Νίκη του Άρη επί του Παναθηναϊκού και 2-2 στα ημιτελικά των play off της Α1

Νίκη του Άρη επί του Παναθηναϊκού και 2-2 στα ημιτελικά των play off  της Α1
EUROKINISSI / MOTION TEAM / ΦΑΝΗ ΤΡΥΨΑΝΗ

Σε ένα πολύ κακό από άποψη θεάματος παιχνίδι, αλλά γεμάτο πάθος και... αγωνιστική ένταση, ο Άρης παρότι βρέθηκε στο -13 στο πρώτο μέρος, ανέτρεψε πλήρως τα δεδομένα στην τρίτη περίοδο απέναντι στον απίστευτα κακό επιθετικά Παναθηναϊκό και πήρε τη νίκη με 56-50 για να ισοφαρίσει σε 2-2 την σειρά.

Ο Παναθηναϊκό παρότι αγωνίστηκε χωρίς τους Γκιστ, Χέινς και Φελντέιν (τιμωρήθηκαν από τον Πεδουλάκη μετά το πειθαρχικό παράπτωμα τους με τα ξενύχτια τους) στο πρώτο ημίχρονο υποχρέωσε τον γηπεδούχο Άρη να μην έχει επαφή με το καλάθι βάζοντας 8 και 11 πόντους αντίστοιχα στα δύο 10λεπτα.

Όμως οι «κίτρινοι» αντέδρασαν με το που μπήκαν στο ματς από την ανάπαυλα με τον Παναθηναϊκό να σημειώνει μόλις 5 πόντους στην περίοδο και κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ.

2523023

(Πηγή: EUROKINISSI / MOTIONTEAM / ΦΑΝΗ ΤΡΥΨΑΝΗ)

Στο φινάλε του αγώνα ο Άρης έφτασε την διαφορά και στο +8, αλλά Γουίλιαμς και Φώτσης είχαν απάντηση βάζοντας μπροστά τους «πράσινους». Όμως το φινάλε και πάλι ήταν για τους γηπεδούχους που κέρδισαν τελικά με το «φτωχό» 56-50.

Ως συνήθως Μακνίλ με 16 Γουότερς με 12 και Γουάιτ με double-double (10 πόντοι και 14 ριμπάουντς) ήταν οι κορυφαίοι του Άρη, ενώ για τον Παναθηναϊκό ο Γουίλιαμς μόνος του προσπαθούσε με 19 πόντους (αλλά και κάποια άστοχα σουτ στο τέλος), και κανείς άλλος διψήφιο αριθμό πόντων.

2522976

Τα δεκάλεπτα: 8-12, 11-17 (19-29), 19-5 (38-34), 18-16 (56-50).

Πλέον, οι διαφορές «πράσινων» και «κίτρινων» θα λυθούν το Σάββατο (14/5, 18:00) στο ΟΑΚΑ ώστε να κριθεί ποιος θα αντιμετωπίσει στους τελικούς τον Ολυμπιακό.

*Την ώρα που ο Αργύρης Πεδουλάκης μιλούσε στη συνέντευξη Τύπου, μετά την ήττα του Παναθηναϊκού από τον Άρη, οπαδοί των κιτρίνων ήταν απ' έξω και έβριζαν με ντροπιαστικές εκφράσεις τόσο τον ίδιο όσο και την μητέρα του. Ο τεχνικός του Εξάστερου έφτασε στην αίθουσα Τύπου, συνοδευόμενος από αστυνομικούς, ενώ ενδεικτικό της κατάστασης είναι πως οι «φίλαθλοι» των κιτρίνων δεν έμειναν απλά στις ύβρεις, αλλά χτυπούσαν και τον τοίχο! Ο «Άρτζι» ζήτησε να απομακρυνθεί η συγκεκριμένη μερίδα κόσμου, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν συνέβη και οι δηλώσεις του Έλληνα προπονητή (που δεν αντέδρασε πάντως και προσπάθησε να συνεχίσει την ανάλυσή του) ολοκληρώθηκαν γρήγορα, αφού δεν ήταν δυνατό να συνεχιστεί η διαδικασία υπό αυτές τις συνθήκες.

Το πρόγραμμα των play off

Ο ΕΣΑΚΕ νωρίτερα είχε ανακοινώσει και το πρόγραμμα των αγώνων στους τελικούς, με τον «μικρό» να ξεκινά την Τετάρτη 18/5 και να εξελίσσεται διαδοχικά Σάββατο-Τετάρτη, ενώ Πέμπτη-Κυριακή θα γίνεται ο «μεγάλος τελικός» αρχής γενομένης την 18/5.

play off esake

Θέσεις 1-2: 1ος Αγώνας: Πέμπτη 19/5, 19:30, 2ος Αγώνας: Κυριακή 22/5, 19:30, 3ος Αγώνας: Πέμπτη 26/5, 19:30, 4ος Αγώνας *: Κυριακή 29/5: 19:30, 5ος Αγώνας *: Πέμπτη 2/6, 19:30.

Θέσεις 3-4: 1ος Αγώνας: Τετάρτη 18/5, 19:00, 2ος Αγώνας: Σάββατο 21/5: 19:00, 3ος Αγώνας: Τετάρτη 25/5, 19:00, 4ος Αγώνας *: Σάββατο 28/5: 19:00, 5ος Αγώνας *: Τετάρτη 1/6: 19:00.