Ο Απόστολος Χρήστου τερμάτισε 3ος στον τελικό των 100 μέτρων ύπτιο του Ευρωπαϊκού

Ο "χρυσός" πρωταθλητής Ευρώπης Καμίλ Λακούρ Twitter / @LENaquatics (LEN European Aquatics

Επιτυχία για την Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης με τον Απόστολο Χρήστου να κατακτά το χάλκινο μετάλλιο στον τελικό των 100 μέτρων ύπτιο στο Λονδίνο.

Ο Έλληνας πρωταθλητής στην διαδρομή 4, τερμάτισε μαζί με τον Ιταλό Σαμπιόνι σε χρόνο 54.19 και θα μοιραστούν το βάθρο, με τον Γάλλο Καμίλ Λακούρ να αναδεικνύεται πρωταθλητής Ευρώπης σε χρόνο 53.79, ενώ δεύτερος ήταν ο Ρώσος Γκριγκόρι Ταράσεβιτς σε 53.89.

Η κούρσα πάντως ήταν αργή, και είναι χαρακτηριστικό ότι αν ο Χρήστου έκανε τον χρόνο με τον οποίο προκρίθηκε στον τελικό (53.36) θα είχε άνετα κατακτήσει το χρυσό.

100backstroke 001
16618309

(Πηγή: ΑΠΕ ΜΜΕ / EPA / Patrick B Kraemer)

Πέμπτος ο Σαμιλίδης

Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Παναγιώτη Σαμιλίδη στα 100 μέτρα πρόσθιο τερματίζοντας στην 5η θέση (είχε προκριθεί με τον έκτο καλύτερο χρόνο) με 1.00.66.

100breastroke

Το χρυσό κατέκτησε ο Άγγλος παγκόσμιος πρωταθλητής Άνταμ Πίτι με 58.36 καταρρίπτοντας το δικό του 58.68 από το Βερολίνο το 2014.

Στον τελικό ο Βαζαίος

Μεγάλη εμφάνιση και από τον Ανδρέα Βαζαίο στην πρώτη ημιτελική σειρά των 200 μέτρων μικτής ατομικής καθώς τερμάτισε σε χρόνο 1.58.47, τον καλύτερο από όλους τους κολυμβητές και στον αυριανό τελικό (ώρα 20.26) θα είναι στην διαδρομή 4. Η επίδοση του είναι πανελλήνιο ρεκόρ καθώς συνέτριψε το δικό του 1.58.92, πλησιάζοντας το όριο 1:58.00 που σημαίνει και συμμετοχή στον τελικό του αγωνίσματος στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

200medley

Δίπλα του θα ξεκινήσει ο Πορτογάλος Αλέξις Σάντος, που κέρδισε την 2η ημιτελική σειρά, ο μόνος μαζί με τον Βαζαίο που κατέβηκαν τα 2 λεπτά (1.59.93).