ΣΠΟΡ

Μουντιάλ 2022, Κροατία-Καναδάς 4-1: Τον έστειλε σπίτι του

Μουντιάλ 2022, Κροατία-Καναδάς 4-1: Τον έστειλε σπίτι του
Η Κροατία ήταν εντυπωσιακή, νίκησε με ανατροπή (4-1) τον Καναδά

Η Κροατία ήταν εντυπωσιακή, νίκησε με ανατροπή (4-1) τον Καναδά, ο οποίος έμεινε και μαθηματικά εκτός συνέχειας του Παγκοσμίου Κυπέλλου Ποδοσφαίρου.

Η φιναλίστ του προηγούμενου Μουντιάλ «θυμήθηκε» τον καλό της εαυτό κι έκανε σημαντικό βήμα για να βρεθει στους «16».

Ο Καναδάς προηγήθηκε μόλις στο 2ο λεπτό, με τον Ντέιβις να σημειώνει το πρώτο γκολ της χώρας σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου. Από εκεί και πέρα, όμως, επαναπαύθηκε, δεν μπόρεσε να κρατήσει μπάλα και το πλήρωσε.

Οι παίκτες του Ζλάτκο Ντάλιτς ανέβασαν την πίεση τους και ανέτρεψαν το σκορ πριν το τέλος του ημιχρόνου, με τέρματα των Κράμαριτς και Λιβάγια. Ο πρώτος ήταν ο MVP της Κροατία, καθώς σημείωσε και το τρίτο γκολ της ομάδας του, σε ένα τρελό δεύτερο ημίχρονο.

Ο Καναδάς είχε τις στιγμές του για να κάνουν το 2-2, αλλά μετά το τρίτο γκολ δεν είχε άλλα ψυχικά αποθέματα και στις καθυστερήσεις γνώρισε και τέταρτο τέρμα. Κάπως έτσι έγινε η δεύτερη ομάδα που αποκλείεται μαθηματικά από τα νοκ άουτ, μετά το Κατάρ.

Μουντιάλ 2022

Διαιτητής: Ματόντε Καμπρέρα (Ουρουγουάη)

Κίτρινες: Λόβρεν, Μόντριτς - Μπιουκάναν, Μίλερ

ΚΡΟΑΤΙΑ (Ζλάτκο Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς, Γιουράνοβιτς, Λόβρεν, Γκβάρντιολ, Σόσα, Μόντριτς (87΄ Πάσαλιτς), Μπρόζοβιτς, Κόβατσιτς (86΄ Μάγερ), Κράμαριτς (72΄ Βλάσιτς), Λιβάγια (60΄ Πέτκοβιτς), Πέρισιτς (86΄ Όρσιτς)

ΚΑΝΑΔΑΣ (Τζον Χέρντμαν): Μπόριαν, Λαρέα (62΄ Χόιλετ), Τζόνστον, Βιτόρια, Μίλερ, Ντέιβις, Μπιουκάναν, Χάτσινσον (72΄ Αντεκούγκμπε), Εουστάκιο (46΄ Κονέ), Λάριν (46΄ Οσόριο), Ντέιβιντ (72΄ Καβαλίνι)

ΤΑ HIGHLIGHTS

Βέλγιο - Μαρόκο 0-2: Έβαλε «φωτιά» στον όμιλο

Το εκπληκτικό Μαρόκο επικράτησε 2-0 του Βελγίου κι έβαλε «φωτιά» στον 6ο όμιλο. Η αφρικανική ομάδα πανηγύρισε την τρίτη της νίκη σε τελική φάση Μουντιάλ κι έκανε βήμα πρόκρισης για τους «16».

Το Βέλγιο δεν έδειξε βελτίωση μετά την πρεμιέρα κι αυτή τη φορά είδε το Μαρόκο να το τιμωρεί. Κάπως έτσι η ομάδα που τερμάτισε τρίτη στην περασμένη διοργάνωση κινδυνεύει σοβαρά να πει πρόωρα «αντίο».

Η ομάδα του Ρεγκραγκουί «χτύπησε» δύο φορές στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, με τον Σαμπίρι να αιφνιδιάζει τον Κουρτουά στο 73’. Ο τερματοφύλακας της Ρεάλ την… πάτησε, όπως στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, αλλά σε εκείνη την περίπτωση το γκολ του Ζίγιες με μέτρησε ως οφσάιντ.

Στις καθυστερήσεις ο Αμπουκλάλ «σφράγισε» το τεράστιο «τρίποντο» των Μαροκινών, οι οποίοι έπαιξαν με πάθος κόντρα σε ένα παθητικό φαβορί.

Μουντιάλ 2022

Διαιτητής: Σέζαρ Αρτούρο Ράμος Παλασουέλος (Μεξικό)

Κίτρινες: Ονάνα - Σαμπίρι

Βέλγιο: Κουρτουά, Καστάνιε, Αλντεβάιρελντ, Βερτόνχεν, Μενιέ, Ονάνα (60' Τίλεμανς), Βίτσελ, Θ. Αζάρ (75' Τροσάρ), Ντε Μπρόινε, Μπατσουαγί (75' Ντε Κετέλαρε), Ε. Αζάρ (60' Μέρτενς).

Μαρόκο: Ελ Καζούι, Χακίμι (67' Σαμπίρι), Αγκουέρντ, Σαΐς, Μαζραουί, Ουναχί (78' Ελ Γιαμίκ), Αμραμπάτ, Αμαλάχ (67' Ατιγιάτ), Ζιγές, Εν Νεσιρί (72' Αμντχάλα), Μπουφάλ (72' Αμπουχάλ).

ΤΑ HIGHLIGHTS

Ιαπωνία – Κόστα Ρίκα 0-1: «Ζωντανή» για την πρόκριση

Η Κόστα Ρίκα νίκησε 1-0 την Ιαπωνία κι έμεινε «ζωντανή» στη μάχη της πρόκρισης των νοκ άουτ. Οι «σαμουράι» στη γενικότερη εικόνα του ματς ήταν καλύτεροι, αλλά οι Κεντροαμερικανοί ήταν αυτοί που πήραν το τρόπαιο.

Η Κόστα Ρίκα σήκωσε κεφάλι μετά την «εφτάρα» από την Ισπανία κι έβαλε «φωτιά» στον όμιλο, την ώρα που η Ιαπωνία έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το «2 στα 2».

«Χρυσός» σκόρερ για την ομάδα του Λουίς Σουάρες ήταν ο Φούλερ, ο οποίος στο 81’, με δυνατό σουτ, νίκησε τον Γκόντα.

Μουντιάλ 2022

Διαιτητής: Μάικλ Ολιβερ (Αγγλία)

Κίτρινες: Γιαμάνε, Ιτακούρα, Εντο - Κοντρέρας, Μπόρχες, Κάλβο
Κόκκινες: -

ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ (Λουίς Φερνάντο Σουάρες): Νάβας, Γουάστον, Ντουάρτε, Κάλβο, Οβιέδο, Φούλερ, Μπόρχες (89` Σάλας), Τεγέδα, Τόρες (65` Αγκιλέρα), Κάμπελ, Κοντρέρας (65` Μπένετ).

ΙΑΠΩΝΙΑ (Χάϊμε Μοριγιάσου): Γκόντα, Γιαμάνε (62` Μιτόμα), Ιτακούρα, Γιοσίντα, Ναγκατόμο (46` Χ.Ιτο), Εντο, Μορίτα, Ντοάν (67` Τζ.Ιτο), Καμάντα, Σόμα (82` Μιναμίνο), Ουέντα (46` Ασάνο).

ΤΑ HIGHLIGHTS

Βαθμολογία:

1ος όμιλος

  • ΟΜΑΔΑ ΑΓ. ΓΚΟΛ Β.
  1. Ολλανδία 2 3-1 4
  2. Ισημερινός 2 3-1 4
  3. Σενεγάλη 2 3-3 3
  4. Κατάρ 2 1-5 0

2ος όμιλος

  • ΟΜΑΔΑ ΑΓ. ΓΚΟΛ Β.
  1. Αγγλία 2 6-2 4
  2. Ιράν 2 4-6 3
  3. ΗΠΑ 2 1-1 2
  4. Ουαλία 2 1-3 1

3ος όμιλος

  • ΟΜΑΔΑ ΑΓ. ΓΚΟΛ Β.
  1. Πολωνία 2 2-0 4
  2. Αργεντινή 2 3-2 3
  3. Σαουδική Αραβία 2 2-3 3
  4. Μεξικό 2 0-2 1

4ος όμιλος

  • ΟΜΑΔΑ ΑΓ. ΓΚΟΛ Β.
  1. Γαλλία 2 6-2 6
  2. Αυστραλία 2 2-4 3
  3. Δανία 2 1-2 1
  4. Τυνησία 2 0-1 1

5ος όμιλος

  • ΟΜΑΔΑ ΑΓ. ΓΚΟΛ Β.
  1. Ισπανία 1 7-0 3
  2. Ιαπωνία 2 2-2 3
  3. Κόστα Ρίκα 2 1-7 3
  4. Γερμανία 1 1-2 0

6ος όμιλος

  • ΟΜΑΔΑ ΑΓ. ΓΚΟΛ Β.
  1. Κροατία 2 4-1 4
  2. Μαρόκο 2 2-0 4
  3. Βέλγιο 2 1-2 3
  4. Καναδάς 2 1-5 0

7ος όμιλος

  • ΟΜΑΔΑ ΑΓ. ΓΚΟΛ Β.
  1. Βραζιλία 1 2-0 3
  2. Ελβετία 1 1-0 3
  3. Καμερούν 1 0-1 0
  4. Σερβία 1 0-2 0

8ος όμιλος

  • ΟΜΑΔΑ ΑΓ. ΓΚΟΛ Β.
  1. Πορτογαλία 1 3-2 3
  2. Νότια Κορέα 1 0-0 1
  3. Ουρουγουάη 1 0-0 1
  4. Γκάνα 1 2-3 0

Πρόγραμμα αγώνων

Δευτέρα 28 Νοεμβρίου

Al-Janoub, Al-Wakrah: Καμερούν – Σερβία (7ος όμιλος - 12:00 - ΑΝΤ1)

Education City, Ντόχα: Νότια Κορέα – Γκάνα (8ος όμιλος - 15:00, ΑΝΤ1)

974 Stadium, Ντόχα: Βραζιλία – Ελβετία (7ος όμιλος - 18:00, ΑΝΤ1)

Lusail, Lusail: Πορτογαλία – Ουρουγουάη (8ος όμιλος - 21:00, ΑΝΤ1)

3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Τρίτη 29 Νοεμβρίου

Khalifa, Ντόχα: Εκουαδόρ – Σενεγάλη (1ος όμιλος - 17:00, ΑΝΤ1)

Al-Bayt, Al-Khor: Ολλανδία – Κατάρ (1ος όμιλος - 17:00, ΑΝΤ1)

Al-Thumama, Ντόχα: Ιράν – ΗΠΑ (2ος όμιλος - 21:00, ΑΝΤ1)

Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan: Ουαλία – Αγγλία (2ος όμιλος - 21:00, ΑΝΤ1)

Τετάρτη 30 Νοεμβρίου

Al-Janoub, Al-Wakrah: Αυστραλία – Δανία (4ος όμιλος - 17:00, ΑΝΤ1)

Education City, Ντόχα: Τυνησία – Γαλλία (4ος όμιλος - 17:00, ΑΝΤ1)

974 Stadium, Ντόχα: Πολωνία – Αργεντινή (3ος όμιλος - 21:00, ΑΝΤ1)

Lusail, Lusail: Σαουδική Αραβία – Μεξικό (3ος όμιλος - 21:00, ΑΝΤ1)

Πέμπτη 1 Δεκεμβρίου

Al-Thumama, Ντόχα: Καναδάς – Μαρόκο (6ος όμιλος - 17:00, ΑΝΤ1)

Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan: Κροατία – Βέλγιο (6ος όμιλος - 17:00, ΑΝΤ1)

Khalifa, Ντόχα: Ιαπωνία – Ισπανία (5ος όμιλος - 21:00, ΑΝΤ1)

Al-Bayt, Al-Khor: Κόστα Ρίκα – Γερμανία (5ος όμιλος - 21:00, ΑΝΤ1)

Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου

Al-Janoub, Al-Wakrah: Γκάνα – Ουρουγουάη (8ος όμιλος - 17:00, ΑΝΤ1)

Education City, Ντόχα: Νότια Κορέα – Πορτογαλία (8ος όμιλος - 17:00, ΑΝΤ1)

974 Stadium: Σερβία – Ελβετία (7ος όμιλος - 21:00, ΑΝΤ1)

Lusail, Lusail: Καμερούν – Βραζιλία (7ος όμιλος - 21:00, ΑΝΤ1)

Η ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»

Σάββατο 3 Δεκεμβρίου

(49) Khalifa, Ντόχα: 1Α – 2Β (17:00, ANT1)

(50) Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan: 1C – 2D (21:00, ANT1)

Κυριακή 4 Δεκεμβρίου

(52) Al-Thumama, Ντόχα: 1D – 2C (17:00, ANT1)

(51) Al-Bayt, Al-Khor: 1B – 2A (21:00, ΑΝΤ1)

Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου

(53) Al-Janoub, Al-Wakrah: 1Ε – 2F (17:00, ANT1)

(54) 974 Stadium, Ντόχα: 1G – 2H (21:00, ANT1)

Τρίτη 6 Δεκεμβρίου

(55) Education City, Ντόχα: 1F – 2E (17:00, ANT1)

(56) Lusail, Lusail: 1H – 2G (21:00, ANT1)ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

Παρασκευή 9 Δεκεμβρίου

(58) Education City, Ντόχα: Νικητής 53 – Νικητής 54 (17:00, ΑΝΤ1)

(57) Lusail, Lusail: Νικητής 49 – Νικητής 50 (21:00, ΑΝΤ1)

Σάββατο 10 Δεκεμβρίου

(60) Al-Thumama, Ντόχα: Νικητής 55 – Νικητής 56 (17:00, ΑΝΤ1)

(69) Lusail, Lusail: Νικητής 51 – Νικητής 52 (21:00, ΑΝΤ1)ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

Τρίτη 13 Δεκεμβρίου

Lusail, Lusail: Νικητής 57 – Νικητής 58 (21:00, ΑΝΤ1)

Τετάρτη 14 Δεκεμβρίου

Al-Bayt, Al-Khor: Νικητής 59 – Νικητής 60 (21:00, ΑΝΤ1)

ΤΕΛΙΚΟΙ

Σάββατο 17 Δεκεμβρίου

Khalifa, Ντόχα: Μικρός Τελικός (17:00, ΑΝΤ1)

Κυριακή 18 Δεκεμβρίου

Lusail, Lusail: Τελικός (17:00, ΑΝΤ1)

ΔΗΜΟΦΙΛΗ

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ