Η Μουγκουρούθα κατέκτησε το Roland Garros υποχρεώνοντας τη Σερένα Γουίλιαμς σε 2η ήττα

Reuters / Pascal Rossignol

Η Ισπανίδα Γκαρμπίνε Μουγκουρούθα έκανε την έκπληξη στον τελικό του Rolan Garros και κατέκτησε τον τίτλο από την Σερένα Γουίλιαμς, νικώντας την με 2-0 σετ. Το νούμερο 1 της παγκόσμιας κατάταξης είχε ηττηθεί και στο πρώτο τουρνουά Grand Slam στην Αυστραλία από την Κέρμπερ και για πρώτη φορά στην καριέρα της χάνει δύο συνεχόμενα τρόπαια.

Η 22χρονη Ισπανίδα κατακτά τον πρώτο της Grand Slam τίτλο, απρότι πέρυσι είχε φτάσει μέχρι τέλους στο Wimbledon, αλλά η Αμερικανίδα αντίπαλος της την είχε κερδίσει. Στο Παρίσι όμως έμοιαζε πιο έτοιμη από ποτέ και με περισσότερες δυνάμεις από την 34χρονη αντίπαλό της. Μετά από 58 λεπτά κατέκτησε το πρώτο σετ με 7-5 στο τάι μπρέικ, στέλνοντας το μήνυμα ότι ίσως είναι η ημέρα της.

2016 06 04T143511Z 603773513 LR1EC6414ID01 RTRMADP 3 TENNIS OPEN

(Πηγή: Reuters / Gonzalo Fuentes)

Η Σερένα έμοιαζε αρκετές φορές εξουθενωμένη και δίχως καθαρό μυαλό, με αρκετά λάθη. Το πάλεψε στο 2ο σετ, αλλά η Ισπανίδα της έκανε διαδοχικά break στο σερβίς της φτάνοντας στο 3-5. Η Γουίλιαμς απέφυγε 4 match-points μειώνοντας το σκορ αλλά στο επόμενο game με το σερβίς στην Μουγκουρούθα δεν απέφυγε την ήττα με 6-4 σε 43 λεπτά.

2016 06 04T142040Z 1429273102 LR1EC6413U6YX RTRMADP 3 TENNIS OPEN

Ήδη με την πρόκρισή της η Μουγκουρούθα είχε ανεβεί στο νούμερο 3 της παγκόσμιας κατάταξης και μετά τον τίτλο της θα πάει στο νούμερο 2, ενώ η Σερένα θα περιμένει τώρα για το 22ο Grand Slam στην καριέρα της (για να ισοφαρίσει την Στέφι Γκράφ) το Wimbledon στο Λονδίνο.

2016 06 04T151252Z 1398659857 LR1EC6416951F RTRMADP 3 TENNIS OPEN

(Πηγή: Reuters / Pascal Rossignol)

Είναι μόλις η 3η Ισπανίδα που κατακτά τίτλο Grand Slam (η Αράνχα Σάντσες Βικάριο το Γαλλικό όπεν και η Κοντσίτα Μαρτίνες το Γουίμπλεντον) και ο Ράφαελ Ναδάλ ήταν ο πρώτος, που έσπευσε να την συγχαρεί.

Νόβακ Τζόκοβιτς και Άντι Μάρεϊ θα διεκδικήσουν αύριο στις 16.00 το τρόπαιο στον τελικό των ανδρών.