Μουντιάλ 2022, Βραζιλία - Ελβετία 1-0: Στους «16» με ιστορική επίδοση

AP Photo/Ariel Schalit

Η Βραζιλία νίκησε 1-0 την Ελβετία κι εξασφάλισε τη μαθηματική πρόκριση στα νοκ άουτ του Παγκόσμιου Κυπέλλου Ποδοσφαίρου στο Κατάρ σημειώνοντας και μια ιστορική επίδοση.

Η «σελεσάο» συμπλήρωσε 17 ματς αήττητη σε φάση ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου, κάτι που δεν έχει πετύχει καμιά ομάδα στο παρελθόν. Η τελευταία ήττα της ήταν στο Μουντιάλ του 1998 από τη Νορβηγία.

Οι Ελβετοί έβαλαν δύσκολα στους Βραζιλιάνους και κατά διαστήματα ήταν κι απειλητικοί, αλλά στο τέλος τη διαφορά έκανε ο Κασεμίρο. Όλα έδειχναν ότι οδεύουμε σε μια… βολική «λευκή» ισοπαλία, αλλά ο παίκτης της Ρεάλ με ένα τρομερό σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 83ο λεπτό.

Η Βραζιλία έκανε το «2 στα 2» κι εξασφάλισε μαθηματικά την παρουσία της στους «16», ενώ παράλληλα «αγκάλιασε» και την πρώτη θέση του ομίλου.

Οι παίκτες του Τίτε βρήκαν δίχτυα και στο 64ο λεπτό, με τον Βινίσιους, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ του Ρισάρλισον στο ξεκίνημα της φάσης, ενώ στα αξιοσημείωτα ήταν κι η πτώση των φώτων στο πρώτο μέρος.

Διαιτητής: Ιβάν Μπάρτον (Ελ Σαλβαδόρ)

Κίτρινες: Φρεντ - Ρίντερ

ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Τίτε): Άλισον, Μιλιτάο, Μαρκίνιος, Τιάγκο Σίλβα, Άλεξ Σάντρο (86΄ Τέλες), Πακετά (46΄ Ροντρίγκο), Κασεμίρο, Φρεντ (58΄ Μπρούνο Γκιμαράες), Ραφίνια (73΄ Άντονι), Βινίσιους, Ρισάρλισον (73΄ Γκαμπριέλ Ζεσούς)

ΕΛΒΕΤΙΑ (Μουράτ Γιακίν): Ζόμερ, Βίντμερ (86΄ Φρέι), Ελβέντι, Ακάντζι, Ροντρίγκεζ, Φρόιλερ, Τσάκα, Σο (76΄ Εμπισερ), Βάργκας (58΄ Φερνάντες), Ρίντερ (58΄ Στέφεν), Εμπολό (76΄ Σεφέροβιτς)

ΤΑ HIGHLIGHTS

Ν. Κορέα - Γκάνα 2-3: «Μαύρα αστέρια» για τους «16»

Σε ένα τρομερό ματς, η Γκάνα λύγισε 3-2 τη Νότια Κορέα κι έκανε βήμα πρόκρισης στα νοκ άουτ παιχνίδια της διοργάνωσης. Νότια Κορέα και Γκάνα προσέφεραν άλλο ένα απολαυστικό παιχνίδι, με τα «μαύρα αστέρια» να χαμογελούν στο τέλος.

Οι Αφρικανοί, κόντρα στη ροή του αγώνα προηγήθηκαν 2-0 στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η ομάδα της Ασίας βρήκε «απαντήσεις» με ισάριθμα τέρματα του Τσο. Ο Κούντους με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του έμελλε να δώσει το «τρίποντο» στη Γκάνα, η οποία, βέβαια, χρειάστηκε τις επεμβάσεις του Ζίγκι για να μείνει όρθια στο τέλος.

Η Νότια Κορέα «σφυροκόπησε» την άμυνα της ομάδας του Ότο Άντο, με τον τερματοφύλακα της να κάνει εντυπωσιακές επεμβάσεις, ενώ ο Σαλισού έδιωξε την μπάλα στη γραμμή στο 77ο λεπτό.

Ο προπονητής των Κορεατών, Πάολο Μπέντο αποβλήθηκε μετά τη λήξη, καθώς διαμαρτυρήθηκε έντονα στον Άντονι Τέιλορ, ο οποίος δεν άφησε να εκτελεστεί το κόρνερ.

Διαιτητής: Αντονι Τέιλορ (Αγγλία)

Κίτρινες: Γου-γιουνγκ Τζουνγκ, Γιουνγκ-γκουόν Κιμ - Αμαρτέι, Λαμπτέι

ΝΟΤΙΑ ΚΟΡΕΑ (Πάουλο Μπέντο): Σέουνγκ-γκιου Κιμ, Μουν-χουάν Κιμ, Μιν-τζάε Κιμ (90+2΄ Κιουν-γκουόν Κουόν), Γιουνγκ-γκουόν Κιμ, Τζιν-σου Κιμ, Γου-γιουνγκ Τζουνγκ (78΄ Ουί-τζο Χουάνγκ), Ιν-μπέομ Χουάνγκ, Χέουνγκ-μιν Σον, Γου-γέονγκ Τζέονγκ (46΄ Σανγκ-χο Να), Τσανγκ-χουν Κουόν (57΄ Κανγκ-ιν Λι), Γκουέ-σουνγκ Τσο

ΓΚΑΝΑ (Οτο Αντο): Ζίγκι, Λαμπτέι (78΄ Οντόι), Αμαρτέι, Σαλίσου, Μενσά (88΄ Ραχμάν), Παρτέι, Αμπντούλ Σαμέντ, Κούντους (83΄ Τζίκου), Α. Αγιού (78΄ Κιερέ), Ουίλιαμς, Τζ. Αγιού (78΄ Σουλεμανά)

Καμερούν – Σερβία 3-3: Εξαιρετικός Ζίβκοβιτς

Τρομερό ματς, με τη Σερβία να κάνει την ανατροπή και το Καμερούν να επιστρέφει από το 3-1, για το τελικό 3-3. Οι δύο ομάδες μας προσέφεραν ένα από τα καλύτερα παιχνίδια και πήραν τον πρώτο τους βαθμό στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ.

Το Καμερούν προηγήθηκε στο 29ο λεπτό, με τον Καστελέτο, αλλά η Σερβία «απάντησε» με δύο γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτο ημιχρόνου. Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Μίτροβιτς και έδειξε να «καθαρίζει», ωστόσο οι Αφρικανοί είχαν έκαναν ένα μεγάλο comeback.

Με τέρματα των Αμπουμπακάρ και Τσούπο-Μότινγκ ισοφάρισε σε 3-3! Κάπως έτσι πήγε… στράφι η εξαιρετική εμφάνιση του Άντριγια Ζίβκοβιτς του ΠΑΟΚ, ο οποίος έδωσε δύο ασίστ, ενώ πολύ καλή εμφάνιση έκαναν, από την άλλη, ο Ενκουλού του Άρη και Κούντε του Ολυμπιακού.

Διαιτητής: Μοχάμεντ Αμπντουλά (Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα)

Κίτρινες: Ενκουλού, Μπασογκόγκ (σ.σ. στον πάγκο) - Μιλένκοβιτς, Γιόβιτς (σ.σ. στον πάγκο)
Κόκκινες: -

ΚΑΜΕΡΟΥΝ (Ριγκομπέρ Σονγκ): Επασί, Φαϊ, Καστελέτο, Ενκουλού, Τολό, Ανγκισά (81` Γκουέ), Κούντε (67` Οντούα), Ονγκλά (55` Αμπουμπακάρ), Μπεμό (81` Εν Κουντού), Εκαμπί (67` Μπασογκόγκ), Τσούπο-Μοτίνγκ.

ΣΕΡΒΙΑ (Ντράγκαν Στόϊκοβιτς): Β. Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Μιλένκοβιτς, Βελίκοβιτς (78` Μπάμπιτς), Πάβλοβιτς (56` Στεφάν Μίτροβιτς), Ζίβκοβιτς (78` Ράντονιτς), Μαξίμοβιτς, Λούκιτς, Κόστιτς (92` Τζούριτσιτς), Τάντιτς, Σεργκέϊ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (79` Γκρούγιτς), Αλεξάνταρ Μίτροβιτς.

Τρίτη 29 Νοεμβρίου

Khalifa, Ντόχα: Ισημερινός – Σενεγάλη (1ος όμιλος - 17:00, ΑΝΤ1)

Al-Bayt, Al-Khor: Ολλανδία – Κατάρ (1ος όμιλος - 17:00, ΑΝΤ1)

Al-Thumama, Ντόχα: Ιράν – ΗΠΑ (2ος όμιλος - 21:00, ΑΝΤ1)

Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan: Ουαλία – Αγγλία (2ος όμιλος - 21:00, ΑΝΤ1)

Τετάρτη 30 Νοεμβρίου

Al-Janoub, Al-Wakrah: Αυστραλία – Δανία (4ος όμιλος - 17:00, ΑΝΤ1)

Education City, Ντόχα: Τυνησία – Γαλλία (4ος όμιλος - 17:00, ΑΝΤ1)

974 Stadium, Ντόχα: Πολωνία – Αργεντινή (3ος όμιλος - 21:00, ΑΝΤ1)

Lusail, Lusail: Σαουδική Αραβία – Μεξικό (3ος όμιλος - 21:00, ΑΝΤ1)

Πέμπτη 1 Δεκεμβρίου

Al-Thumama, Ντόχα: Καναδάς – Μαρόκο (6ος όμιλος - 17:00, ΑΝΤ1)

Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan: Κροατία – Βέλγιο (6ος όμιλος - 17:00, ΑΝΤ1)

Khalifa, Ντόχα: Ιαπωνία – Ισπανία (5ος όμιλος - 21:00, ΑΝΤ1)

Al-Bayt, Al-Khor: Κόστα Ρίκα – Γερμανία (5ος όμιλος - 21:00, ΑΝΤ1)

Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου

Al-Janoub, Al-Wakrah: Γκάνα – Ουρουγουάη (8ος όμιλος - 17:00, ΑΝΤ1)

Education City, Ντόχα: Νότια Κορέα – Πορτογαλία (8ος όμιλος - 17:00, ΑΝΤ1)

974 Stadium: Σερβία – Ελβετία (7ος όμιλος - 21:00, ΑΝΤ1)

Lusail, Lusail: Καμερούν – Βραζιλία (7ος όμιλος - 21:00, ΑΝΤ1)Η ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»

Σάββατο 3 Δεκεμβρίου

(49) Khalifa, Ντόχα: 1Α – 2Β (17:00, ANT1)

(50) Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan: 1C – 2D (21:00, ANT1)

Κυριακή 4 Δεκεμβρίου

(52) Al-Thumama, Ντόχα: 1D – 2C (17:00, ANT1)

(51) Al-Bayt, Al-Khor: 1B – 2A (21:00, ΑΝΤ1)

Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου

(53) Al-Janoub, Al-Wakrah: 1Ε – 2F (17:00, ANT1)

(54) 974 Stadium, Ντόχα: 1G – 2H (21:00, ANT1)

Τρίτη 6 Δεκεμβρίου

(55) Education City, Ντόχα: 1F – 2E (17:00, ANT1)

(56) Lusail, Lusail: 1H – 2G (21:00, ANT1)ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

Παρασκευή 9 Δεκεμβρίου

(58) Education City, Ντόχα: Νικητής 53 – Νικητής 54 (17:00, ΑΝΤ1)

(57) Lusail, Lusail: Νικητής 49 – Νικητής 50 (21:00, ΑΝΤ1)

Σάββατο 10 Δεκεμβρίου

(60) Al-Thumama, Ντόχα: Νικητής 55 – Νικητής 56 (17:00, ΑΝΤ1)(69) Lusail, Lusail: Νικητής 51 – Νικητής 52 (21:00, ΑΝΤ1)ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ