Μπασκόνια – Ολυμπιακός 92-97: Συνεχίζει αήττητος με τρίτο «διπλό»

Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν ένα τρομερό comeback στην τέταρτη περίοδο και πανηγύρισαν το τρίτο τους «διπλό» σε τέσσερις αγώνες Intime

Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν ένα τρομερό comeback στην τέταρτη περίοδο και πανηγύρισαν το τρίτο τους «διπλό» σε τέσσερις αγώνες. Μάλιστα, αυτές οι εκτός έδρας νίκες ήρθαν κόντρα σε Μπαρτσελόνα, Ρεάλ Μαδρίτης και Μπασκόνια, σε διάστημα 15 ημερών.

Οι Βάσκοι προηγήθηκαν με 67-57 (25’), ενώ ο Ολυμπιακός μπήκε στην τελευταία περίοδο, όντας στο -9 (74-65). Η ελληνική ομάδα, όμως, μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο με ένα εντυπωσιακό σερί 14-0, για να προηγηθεί με 79-74 (33’).

Η Μπασκόνια προσπάθησε για να γυρίσει ξανά το ματς, αλλά το μομέντουμ ήταν πλέον με τον Πρωταθλητή Ελλάδας, ο οποίος έφτασε στην τέταρτη νίκη του σε ισάριθμα ματς.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάζερ, Μπίσανγκ, Κοβάλσκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-32, 47-42, 74-65, 92-97

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Πενιαρόγια): Χάουαρντ 11 (1), Ραϊέστε 4, Σεντεκέρσκις 15 (1), Μαρίνκοβιτς 12 (2), Τόμπσον 9 (3τρ., 10ασ.), Κότσαρ 16, Κοστέλο 6, Γκεντράιτις 7 (1), Χομς 12 (3τρ., 5ριμπ.), Κούρουκς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 8 (8ασ.), Κάναν 5 (1), Λούντζης, Λαρεντζάκης 11 (1), Φαλ 6 (10ριμπ.), Σλούκας 20 (1τρ., 6ασ.), Βεζένκοβ 26 (4τρ., 6ριμπ.), Μπόλομποϊ 2, Πίτερς 3 (1), Μπλακ 4, ΜακΚίσικ 12 (1).