Η Ρεάλ Μαδρίτης κατέκτησε το Champions League νικώντας στα πέναλτυ την Ατλέτικο Μαδρίτης

Reuters / Stefano Rellandini Livepic

Δραματικός ήταν ένας ακόμη τελικό στο Σαν Σίρο (ο 3ος), που δεν κρίθηκε στα 90 λεπτά αλλά χρειάστηκε η διαδικασία των πέναλτυ για να αναδείξει την Ρεάλ Μαδρίτης πρωταθλήτρια Ευρώπης. Σε μια επανάληψη του τελικού του 2014. Αλλά με διαφορετική σειρά η Ρεάλ προηγήθηκε στο σκορ και καθώς δεν «τελείωσε» το ματς, δέχθηκε την ισοφάριση στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού. Στην παράταση πρωταγωνιστής δεν ήταν κάποιος από τους παίκτες αλλά η κόπωση και ο τίτλος κρίθηκε για 11η φορά στην ιστορία του θεσμού από τα πέναλτυ. Εκεί ένας από τους καλύτερους παίκτες της Ατλέτικο, ο Χουάνφραν έχασε το 8ο πέναλτυ και ο Κριστιάνο σφράγισε την 11η κατάκτηση του τροπαίου για την βασίλισσα με 5-3.

2016 05 28T215839Z 1852538449 LR1EC5S1P1HK7 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS REA ATM

(Πηγή: Reuters / Tony Gentile)

Το πρώτο ημίχρονο ουσιαστικά χωρίζεται σε 2 μέρη. Μέχρι το 15’ η Ρεάλ Μαδρίτης μπήκε αποφασισμένη, πατούσε καλύτερα στο γήπεδο, απείλησε με τα στημένα και σκόραρε με τον Σέρχιο Ράμος (από αμφισβητούμενη πάντως θέση) για το 1-0. Έγινε ο 5ος παίκτης που σκοράρει σε 2 τελικούς μετά τους Ραούλ, Κριστιάνο Ρονάλντο, Μέσι και Ετό.

2016 05 28T192130Z 1015822908 LR1EC5S1HRKFH RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS REA ATM

(Πηγή: Reuters / Kai Pfaffenbach)

Εκτός από τους φίλους της Ρεάλ στο Σαν Σίρο, το Μπερναμπέου σείστηκε από τους πανηγυρισμούς των φίλων της την ώρα του γκολ τους αρχηγού.

Μέχρι να τελειώσει το 45λεπτο η Ρεάλ του Ζιντάν δεν είχε πρόβλημα να περιμένει, να κυκλοφορεί την μπάλλα, να ψάχνει την αντεπίθεση και να μην έχει σχέση με την αφελή Ρεάλ άλλων ετών. Η Ατλέτικο λοιπόν είχε την μπάλλα στα πόδια της, αλλά όχι και τον τρόπο για να την φέρει στην αντίπαλη περιοχή, περιοριζόμενη σε κάποια μακρινά σουτ με τον Γκριεζμάν.

2016 05 28T194136Z 272451352 LR1EC5S1IP2G5 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS REA ATM

Η Ατλέτικο με τον Καράσκο αντί του Αουγκούστο για να γίνει πιο επιθετική κλότσησε την ευκαιρία να γυρίσει το ματς με το ξεκίνημα του β μέρους, αλλά ο Γκριεζμάν έστειλε την μπάλλα στο οριζόντιο δοκάρι στο πέναλτυ που κέρδισε ο Τόρες από τον Πέπε.

2016 05 28T195308Z 107466788 MT1ACI14413380 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS REA ATM

(Πηγή: Action Images via Reuters / Carl Recine Livepic)

2016 05 28T200106Z 961987999 LR1EC5S1JLKGJ RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS REA ATM

Η Ατλέτικο πίεσε για την ισοφάριση με αρκετές τελικές και την Ρεάλ να αμύνεται, και να χάνει την ευκαιρία στο 70 και το 78 να «καθαρίσει» το ματς, αλλά τον Ομπλάκ να σταματά τον Μπενζεμά και τους Κριστιάνο - Μπέιλ.

2016 05 28T201727Z 107468247 MT1ACI14413461 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS REA ATM

(Πηγή: Reuters / Stefano Rellandini Livepic)

2016 05 28T203039Z 2082097108 LR1EC5S1KYSHP RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS REA ATM

Και επειδή η μπάλλα τιμωρεί η Ατλέτικο τα κατάφερε στο αμέσως επόμενο λεπτό με τον Καρασκό από κοντά να κάνει το 1-1 να γίνεται ο πρώτος Βέλγος ποδοσφαιριστής, που σκοράρει σε τελικό και να το πανηγυρίζει με ένα καφτό φιλί στην σύντροφό του (τη Μις Βέλγιο του 2013, Νοέμι Απάρ).

2016 05 28T202818Z 107468898 MT1ACI14413499 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS REA ATM

Το ματς οδηγήθηκε έτσι στην παράταση (όπως και το 2014), αλλά με τον Ζιντάν ήδη να χει κάνει τις 3 αλλαγές του (με την αναγκαστική του Ντανίλο στον Καρβαχάλ, και τους Λούκας Βάσκεθ, Ίσκο αντί των Μπενζεμά και Κρόος), ενώ ο Σιμεόνε μόλις μία.

Ουσιαστικά μια καλή φάση έγινε στη αρχή της παράτασης με τον Κριστιάνο να μην πιάνει καλά την κεφαλιά, αφού η κόπωση ήταν ο μεγάλος αντίπαλος των 22 ποδοσφαιριστών με τραβήγματα και κράμπες να ταλαιπωρούν σχεδόν όλους τους παίκτες.

2016 05 28T205144Z 107470304 MT1ACI14413574 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS REA ATM

(Πηγή: Reuters / Stefan Wermuth Livepic)

Στην διαδικασία των πέναλτυ ο μοιραίος ήταν ο Χουανφράν, που έστειλε την μπάλλα στο δοκάρι με το σκορ στο 4-3 για την Ρεάλ και ο Κριστιάνο δεν λάθεψε, στερώντας από την Ατλέτικο και πάλι το τρόπαιο (στον 3ο τελικό) με την «βασίλισσα» να προσθέτει το 11ο Κύπελλο στην τροπαιοθήκη της.

2016 05 28T213409Z 107472849 MT1ACI14413699 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS REA ATM

2016 05 28T213430Z 107472870 MT1ACI14413701 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS REA ATM

Ο Σιμεόνε έφτασε στην πηγή αλλά δεν τα κατάφερε και πάλι με την Ατλέτικο να χάνει και τον 3ο της τελικό σε ματς, που δεν κρίθηκε στα 90 λεπτά, ενώ ο Ζινεντίν Ζιντάν εκτός από το ότι μπήκε στο κλαμπ εκείνων, που κέρδισαν το Champions League σαν ποδοσφαιριστής (2002) και σαν προπονητής (2016), είναι ο πρώτος Γάλλος τεχνικός με αυτή την τιμή.

2016 05 28T214529Z 107473529 MT1ACI14413741 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS REA ATM

2016 05 28T214439Z 107473479 MT1ACI14413737 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS REA ATM

2016 05 28T220240Z 220305388 LR1EC5S1P86KL RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS REA ATM

*Συγκλονιστική στιγμή του τελικού ο τραυματισμός του Καρβαχάλ στις αρχές του ημιχρόνου, που έφυγε με λυγμούς από το γήπεδο, με φόβο να χάσει το EURO.