Παναθηναϊκός: Τέταρτη πιο βαριά ήττα στην Euroleague το -29 από την Άλμπα

Οι «πράσινοι» δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο του αγώνα να παρουσιαστούν ανταγωνιστικοί Intime

Μελανό σημείο στην ιστορία του Παναθηναϊκού η βαριά ήττα με 94-65 από την Άλμπα στο Βερολίνο.

Τη χειρότερη φετινή του εμφάνιση πραγματοποίησε ο Παναθηναϊκός στη Γερμανία και ξεκίνησε καταστροφικά την πρώτη «διαβολοβδομάδα» της φετινής Euroleague.

Παράλληλα, το 30% στο δίποντο (12/40) είναι το δεύτερο χειρότερο ποσοστό του Παναθηναϊκού στη διοργάνωση μετά το 2000. Πίσω μόνο από το 20,59% που είχε το 2007/08 απέναντι στην Μπαρτσελόνα.

Οι «πράσινοι» δεν μπόρεσαν σε κανένα σχεδόν σημείο του αγώνα να ακολουθήσουν τον καταιγιστικό ρυθμό της Άλμπα Βερολίνου, η οποία παρά τις απουσίες, επιβεβαίωσε την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκεται φτάνοντας τις 3 νίκες στις 3 πρώτες αγωνιστικές (94-65).

Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς, πέρα από την απουσία του Νέιτ Ουόλτερς είχε σε πολύ κακή βραδιά και τον δεύτερο playmaker του, τον Πάρις Λι, ενώ μακριά από τον καλό τους εαυτό έμειναν και οι Γκριγκόνις, Πονίτκα και Παπαγιάννης, αν και με εξαίρεση τον Άντριους (κι αυτός για ένα δεκάλεπτο) κανείς άλλος παίκτης δεν είχε θετική παρουσία.

Το βέβαιο είναι πως η αδικαιολόγητη εμφάνιση πρέπει να ταρακουνήσει τους πάντες, ώστε να φροντίσουν να μην επαναληφθεί.

Τα προβλήματα του Παναθηναϊκού φάνηκαν από το ξεκίνημα του αγώνα.

Μπορεί οι «πράσινοι» να προηγήθηκαν στο 3’ με 5-6, χάρη στο εκρηκτικό ξεκίνημα του Ντέρικ Ουίλιαμς (πέτυχε όλους τους πόντους), αλλά από εκεί και πέρα πνίγηκαν επιθετικά. Για τα επόμενα 7 λεπτά της πρώτης περιόδου δεν πέτυχαν κανένα καλάθι εντός παιδιάς (2/13 συνολικά), με τον Πονίτκα να σκοράρει από τη γραμμή των βολών για το 17-8 του δεκαλέπτου, που βρήκε τους Γερμανούς να έχουν 5/10 τρίποντα.

Η είσοδος του Άντριους (13 πόντους στη δεύτερη περίοδο), αλλά και του Μαντζούκα έδωσε πνοή στον Παναθηναϊκό, ο οποίος μέσα σε λιγότερο από 3 λεπτά μείωσε στο καλάθι (21-19). Αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Με τον Πάρις Λι (1/6 σουτ στο πρώτο ημίχρονο) σε κακή βραδιά και τους Γκριγκόνις, Πονίτκα και Παπαγιάννη να μην σκοράρουν (ο Λιθουανός πέτυχε το μοναδικό του καλάθι στο πρώτο μέρος 10 δεύτερα πριν το τέλος) οι «πράσινοι» βρέθηκαν πάλι να κυνηγούν διψήφιες διαφορές, με τον Σίκμα να κάνει θραύση μέσα στη ρακέτα (13 πόντους, 6 ριμπάουντ) και τον Μπλατ να οργανώνει και να εκτελεί (12 πόντοι, 4 ασίστ).

Το μεγάλο πρόβλημα ήταν η αστοχία σε δίποντα (4/16) και βολές (7/13), όπως φυσικά και οι 7 ασίστ για 6 λάθη, τη στιγμή που η Άλμπα Βερολίνου είχε 11 τελικές πάσες για 3 μόνο λάθη.

Κι εκεί που θα περίμενε κανείς να βγουν οι «πράσινοι» με το μαχαίρι στα δόντια στο δεύτερο ημίχρονο και περισσότερο διαβασμένοι, τα πράγματα έγιναν χειρότερα. 2 λάθη στις 2 πρώτες επιθέσεις, 10 συνολικά κακές προσπάθειες στα πρώτα 6 λεπτά, με αποτέλεσμα η Άλμπα Βερολίνου με σερί 17-0 να φτάσει σε παράσταση νίκης από το 26’ (60-33).

Οι παίκτες του Ράντονιτς επιχείρησαν να μαζέψουν τη διαφορά, αλλά η ζημιά είχε ήδη γίνει με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 64-45. Το θαύμα που έπρεπε να συμβεί στην τέταρτη περίοδο για να αλλάξει η εικόνα του αγώνα δεν ήρθε φυσικά ποτέ, αντίθετα η εκόνα ήταν ακόμα χειρότερη και η Άλμπα έφτασε στο 3-0, αφήνοντας τον Παναθηναϊκό στο 1-2.

Δεκάλεπτα: 17-8, 43-33, 64-45, 94-65