Νίκη του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ επί του ΠΑΟ στον δεύτερο τελικό της Α1 μπάσκετ και 1-1 στην σειρά

EUROKINISSI / ICONPRESS /ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ

Συναρπαστικός και ο 2ος τελικός της Α1 μπάσκετ με τον Ολυμπιακό αυτή την φορά να κερδίζει 68-66 και να ξαναπαίρνει το πλεονέκτημα έδρας, με τρίποντο του Σπανούλη στην εκπνοή, ενώ 8 δευτερόλεπτα πριν, ο Διαμαντίδης με δικό του τρίποντο έδινε τη νίκη στον Παναθηναϊκό. Επόμενο ματς την Πέμπτη τώρα στο ΣΕΦ στις 19.30.

Τελείως διαφορετική εικόνα από τον πρώτο τελικό είχε στο ξεκίνημα του το ντέρμπυ των «αιωνίων», με πολύ καλές άμυνες και από τις δύο ομάδες, λίγους αιφνιδιασμούς και αρκετή αστοχία για αμφότερες: λίγο πάνω από το 50% στα δίποντα (15 στα 29 ο Παναθηναϊκός και 22 στα 38 ο Ολυμπιακός) και κακό ποσοστό στα τρίποντα (6/20 οι "πράσινοι" και 5/27 οι "ερυθρόλευκοι). Σημαντική ήταν και η διαφορά στα επιθετικά ριμπάουντς (αφού και οι δύο έιχαν από 23 αμυντικά), αλλά ο Ολυμπιακός με 13 (και κρίσιμα στο τελευταίο 2λεπτο) έναντι 6 του Παναθηναϊκού, είχε επίσης το πλεονέκτημα.

2530249

(Πηγή: EUROKINISSI / ICONPRESS / ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Ο Παναθηναϊκός βρήκε κάποια καλάθια στο πρώτο 10λεπτο από τον Γκιστ (όταν είχε κοντύτερο αντίπαλο) και μπήκε μπροστά στο σκορ, αλλά την σκυτάλη πήρε ο Ολυμπιακός με τον εντυπωσιακό Γιώργο Πρίντεζη να έχει 14 πόντους να κλείσει μπροστά στο σκορ με 31-32 (και οι δύο βρέθηκαν να έχουν μια μίνι διαφορά σε αυτή την περίοδο).

2530251

Και στην 3η περίοδο ο Ολυμπιακός ήταν καλά διαβασμένος στην άμυνα και έβρισκε σκορ στο καλάθι του Παναθηναϊκού, ενώ οι «πράσινοι» έψαχναν τον παίκτη, που θα τους ξαναβάλει στο ματς (άστοχοι ακόμη και στις βολές), καθώς οι ερυθρόλευκοι έφτασαν την διαφορά στο +6 (μεγαλύτερη στο ματς), για να διαμορφώσει με εύστοχες βολές ο Παππάς το 46-50.

2530202

Ο Διαμαντίδης με καταπληκτικές άμυνες στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου έδωσε το σύνθημα για την αντεπίθεση του Παναθηναϊκού, που μπόρεσε να περάσει μπροστά με 55-54. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε αλλά ο Παππάς ήταν εκείνος που πήρε τα σουτ για το τριφύλλι.

2530307

Οι πρώτες σημαντικές απώλειες για τις δύο ομάδες ήταν το 5ο φάουλ πρώτα του Γκιστ και αμέσως μετά του Χάκετ, με το ματς να πηγαίνει πόντο-πόντο. Στο 61-63 ο Καλάθης έκανε λάθος, ενώ 36΄΄ πριν το τέλος δόθηκε φάουλ στον Μάντζαρη που ευστόχησε στη μία βολή για το 61-64. Ο Διαμαντίδης στα 25 ΄΄ ευστόχησε από την γραμμή για το 63-64 και το ματς να πηγαίνει στις βολές.

2530311

Ο Λοτζέσκι όμως έχασε την μία από τις δύο κάνοντας το 63-65, αλλά ο Διαμαντίδης στα 8 δευτερόλεπτα πήρε την ευθύνη (όντας άστοχος μέχρι εκείνη την ώρα με 0/3 δίποντα, 0/5 τρίποντα και μόνο 5/6 βολές) έκανε το 66-65 και αποθεώθηκε από τον κόσμο.

2530409

Ήταν η σειρά όμως του Σπανούλη για αντίστοιχη κίνηση και με δικό του τρίποντο, εκτός ισορροπίας (έχοντας μέχρι εκείνη την ώρα 1 στα 6) να διαμορφώνει το τελικό 66-68 (ο Παναθηναϊκός πάντως διαμαρτύρεται για βήματα του Σπανούλη, κάνοντας λόγο για αλλοίωση αποτελέσματος και αύριο θα καταθέσει ένσταση).

2530416

Τα 10λεπτα: 14-11, 17-21 (31-32), 14-18 (46-50), 20-18 (66-68).

Ο Παππάς με 12 πόντους καλύτερος του Παναθηναϊκού (μόνος με διψήφιο αριθμό πόντων), ενώ ο Διαμαντίδης με το τρίποντο (και 8 συνολικά πόντους, αλλά τρομερή άμυνα) θα μπορούσε να είναι ο MVP.

2530415

Τίτλος που πάει ασφαλώς στον άλλο αρχηγό, τον Βασίλη Σπανούλη για το νικητήριο καλάθι του (συνολικά 11 πόντους, αλλά τους 8 από την ώρα που αποβλήθηκε ο Γκιστ), και ηγετική η εμφάνιση του Πρίντεζη με 20 πόντους κρατώντας μέχρι το τέλος στο ματς τον Ολυμπιακό.