Euroleague: Μεγάλο διπλό του Ολυμπιακού στη Γερμανία - Νίκησε τη Μπάγερν με 71-82

Ο Ολυμπιακός έκανε όσα χρειάζονταν στο δεύτερο ημίχρονο κι έφτασε με σχετική ευκολία στο «διπλό» Intime

Οι «ερυθρόλευκοι» πανηγύρισαν την τέταρτη νίκη τους σε ισάριθμα ματς μακριά από το ΣΕΦ.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πραγματοποίησε εντυπωσιακό ξεκίνημα στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε 27-11. Η κακή δεύτερη περίοδος επέτρεψε στην Μπάγερν να επιστρέψει στο ματς, αλλά ο Ολυμπιακός έκανε όσα χρειάζονταν στο δεύτερο ημίχρονο κι έφτασε με σχετική ευκολία στο «διπλό».

Πρωταγωνιστής ήταν ξανά ο εκπληκτικός Βεζένκοφ, ο οποίος έκανε νέο career-high με 43 βαθμούς στο PIR. Συγκεκριμένα, μέτρησε 20 πόντους με 2/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 10/10 βολές, 13 ριμπάουντ 4 ασίστ, ένα κλέψιμο, μια τάπα και οκτώ κερδισμένα φάουλ σε 30 λεπτά!

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ, Χιμένεθ, Κλιβάζ
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-27, 34-40, 54-67, 71-82
ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Τρινκιέρι): Ουάιλερ-Μπαμ 7 (1), Ουίνστον 8 (2τρ., 5ασ., 5λ.), Γκιφάι 2, Χάντερ 5 (1τρ., 5ριμπ.), Μπόνγκα 11 (1τρ., 6ριμπ.), Γιάραμαζ 12 (1), Λούτσιτς 9 (1), Όμπστ 9 (3), Ρούμπιτ 2, Γκιλέσπι 6 (6ριμπ.)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 9 (1τρ., 7ασ., 6κλ.), Κάναν 7 (1), Λαρεντζάκης 3, Φαλ 16 (5ριμπ.), Σλούκας 14 (2), Βεζένκοβ 20 (2τρ., 13ριμπ.), Παπανικολάου 5 (1), Μπόλομποι 2, Πίτερς 2, Μπλακ 2, ΜακΚίσικ 2