Euroleague: «Εξαφανισμένος» και στο Μόναχο ο Παναθηναϊκός έχασε 84-68 από τη Μπάγερν

Μια ομάδα χωρίς αρχή, μέση και τέλος, τραγική αμυντικά και επιθετικά, χάρισε στην κακή φέτος Μπάγερν την πιο εύκολη νίκη της στη σεζόν και την είδε να τον πιάνει στη βαθμολογία EUROKINISSI

Παναθηναϊκός... αγνοείται! Ούτε στο Μόναχο εμφανίστηκαν οι «πράσινοι», χάνοντας με κατεβασμένα χέρια από τη Μπάγερν βλέποντας μια σεζόν να... χάνεται με το τέλος του πρώτου γύρου της Euroleague, αφού για 3ο στη σειρά παιχνίδι, γνώρισε την 5η σερί ήττα του στη διοργάνωση.

Μια ομάδα χωρίς αρχή, μέση και τέλος, τραγική αμυντικά και επιθετικά, χάρισε στην κακή φέτος Μπάγερν την πιο εύκολη νίκη της στη σεζόν και την είδε να τον πιάνει στη βαθμολογία. Οπως αναφέρει το Onsports, οι παίκτες του Ράντονιτς άφησαν τους αντίπαλους να πετύχουν 9 πόντους παραπάνω από τους μέσους όρους τους, είχαν μηδενική δημιουργία (7 ασίστ και 8 λάθη) και έβλεπαν το καλάθι σαν δαχτυλήθρα.

Ο Ρούμπιτ έκανε πάρτι (23 πόντοι), ο Γκιλέσπι έκανε double double (10 πόντους, 10 ριμπάουντ), ενώ ο Χάντερ είχε 10 πόντους και 9 ριμπάουντ. Στον Παναθηναϊκό, ο Μπέικον είχε 18 πόντους, αλλά σχεδόν όλους (16) στην 4η περίοδο, ενώ ο Ντέρικ Ουίλιαμς σημείωσε 14 πόντους.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε ανταγωνιστικός για μόλις 4 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο (9-9). Στη συνέχεια η Μπάγερν με σερί 10-0 άνοιξε τη διαφορά (21-11 πρώτο δεκάλεπτο) και τη διατήρησε μέχρι το τέλος του 20λεπτου (43-28), μιας και η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς δεν μπόρεσε να παίξει καλή ατομική άμυνα στα ποσταρίσματα των Ρούμπιτ και Γκιλέσπι, ενώ στην επίθεση ήταν εκνευριστικά άστοχη (10/26 δίποντα, 2/11 τρίποντα, 2/8 βολές).

Και όλα αυτά, παρότι πήρε 10 επιθετικά ριμπάουντ, τα οποία όμως δεν εκμεταλλεύτηκε επαρκώς, ενώ τα περισσότερα άστοχα τρίποντα ήταν ελεύθερα. Ο Μπέικον έμεινε στα ρηχά σε αυτό το διάστημα (2 πόντοι με 1/7 σουτ και κανένα κερδισμένο φάουλ), με τον Ουόλτερς να έχει 7 πόντους και τους Παπαγιάννη (6), Γκουντάιτις (5) να ακολουθούν.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να βγάζει σερί άμυνες για 3,5 λεπτά και να μη δέχεται πόντο, αλλά δεν το εξαργύρωσε λόγω της απαράδεκτης επιθετικής του φιλοσοφίας. Πέτυχε στο ίδιο διάστημα μόλις 2 καλάθια και η Μπάγερν επέστρεψε γρήγορα στο +15 (47-32). Στη συνέχεια ην αύξησε λίγο ακόμα μέχρι το +17. Το «τριφύλλι» προσπάθησε να επιστρέψει με νέες καλές άμυνες (55-43), είχε επιθέσεις για να ρίξει κι άλλο τη διαφορά, αλλά οι επιλογές του ήταν τραγικές και η άμυνα ανύπαρκτη για να έρθει ξανά το +17 (61-44) στο τέλος της 3ης περιόδου.

Στην 4η περίοδο, ο Μπέικον άρχισε να βάζει το ένα καλάθι μετά το άλλο, αλλά φυσικά δεν ήταν αρκετό. Η άμυνα των πράσινων θύμιζε παιδική χαρά και η διαφορά δεν έπεφτε με τίποτα, ούτε καν για να ανησυχήσει την Μπάγερν, η οποία έφτασε στην πιο εύκολη νίκη της φέτος.

Δεκάλεπτα: 21-11, 43-28, 61-44, 84-68

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Τρινκιέρι): Γουάιλερ - Μπαμπ 8 (2), Ουόλντεν 2, Ουίνστον 4, Γκιφάι 4 (5 ριμπάουντ), Χάντερ 10 (2), Μπόνγκα 11 (1), Γιάραμαζ 4, Χάρις 8, Ρούμπιτ 23, Γκιλέσπι 10 (10 ριμπάουντ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Ουόλτερς 10 (1), Λι 5 (1), Παπαγιάννης 6, Ουίλιαμς 14 (3), Καλαϊτζάκης Γ., Μπέικον 18 (3), Πονίτκα 4, Γκριγκόνις 3 (1), Μαντζούκας, Γκουντάιτις 8.