Για 4 εκατοστά του δευτερολέπτου έχασε το χάλκινο μετάλλιο στα 50 μέτρα ελεύθερο ο Γκολομέεφ

Ο Γκολομέεφ στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου (φώτο αρχείου) ΑΠΕ ΜΜΕ / STR

Άτυχος στάθηκε ο Κριστιάν Γκολομέεφ στον τελικό των 50 μέτρων ελεύθερο του Πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος κολύμβησης καθώς τερμάτισε στην 4η θέση και έχασε το μετάλλιο για μόλις 4 εκατοστά του δευτερολέπτου.

Ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε τον χρόνο, που τον έφερε στον τελικό με την 3η καλύτερη επίδοση, 21.89, αλλά ο Βρεττανός Μπέντζαμιν Πράουντ με 21.85 ήταν αυτός που ανέβηκε στο σκαλί του βάθρου (ο Έλληνας πρωταθλητής θα έπρεπε να καταρρίψει το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ με 21.87 για να πάρει μετάλλιο) . Ο Ολυμπιονίκης και παγκόσμιος πρωταθλητής Φλοράν Μανοντού με 21.73 κέρδισε άνετα και δεύτερος ήταν ο Ουκρανός Γκοβόροφ με 21.79.

golomeev

Πολύ καλή εμφάνιση και για τη Νόρα Δράκου στα 50 ελεύθερο γυναικών, που κατέρριψε το ατομικό της ρεκόρ (25.05) με 25.04 και τερμάτισε 5η , αρκετά πίσω πάντως από το βάθρο. Νικήτρια η Ολλανδέζα Κρομοβιντγιόγιο με 24.07.

drakou

Τέλος, στα 4 Χ 100 μικτής η εθνική ομάδα (Χρήστου, Σαμιλίδης, Βαζαίος και Γκολομέεφ) ήταν 3η μέχρι τα 350 μέτρα, αλλά δεν άντεξε στην επίθεση της Ουγγαρίας και της Ιταλίας, μένοντας στην 5η θέση, αλλά με νέο πανελλήνιο ρεκόρ 3.34.41 (3.34.71 από το 2009 η προηγούμενη επίδοση), στην κούρσα που κέρδισαν οι Βρεττανοί με 3.32.15. Με την επίδοση αυτή η εθνική εξασφάλισε την συμμετοχή στους Ολυμπιακούς Αγώνες.