Μπάγερν, Παρί Σεν Ζερμέν και Γιουβέντους μετά το πρωτάθλημα κατέκτησαν και το Κύπελλο

Κυπελλούχος Γερμανίας η Μπάγερν Reuters / Fabrizio Bensch

Συγκλονιστικός ο 64ος τελικός του Κυπέλλου Γερμανίας ανάμεσα στην Μπάγερν και την Ντόρτμουντ, που κρίθηκε στα πέναλτυ για την Μπάγερν με 4-3. Νταμπλ και για την Παρί στο αντίο του Ζλάταν, με τους πρωταθλητές να επικρατούν 4-2 της Μαρσέιγ στον τελικό του Κυπέλλου Γαλλίας. Στην παράταση έγραψε ιστορία και η Γιουβέντους με το διαδοχικό νταμπλ, που πέτυχε χάρις στην νίκη της με 1-0 επί της Μίλαν.

Στο Βερολίνο Μπάγερν και Ντόρτμουντ έδωσαν μεγάλη μάχη, με ένταση και αρκετά δυνατά μαρκαρίσματα, αλλά γκολ δεν έβαλαν στα 120 λεπτά.

2016 05 21T194307Z 1748588669 LR1EC5L1IRLYV RTRMADP 3 SOCCER GERMANY CUP

(Ο Χούμελς στον πάγκο της Ντόρτμουντ - Πηγή: Reuters / Fabrizio Bensch)

Ο Χούμελς στον τελευταίο του αγώνα με την φανέλα της Ντόρτμουντ έγινε αλλαγή καθώς τραυματίστηκε, ενώ εξαιρετική εμφάνιση έκανε ο Παπασταθόπουλος στην άμυνα της Ντόρτμουντ.

2016 05 21T205340Z 1483129931 LR1EC5L1M154F RTRMADP 3 SOCCER GERMANY CUP

(Πηγή: Reuters / Hannibal Hanschke)

Ο Έλληνας διεθνής όμως ήταν ο ένας από τους δύο μοιραίους των Βεστφαλών, που έχασε πέναλτυ (δοκάρι), μαζί με τον Μπέντερ και παρότι και ο Κίμιχ έχασε το 3ο κτύπημα των Βαυαρών, ο Ντάγκλας Κόστα ήταν ψύχραιμος για το τελικό 4-3 της Μπάγερν.

2016 05 21T205238Z 1430047041 LR1EC5L1LZF4A RTRMADP 3 SOCCER GERMANY CUP

(Πηγή: Reuters / Kai Pfaffenbach TPX Images of the Day)

Ο Γκουαρντιόλα στο αντίο του έκλαψε για το 2ο νταμπλ που κατακτά στο Μόναχο (είχε κερδίσει την Ντόρτμουντ του Κλοπ και το 2014 στην παράταση) πριν τον σηκώσουν στα χέρια οι παίκτες του, ενώ η Μπάγερν παραμένει πολυνίκης του θεσμού με 18 κατακτήσεις.

2016 05 21T205938Z 36476304 LR1EC5L1MB45I RTRMADP 3 SOCCER GERMANY CUP

(Πηγή: Reuters / Kai Pfaffenbach)

2016 05 21T210140Z 1559385074 LR1EC5L1MEI5X RTRMADP 3 SOCCER GERMANY CUP

(Πηγή: Reuters / Michael Dalder)

Ένα ακόμη στοιχείο του τελικού Κυπέλλου στην Γερμανία ήταν οι πολλοί μυικοί τραυματισμοί από τους παίκτες και των δύο ομάδων, όσο περνούσε η ώρα, από την καταπόνηση της σεζόν.

2016 05 21T203138Z 1578248373 LR1EC5L1L0F2F RTRMADP 3 SOCCER GERMANY CUP

2016 05 21T203110Z 2104656982 LR1EC5L1KZN2D RTRMADP 3 SOCCER GERMANY CUP

Με την σφραγίδα του Ζλάταν η Παρί

Παρότι δυσκολεύτηκε αρχικά η Παρί, κέρδισε 4-1 την Μαρσέιγ στο τελικό του Κυπέλλου Γαλλίας και έκανε το νταμπλ για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά.

2016 05 21T205209Z 100286805 LR1EC5L1LYM46 RTRMADP 3 SOCCER FRANCE CUP

(Πηγή: Reuters / Benoit Tessier)

Ο 10ος τίτλος της Παρί είχε την σφραγίδα του Ζλάταν και γιατί ήταν ο τελευταίος του αγώνας με τους Παριζιάνους, αλλά γιατί ήταν και εκείνος, που έκανε το 2-1 με πέναλτυ ακριβώς στο ξεκίνημα του β μέρους, διευκολύνοντας τα πράγματα για την ομάδα του και έβαλε και το κερασάκι με δεύτερο εύστοχο κτύπημα στο 82 .

2016 05 21T212014Z 1910997214 LR1EC5L1N9F8B RTRMADP 3 SOCCER FRANCE CUP

(Πηγή: Reuters / Gonzalo Fuentes TPX Images of the Day)

Ο Ματουιντί στο 3 είχε ανοίξει το σκορ, αλλά ο Τοβέν στο 12 ισοφάρισε για τους Μαρσεγιέζους. Το 3ο γκολ των πρωταθλητών έβαλε ο Καβάνι στο 57, με την Παρί να διαχειρίζεται το σκορ μέχρι το φινάλε του αγώνα πριν το τελικό 4-2 από τον Μπατσουαγί στο 87. Οι οπαδοί της Μαρσέιγ δεν δέχτηκαν καλά την ήττα και έβαλαν φωτιά σε καθίσματα στην κερκίδα.

2016 05 21T213940Z 539516588 LR1EC5L1O5TAH RTRMADP 3 SOCCER FRANCE CUP

Με το άγγιγμα του Μοράτα

Η Γιουβέντους έγραψε ιστορία στον 69ο τελικό του Coppa Italia καθώς έγινε η μοναδική ομάδα του κάλτσιο με δύο συνεχόμενα νταμπλ. Για να τα καταφέρει όμως υπέφερε από μια αποφασισμένη Μίλαν, που ήθελε το τρόπαιο και την σφυροκόπησε στα 90 λεπτά της κανονικής διάρκειας.

2016 05 21T211942Z 143524356 LR1EC5L1N8J87 RTRMADP 3 SOCCER ITALY COPPA

(Πηγή: Reuters / Tony Gentile)

Γκολ δεν πήγε και ένας ακόμη τελικός της βραδιάς πήγε στην παράταση, με τον Μοράτα να έχει το "άγγιγμα του Μίδα" καθώς μπήκε αλλαγή και μετά από 30 δευτερόλεπτα σκόραρε στο 110 για το γκολ που έκρινε τελικά και τον τίτλο.