Ολυμπιακός-Φράιμπουργκ 0-3: Αρνητική επίδοση με 11 ματς χωρίς νίκη

Ο Ολυμπιακός γνώρισε τη δεύτερη ήττα του σε ισάριθμα ματς στον 7ο όμιλο του Europa League και ισοφάρισε μια πολύ άσχημη αρνητική επίδοση ΙΝΤΙΜΕ

Ο Ολυμπιακός γνώρισε τη δεύτερη ήττα του σε ισάριθμα ματς στον 7ο όμιλο του Europa League και ισοφάρισε μια πολύ άσχημη αρνητική επίδοση.

Συγκεκριμένα, οι Πρωταθλητές Ελλάδας έφτασαν τα 11 ματς στην Ευρώπη, χωρίς νίκη, ισοφαρίζοντας το σχετικό ρεκόρ για ελληνική ομάδα. Τα 11 ευρωπαϊκά ματς δίχως «τρίποντο» είχε φτάσει ο ΠΑΟΚ την τριετία 2003-05 κι ο Παναθηναϊκός τη διετία 2010-11.

Ολυμπιακός Europa League

Ο Ολυμπιακός καλείται πλέον να τα παίξει «όλα για όλα» στα δύο ματς που ακολουθούν με την Καραμπάγκ, η επικράτησε της Ναντ στο άλλο ματς της βραδιάς.

Τον ενθουσιασμό για την επισημοποίηση της συμφωνίας με τον Χάμες Ροντρίγκες, διαδέχθηκε η απογοήτευση για την εικόνα των παικτών του Κάρλος Κορμπεράν, ο οποίος βρίσκεται σε εξαιρετικά δύσκολη θέση, όσον αφορά στο μέλλον του.

Η Φράιμπουργκ προηγήθηκε μόλις στο 5ο λεπτό και πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ήταν ήδη μπροστά με 2-0. Ο Ολυμπιακός απείλησε ελάχιστα και στο πρώτο μέρος είχε μόλις μια καλή φάση με τους Ουί Τζο και Μπιέλ. Το δεύτερο γκολ του Γκρέγκοριτς στο 52ο λεπτό, ουσιαστικά, έβαλε τέλος σε όποια υποψία ανατροπής. Αν και κάτι τέτοιο έμοιαζε (σχεδόν) απίθανο με την εικόνα που είχαν οι δύο ομάδες.

ΓΚΟΛ: 5' Χέφλερ, 25', 52' Γκρέγκοριτς

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ματέι Γιούνγκ (Σλοβενία)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκ. Ροντρίγκες - Λίνχαρτ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κάρλος Κορμπεράν): Βατσλίκ, Βρσάλικο (71΄ Άβιλα), Μπα, Σισέ, Ρέτσος (46΄ Ρέαμπτσιουκ), Εμβιλά, Μπουχαλάκης (46΄ Κούντε), Μπόουλερ (62΄ Γκ. Ροντρίγκες), Μπιέλ, Μασούρας (62΄ Ελ Αραμπί), Ουί Τζο.

ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ (Κρίστιαν Στράιχ): Φλέκεν, Σίλντιγια (78΄ Κούμπλερ), Μ. Γκίντερ, Λίνχαρτ, Κρ. Γκίντερ, Εγκεστάιν, Χέφλερ, Ντόαν (69΄ Πέτερσεν), Γκρίφο (78΄ Κεϊτέλ), Γκρέγκοριτς (62΄ Σάντε), Κίερεχ (62΄ Τζεόνγκ).