EURO 2016: Ουαλία-Σλοβακία 2-1 στην πρεμιέρα του Β ομίλου της διοργάνωσης

Reuters / Regis Duvignau

Ιστορική νίκη πέτυχε η Ουαλία στην παρθενική της εμφάνιση σε EURO επικρατώντας 2-1 της Σλοβακίας, στον πρώτο αγώνα του Β ομίλου. Μπέιλ και Ρόμπσον Κανού σημείωσαν τα γκολ των νικητών, ενώ ο Ντούντα είχε ισοφαρίσει για την Σλοβακία, με την οποία αγωνίστηκε 90 λεπτά ο Ρόμπερτ Μακ του ΠΑΟΚ.

Η Σλοβακία ήταν εκείνη που έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία με τον Χάμσικ και τους αμυντικούς να κόβουν πριν η μπάλα περάσει την γραμμή, αλλά ο Γκάρεθ Μπέιλ ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ για την Ουαλία στο 10 με απ ευθείας κτύπημα φάουλ.

2016 06 11T161415Z 108663255 MT1ACI14432776 RTRMADP 3 SOCCER EURO WAL SVK

(Το 1-0 της Ουαλίας - Πηγή: Reuters / Sergio Perez Livepic)

Ο Βρετανοί κράτησαν χαμηλά τον ρυθμό ενώ η Σλοβακία δεν μπόρεσε να απειλήσει μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, ξεκίνησε όμως με σπουδαία φάση από τον Μακ του ΠΑΟΚ (ξεκίνησε στην βασική 11άδα) να πλασάρει πάνω από το δοκάρι, για να απαντήσει με κεφαλιά και πάλι ο Μπέιλ, που σταμάτησε όμως ο Σλοβάκος γκολκίπερ.

2016 06 11T172041Z 108667241 MT1ACI14432871 RTRMADP 3 SOCCER EURO WAL SVK

(Το 1-1 της Σλοβακίας - Πηγή: Reuters / Segio Perez Livepic)

Ο Ντούντα μπήκε αλλαγή στην κορυφή της επίθεσης για την Σλοβακία και στην πρώτη του ενέργεια στο 61 ισοφάρισε με ωραίο σλάλομ στην περιοχή και σουτ.

2016 06 11T172448Z 108667488 MT1ACI14432889 RTRMADP 3 SOCCER EURO WAL SVK

(Ο Ρόμπερτ Μακ πανηγυρίζει την ισοφάριση - Πηγή: Reuters / Albert Gea Livepic)

Η Σλοβακία προσπάθησε με κινητήριο μοχλό τον Μακ για το νικητήριο τέρμα ήταν όμως η Ουαλία εκείνη που σκόραρε με τον Ρόμπσον Κανού, μετά από ενέργεια του Ράμσεϊ και κακή αντίδραση του κεντρικού διδύμου Σκρτλ-Ντούριτσα.

2016 06 11T174157Z 108668517 MT1ACI14432945 RTRMADP 3 SOCCER EURO WAL SVK

(Το νικητήριο τέρμα για την Ουαλία - Πηγή: Reuters / Albert Gea Livepic)

Πάντως οι Σλοβάκοι θα μπορούσαν να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας αλλά η κεφαλιά του Νέμετς στο 86 σταμάτησε στο δοκάρι του Γουόρντ και το 2-1 ήταν το τελικό σκορ.

2016 06 11T174813Z 108668893 MT1ACI14432971 RTRMADP 3 SOCCER EURO WAL SVK

(Το δοκάρι του Νέμετς - Πηγή: Reuters / Albert Gea Livepic)

Με την Σλοβακία αγωνίστηκαν δύο ακόμη παίκτες με πέρασμα από το Ελληνικό πρωτάθλημα: ο Βάις ήταν στην αρχική 11άδα και στο 80 τον αντικατέστησε ο Στοχ.

Το άλλο ματς του B ομίλου γίνεται στις 22.00 στην Μασσαλία ανάμεσα σε Αγγλία και Ρωσία στην σκιά των σοβαρών επεισοδίων στην πόλη.

Την Τετάρτη 15/6 η Σλοβακία θα παίξει με την Ρωσία και την Πέμπτη 16/6 ο «εμφύλιος του Νησιού» Αγγλία-Ουαλία στην Λανς.