Eurobasket 2022: Νίκη της Εθνικής κόντρα στην Κροατία με σόου από Γιάννη Αντετοκούνμπο

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο προσέφερε μοναδικές στιγμές θεάματος, βγαλμένες από τα καλύτερά του στο ΝΒΑ INTIME SPORTS

Μαγικές στιγμές πρόσφερε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο στη νίκη (89-85) της Εθνικής ομάδας επί της Κροατίας στην πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ στο Μιλάνο.

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να προσφέρει μοναδικές στιγμές θεάματος, βγαλμένες από τα καλύτερά του στο ΝΒΑ, όταν τα πράγματα έγιναν δύσκολα η Ελλάδα επικράτησε (89-85) της Κροατίας στην πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ στο Μιλάνο και ξεκίνησε με το… δεξί τις υποχρεώσεις της.

Συγκλονιστικός ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με 27 πόντους, που αποτελούν νέο ρεκόρ παραγωγικότητας με την φανέλα με το εθνόσημο.

Ο «Greek Freak» με μια μεγαλειώδη εμφάνιση (27 πόντους, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 τάπα σε 28.35 λεπτά) επιβεβαίωσε με το… καλημέρα στην διοργάνωση γιατί είναι ο κορυφαίος παίκτης του πλανήτη. Ο πιο επιδραστικός στο παιχνίδι, εκεί που η «μπάλα έκαιγε» έκανε το συγκλονιστικό ανάποδο κάρφωμα σε εκπληκτική «άλει ουπ» πάσα του Νικ Καλάθη «γράφοντας» το 82-86 και στη συνέχεια σταμάτησε με μοναδικό τρόπο τον Σμιθ σε τρίποντο τεντώνοντας το κορμί του και κόβοντας την μπάλα και στην επίθεση με «γκολ-φάουλ» προσυπέγραψε τη μεγάλη νίκη… Κι όλα αυτά ενώ έμειναν εκτός ο Γιώργος Παπαγιάννης και ο Κώστας Αντετοκούνμπο.

Η Εθνική ομάδα μετά τον αρχικό αιφνιδιασμό από το 7-0 (στο 2’) που «έτρεξε» η Κροατία και το 8-3 (στο 2.30’’) πάτησε καλύτερα στο γήπεδο και στηρίχθηκε στον Τάϊλερ Ντόρσεϊ, για να «γιατρέψει» το 1/8 σουτ εντός παιδιάς που είχε στο πρώτο 3λεπτο!

Κι ο γκαρντ των Ντάλας Μάβερικς «συνδέθηκε» για τα καλά με το καλάθι σηκώνοντας το βάρος στην επίθεση. Αρχικά έδωσε «αέρα» 8 πόντων (12-20, στο 8.20’’) στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα και μέσα από την πιεστική άμυνα με 5 σερί πόντους του πρώην παίκτη του Ολυμπιακού η διαφορά «εκτοξεύτηκε» στο +13 (21-34, στο 13’). Μέχρι εκείνο το σημείο ο Ντόρσεϊ είχε 18 πόντους με 6/7 σουτ εντός παιδιάς σε 11 λεπτά! Απίστευτα πράγματα.

Οι Κροάτες που ξεκίνησαν καλά δεν μπορούσαν να βρουν διαδρόμους για το ελληνικό καλάθι και οδηγήθηκαν σε 12 λάθη στο πρώτο ημίχρονο, στοιχείο που αξιοποίησε πλήρως η ελληνική ομάδα φτάνοντας στο +19 (21-40 στο 15’) με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο. Οι παίκτες του Νταμίρ Μουλαομέροβιτς έφτασαν με το… ζόρι τους 30 πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (30-46 στο 20’), όπου ήταν ξεκάθαρη η υπεροχή της Εθνικής ομάδας.

Ο Δημήτρης Ιτούδης είχε «εγκλωβίσει» τον αντίπαλο προπονητή, που δεν έβρισκε λύσεις απέναντι στην συμπαγή άμυνα της Ελλάδας. Όμως, η χαλάρωση στο τρίτο 10λεπτο και η έλλειψη βοήθειας περαιτέρω από τον πάγκο, καθώς ο Γιώργος Παπαγιάννης και ο Κώστας Αντετοκούνμπο ήταν εκτός, σε συνδυασμό με την κατακόρυφη άνοδο του Τζαλίν Σμιν επέτρεψαν στους Κροάτες να ανακάμψουν και να πλησιάσουν σε… απόσταση βολής (60-62 στο 27.30’’), μέχρι να απαντήσει ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με (60-65 στο 28’). Με καλάθια από τους Αγραβάνη και Γιάννη Αντετοκούνμπο έκλεισε η τρίτη περίοδος στο +8 (62-70 στο 30’). Εν ολίγοις οι Κροάτες σημείωσαν στο τρίτο 10λεπτο, περισσότερους πόντους απ’ όσους είχαν βάλει στο πρώτο ημίχρονο!

Παρά το σκοράρισμα από τους Σμιθ και Σιμόν η Ελλάδα με τους Αγραβάνη, Ντόρσεϊ, Γιάννη Αντετοκούνμπο και Σλούκα έβρισκε λύσεις και είχε τον έλεγχο (75-84 στο 36.40’’). Τα σουτ του Σμιθ έφεραν την Κροατία σε… απόσταση βολής (82-84, στο 38.30’’). Στα τελευταία 90 δευτερόλεπτα ο Giannis κάρφωσε στην άλει ουπ πάσα του Καλάθη, κάνει την τάπα στον Ζούμπακς, στην συνέχεια τεντώνεται και ταπώνει στον Σμιθ στο τρίποντο και στην επίθεση τελειώνει το ματς με «γκολ-φάουλ» που κέρδισε από τον Μάριο Χεζόνια, προσυπογράφοντας με αυτό τον τρόπο τη νίκη για την Ελλάδα στην πρεμιέρα της διοργάνωσης…

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρόσο, Καστίγιο, Χορόζοβ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-24, 30-46, 62-70, 85-89.

ΚΡΟΑΤΙΑ (Μουλαομέροβιτς): Μπογκντάνοβιτς 19 (7/12 διποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χεζόνια 10 (2/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μάτκοβιτς 2, Μάβρα 2, Ράμλιακ, Σάριτς (0/6 σουτ), Σίμον 18 (5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Σμιθ 23 (3/6 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ζούμπατς 11 (3/5 δίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ).

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Αγραβάνης 11 (1/1 δίποντο, 2/4 τρίποντα, 3/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Γιάννης Αντετοκούνμπο 27 (9/20 δίποντα, 9/11 βολές, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Θανάσης Αντετοκούνμπο 5 (1), Καλάθης 4 (2/7 σουτ, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντόρσεϊ 27 (4/8 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Λαρεντζάκης, Λούντζης, Παπανικολάου 6 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 3, Σλούκας 6 (2/8 σουτ, 2 ασίστ).