«Φάντασμα» του εαυτού του ο Παναθηναϊκός, η Λάρισα έκανε το 1-1 (video)

H εκπληκτική Λάρισα βρέθηκε να προηγείται μέχρι και 26 πόντους Intime/ΚΥΔΩΝΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

Μια εκπληκτική Λάρισα βρέθηκε να προηγείται μέχρι και 26 πόντους κόντρα σε μια ομάδα που δεν θύμιζε σε τίποτα Παναθηναϊκό και αντέχοντας στην «πράσινη» αντεπίθεση, πήρε σπουδαία νίκη με 84-77, ισοφαρίζοντας σε 1-1 την ημιτελική σειρά.

Σε ένα κατάμεστο γήπεδο, σε μια γιορτή του μπάσκετ η Λάρισα έκανε πάρτι χωρίς καλεσμένους για περίπου ένα ημίχρονο.

Γιατί οι παίκτες του Παναθηναϊκού απουσίασαν από το παρκέ για περισσότερα από 15 λεπτά, με αποτέλεσμα οι φανέλες που έκαναν την εμφάνισή τους να βρεθούν να χάνουν με 26 πόντους πριν το καταλάβουν και να δώσουν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να φτάσουν σε μια ιστορική νίκη.

Όταν οι «πράσινοι» αποφάσισαν να παίξουν μπάσκετ, χάρη κυρίως στις εξάρσεις των Μέικον (27 πόντους) και Παπαπέτρου (19 πόντους) ήταν πλέον αργά, αφού ακόμα κι όταν πλησίασαν στο δίποντο (75-73), ένας εκπληκτικός Κρουμπάλι (16 πόντους, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ) τελείωσε τον αγώνα και διαμόρφωσε το 1-1 στην ημιτελική σειρά (84-77).

Η εικόνα του Παναθηναϊκού ήταν απογοητευτική και προκαλεί ερωτηματικά ακόμα και για το αν θα φτάσει στους τελικούς, με πολλούς παίκτες να αποδεικνύονται για μια ακόμα φορά σε σημαντικό ματς κατώτεροι των προσδοκιών.

Πλέον η σειρά επιστρέφει στο ΟΑΚΑ για το τρίτο παιχνίδι (Παρασκευή 3/6, 19:30), με την ομάδα που θα πάρει την πρόκριση να θέλει 3 νίκες, με το τέταρτο ματς να είναι προγραμματισμένο ξανά στη Λάρισα την Κυριακή (5/6).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο παρκέ χωρίς να έχει βάλει μυαλό από τις δυσκολίες που είχε το πρώτο ματς του ΟΑΚΑ, αλλά και το ματς της κανονικής διάρκειας στο ίδιο γήπεδο, όπου ο Νέντοβιτς είχε βάλει 8/14 τρίποντα για να κάμψει την αντίσταση της Λάρισας.

Παρότι μπήκε δυναμικά, χτυπώντας κοντά στο καλάθι με τον Παπαγιάννη, στη συνέχεια το πλάνο άλλαξε και επιθετικά οι «πράσινοι» ξεκίνησαν ένα μπαράζ άστοχων τριπόντων (1/7 στην πρώτη περίοδο). Την ίδια στιγμή αντιμετώπισαν προβλήματα στην περιφερειακή άμυνα, με αποτέλεσμα το αρχικό 4-8 να γίνει 14-8 και στη συνέχεια το 14-11 από τρίποντο του Σαντ Ρος, να γίνει 26-13 στο τέλος του δεκαλέπτου με βομβαρδισμό από τρίποντα.

Ο οποίος συνεχίστηκε και στο πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου. Οι γηπεδούχοι έβλεπαν το αντίπαλο καλάθι σαν βαρέλι και οι «πράσινοι» συνέχισαν να ψάχνουν το τρίποντο (1/10), αν και όταν έβαζαν την μπάλα κοντά στο καλάθι έβρισκαν σκορ με πολύ μεγαλύτερη ευκολία. Το αποτέλεσμα ήταν η διαφορά να εκτοξευτεί στο εξωπραγματικό +26 (43-17).

Οι νέες φωνές του Βόβορα και η ξεκάθαρη εντολή να σταματήσουν τα μακρινά σουτ, έφερε μια πρώτη αντίδραση. Σερί 0-8 μέσα από τη ρακέτα, με τον Μέικον να γίνεται μετά από 15 λεπτά ο πρώτος γκαρντ του Παναθηναϊκού που σκοράρει. Με τον Παπαπέτρου να αναλαμβάνει δράση και τον Μέικον να βάζει δύο σερί ελεύθερα τρίποντα, ταυτόχρονα με μεγαλύτερη διάθεση στην άμυνα, έφεραν τη διαφορά στους 11 (47-36), με το ημίχρονο να κλείνει εν τέλει στο 50-38.

Με τρίποντο του Παπαπέτρου ο Παναθηναϊκός έριξε μετά από πολύ ώρα τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο, αλλά οι «πράσινοι» επιδόθηκαν σε νέο μπαράζ άστοχων τριπόντων και δεν μπόρεσαν να μειώσουν περισσότερο, με τη Λάρισα να πηγαίνει γρήγορα στο +14 (57-43).

Με την άμυνά του να αναλαμβάνει πλέον δράση η ομάδα του Γιώργου Βόβορα επιχείρησε εκ νέου μια αντεπίθεση και από το 62-49, με σερί 0-8 στο τελευταίο 2λεπτο με ένα μεγάλο τρίποντο του Μποχωρίδη και ένα ποστάρισμα του Κασελάκη έφτασε στο -5 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου στο παιχνίδι μπήκαν Πουρσανίδης και Τσαρουχα με αισχρά σφυρίγματα για να μην επιτρέψουν την πράσινη ολική επαναφορά. Ανύπαρκτο φάουλ του Εβανς στον Κρουμπάλι και τεχνική ποινή στον Βόβορα, ανύπαρκτο επιθετικό φάουλ στον Νέντοβιτς, ανύπαρκτο αντιαθλητικό στον Μποχωρίδη και το -4 αντί να μειωθεί κι άλλο έγινε -9 (69-60), καθώς δεν έδωσαν ούτε το φάουλ στον Νέντοβιτς, που σήκωσε το χέρι ο Μάριτς για να το παραδεχθεί!

Με προσωπικό σόου του Μέικον ο Παναθηναϊκός μείωσε στους +3 (73-70), ενώ εν συνεχεια με μεγάλο σουτ του Παπαπέτρου έγινε το 75-73. Ωστόσο, ο Κρουμπάλι με 5 σερί πόντους έδωσε σημαντικό προβάδισμα και εν τέλει τη νίκη στη Λάρισα.

Δεκάλεπτα: 26-13, 50-38, 62-57, 84-77