Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Άρη και προκρίθηκε στους τελικούς της Α1 μπάσκετ

EUROKINISSI / ICONPRESS /ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ

Τελικός «αιωνίων» για μια ακόμη σεζόν, αφού ο Παναθηναϊκός δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Άρη, παίρνοντας και μια μίνι ρεβάνς για τις ήττες του στην Θεσσαλονίκη και με 84-68 έκανε το 3-2 στην σειρά. Αυτή είναι η 14η χρονιά, που οι «πράσινοι» προκρίνονται στον τελικό. Πλέον Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός με πλεονέκτημα έδρας των ερυθρόλευκων) θα ξεκινήσουν την διεκδίκηση του πρωταθλήματος από την ερχόμενη Πέμπτη. Κανονικά αναμένεται να αγωνιστεί ο Διαμαντίδης που υπέστη ένα τράβηγμα στον προσαγωγό.

Ο Παναθηναϊκός, μετά το 2-2 που έκανε ο Άρης, μπήκε συγκεντρωμένος και αποφασισμένος από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης για να τελειώσει την υπόθεση πρόκρισηκαι επέβαλε τον ρυθμό του: πιεστική άμυνα, που δεν επέτρεπε στους «κίτρινους» να έχουν ορθολογικές επιλογές (επομένως και χαμηλό ποσοστό ευστοχίας), σκορ και θέαμα στην άλλη πλευρά, με πολλούς αιφνιδιασμούς. Ο κόσμος που βρέθηκε στο κλειστό του ΟΑΚΑ βοήθησε και αυτός χωρίς να σταματήσει ούτε λεπτό να ενισχύει τις προσπάθειες των γηπεδούχων.

2524833

(Πηγή: EUROKINISSI / ICONPRESS / ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Πρωταγωνιστικό ρόλο στο πρώτο ημίχρονο οι Γκιστ (10 πόντοι), Φλεντέιν (13 πόντοι) και Χέινς, που ήθελαν κατά κάποιον τρόπο με την απόδοσή τους να ζητήσουν «συγγνώμη» από τον κόσμο του «τριφυλλιού», για το πειθαρχικό παράπτωμα τους και την τιμωρία τους στο 4ο ματς της σειράς.

Η διαφορά έφτασε το +19 ενώ το ημίχρονο έκλεισε 40-28 αλλά το ματς δεν «κλείδωσε». Ο Άρης πεισματάρης μέχρι το τέλος κατέβασε την διαφορά κάτω από τους 10 πόντους, αν και οι «πράσινοι» αποκαθιστούσαν άμεσα την τάξη για να κερδίσουν στο τέλος 84-68.

Ο Φελντέιν τελείωσε με 23 πόντους και ο Γκιστ με 16 ενώ από 15 είχαν Καλάθης και Γουίλιαμς. Ο Μακνίλ με 18 και ο Γουάιτ με 17 καλύτεροι του μαχητικού Άρη.

2524829

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 16-11 (40-28), 17-20 (57-48), 27-20 (84-68)

Όσο για τον τραυματισμό του Δημήτρη Διαμαντίδη η μαγνητική έδειξε ότι δεν είναι κάτι σοβαρό (τράβηγμα στον προσαγωγό) και θα ξεκινήσει θεραπεία ώστε να είναι έτοιμος για την σειρά των τελικών.

Την Τετάρτη 18/5, 19.30 ξεκινά ο «μικρός τελικός» Άρη-ΑΕΚ (με τα ματς διαδοχικά Τετάρτη-Σάββατο) και την Πέμπτη 19/5 η μάχη των «αιωνίων» από το ΣΕΦ (Πέμπτη-Κυριακή οι αγώνες).