Eurobasket 2022: Στους «8» η Ελλάδα με 94-88 την Τσεχία

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κάνει απίστευτα πράγματα, η Εθνική ομάδα πήρε το «εισιτήριο» για τα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ INTIME

Με κατάθεση ψυχής  η Ελλάδα νίκησε 94-88 την Τσεχία και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Eurobasket 2022, όπου θα αντιμετωπίσει την Tρίτη (13/9, 21:30) οικοδέσποινα, Γερμανία, για μια θέση στην 4άδα.

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κάνει απίστευτα πράγματα σε άμυνα και επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο, όπου σημείωσε τους 23 από τους 27 συνολικά πόντους του η Εθνική ομάδα επικράτησε (94-88) της Τσεχίας και πήρε το «εισιτήριο» για τα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ.

Κι αν ο Greek freak έκανε άλλη μια εμφάνιση που θύμιζε τις μοναδικές παραστάσεις του στους τελικούς του ΝΒΑ με τους Μπακς, τι να πει κανείς για τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη που το πάθος του, η άμυνα του και το σκοράρισμα του αποτέλεσαν την αφετηρία της ελληνικής αντεπίθεσης, όπως επίσης και ο Ιωάννης Παπαπέτρου, ο οποίος έκανε την καλύτερη εμφάνιση του ως τώρα μέχρι την επόμενη…

Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και με το 11-2 (στο 3’) στο ξεκίνημα υποχρέωσαν τον Ρόνεν Γκίνσμπουργκ να πάρει άμεσα τάϊμ άουτ, καθώς η Ελλάδα ήταν κυρίαρχη.

Η προσπάθεια των Τσέχων να οδηγήσουν την αναμέτρηση σε παιχνίδι μισού γηπέδου αποτρέποντας από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο και τους συμπαίκτες του να τρέξουν στο ανοικτό γήπεδο επετεύχθη και σε συνδυασμό με τις συνεργασίες του Σατοράνσκι με τον Βέσελι βρήκαν σκορ, όμως οι λύσεις του Νικ Καλάθη διατηρούσαν την Ελλάδα σε… θέση οδηγού (16-6 στο 5.30’’).

Η πίεση των Τσέχων στην άμυνα και τα καλάθια Σατοράνσκι, Χρούμπαν και Άουντα έβαλαν μπροστά στο σκορ την ομάδα του Γκίνσμπουργκ (20-21 στο 10’). Οι 2 πόντοι του Γιάννη Αντετοκούνμπο στην πρώτη περίοδο μαρτυρούν τον αποτελεσματικό τρόπο που αντιμετώπισαν τον σούπερ σταρ στα μετόπισθεν.

Η Ελλάδα έχασε το σκορ στο ανοικτό γήπεδο και με τρίποντα των Παπαπέτρου, Καλάθη και Ντόρσεϊ μπόρεσε να έχει το «πάνω χέρι» (36-32 στο 17’). Οι Τσέχοι πέτυχαν να κρατήσουν τον Γιάννη Αντετοκούνμπο στους 4 πόντους μ’ ένα καλάθι εντός παιδιάς και δυο ελεύθερες βολές και με τις λύσεις που πήραν κοντά στο καλάθι από τον Πατρίκ Αουντά μπόρεσαν να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο έχοντας προβάδισμα 4 πόντων (41-45 στο 20’).

Στην επανάληψη, οι διεθνείς μπήκαν με πολύ μεγάλο πάθος και πήραν το προβάδισμα (53-52 στο 25.40’’) με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να αναζητεί διαδρόμους για το καλάθι του αντιπάλου. Τα καλάθια του Χρούμπαν όμως διατηρούσαν μπροστά στο σκορ τους Τσέχους (55-60, στο 27’).

Εκεί, ο Δημήτρης Ιτούδης έριξε στο παρκέ τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη ανέβασε την πίεση της περιφερειακής άμυνας όμως, οι παίκτες του Γκίνσμπουργκ με απίθανο τρίποντο από τα 9 μέτρα έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +4 (63-67 στο 30’).

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν ο παίκτης που μπήκε στην εξίσωση του παιχνιδιού στην επίθεση και βοήθησε ώστε η Ελλάδα να προηγηθεί με +8 (78-70) με τον Λαρεντζάκη και τον Σλούκα να βάζουν την υπογραφή τους.

Οι Τσέχοι πλησίασαν (83-78 στο 37.30’’), αλλά εκεί ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με μεγάλα καλάθια και άρωμα ΝΒΑ στις κινήσεις του σε άμυνα και επίθεση οδήγησε εκ του ασφαλούς την Ελλάδα στα προημιτελικά…

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-20, 41-45, 63-67, 94-88

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Αγραβάνης, Γιάννης Αντετοκούνμπο 27 (6/9 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 9/12 βολές, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ σε 34 λεπτά), Θανάσης Αντετοκούνμπο, Καλάθης 14 (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ντόρσεϊ 6 (1/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Λαρεντζάκης 8 (2), Παπαγιάννης 8 (4/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 8 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 13 (2/2 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 3/4 βολές), Σλούκας 10 (1 τρίποντο, 5/5 βολές)

ΤΣΕΧΙΑ (Γκίνζμπουργκ): Άουντα 12 (5/7 δίποντα, 2/3 βολές), Μπάλβιν 12 (6/10 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπόχατσικ 11 (3), Χρούμπαν 17 (3), Κρεϊτσί 3 (1), Κριζ, Κίζλινκ 6 (1), Πέτερκα, Σατοράνσκι 3 (1/5 σουτ, 8 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Σενάλ 3 (1), Βέσελι 21 (10/13 δίποντα, 3 ριμπαουντ)