα, με τον Σέρβο να πηγαίνει στις βολές και να χάνει και τις δυο αλλά ο Ντόρσεϊ ήταν άστοχος στο τρίποντο που επιχείρησε.

Ο Σλούκας έκανε ένα ακόμα φάουλ, αυτή τη φορά στον Λάρκιν, ο οποίος δεν μιμήθηκε τον Σέρβο και έβαλε τουλάχιστον μια για το 70-74. Ο Σλούκας με δυο βολές μείωσε σε 72-74 , ο Μοερμάν αστόχησε σε τρίποντο, με τον Μάρτιν στα 19΄΄ πριν το φινάλε να κάνει το 74-74. Ο Μίτσιτς όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με τρίποντο εκτέλεσε τον Ολυμπιακό για το 74-77 που έστειλε την Εφές στον τελικό.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-18, 43-42, 63-66, 74-77.