EURO 2016: άνετη επικράτηση της Κροατίας επί της Τουρκίας με 1-0 στον Δ όμιλο

Reuters / Darren Staples Livepic

Πολύ πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το 1-0, η Κροατία κέρδισε την Τουρκία έχοντας περισσότερες φάσεις, δύο δοκάρια και κυριαρχική παρουσία στον αγωνιστικό χώρο. Οι Τούρκοι με προβλήματα στο κέντρο άμυνας και αναιμική παρουσία στην επίθεση με μόλις 2 τελικές στο 90λεπτο δύσκολα θα έχουν τύχη στην συνέχεια του EURO.

Το πρώτο ημίχρονο στο Parc des Princes δεν είχε πολλές φάσεις για να ξεσηκώσουν ένα ενθουσιώδες πάντως κοινό Τούρκων και Κροατών.

2016 06 12T115125Z 108733885 MT1ACI14433844 RTRMADP 3 SOCCER EURO TUR CRO

(Πηγή: Reuters / Darren Staples Livepic)

Μάλλον η εικόνα του Τσόρλουκα στα αίματα ήταν η πιο εντυπωσιακή μέχρι το 40.

2016 06 12T133658Z 108740218 MT1ACI14433922 RTRMADP 3 SOCCER EURO TUR CRO

Τότε ο Μόντριτς πήρε το ριμπάουντ από απομάκρυνση της μπάλας και με απ ευθείας σουτ εκτός περιοχής άνοιξε το σκορ για την Κροατία.

SOCCER EURO TUR CRO

(Ο Μόντριτς μόλις έχει σκοράρει - Πηγή: Reuters / John Sibley Livepic)

Μάλιστα ένας ενθουσιώδης Κροάτης φίλαθλος κατάφερε να ξεφύγει από τους Αστυνομικούς και να πανηγυρίσει μαζί με τους διεθνείς το 1-0 πριν τον πιάσουν.

2016 06 12T135318Z 108741198 MT1ACI14433949 RTRMADP 3 SOCCER EURO TUR CRO

(Πηγή: Reuters / Christian Hartmann Livepic)

Στο ξεκίνημα του β μέρους (52) οι Κροάτες θα μπορούσαν να «κλειδώσουν» τη νίκη αλλά στο φάουλ του Σρνα η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, και λίγο μετά από πλεονεκτική θέση με τον τερματοφύλακα Μπαμπατζάν εξουδετερωμένο, ο αρχηγός της Κροατίας αστόχησε μέσα από την περιοχή.

2016 06 12T141244Z 108742364 MT1ACI14433977 RTRMADP 3 SOCCER EURO TUR CRO

Η Τουρκία ήταν πολύ αδύναμη επιθετικά, ακόμη και να πατήσει στην αντίπαλη περιοχή, αλλά η Κροατία σπαταλούσε τις ευκαιρίες έχοντας και 2ο δοκάρι με κεφαλιά του Πέρισιτς στο 72.

2016 06 12T143253Z 108743573 MT1ACI14434003 RTRMADP 3 SOCCER EURO TUR CRO 1

Μέχρι το 90 οι Τούρκοι είχαν μια μόνο καλή εκτέλεση φάουλ, και η Κροατία κράτησε εύκολα το 1-0 και τους 3 πρώτους πόντους στην διοργάνωση. Μετά το ματς ο Ντάριο Σρνα έμαθε ότι έχασε τον πατέρα του από την επάρατο νόσο.

Πριν το ματς Κροάτες και Τούρκοι φίλαθλοι έστειλαν ηχηρό μήνυμα στους χούλιγκανς, στήνοντας μια όμορφη γιορτή έξω από το γήπεδο. Γάλλοι χούλιγκανς προσπάθησαν να την χαλάσουν, επιτιθέμενοι σε Τούρκους οπαδούς, αλλά η έγκαιρη επέμβαση της Αστυνομίας απέτρεψε τα χειρότερα.

Το άλλο ματς του Δ ομίλου γίνεται αύριο στις 16.00 στην Τουλούζ ανάμεσα σε Ισπανία και Τσεχία.

Στις 19.00 αυλαία για τον Γ όμιλο με την αναμέτρηση Πολωνίας-Β.Ιρλανδίας στη Νίκαια και στις 22.00 η Γερμανία αντιμετωπίζει την Ουκρανία στην Λιλ.