EURO 2016: με άμυνα για σεμινάριο, ξεκίνημα με το δεξί για την Ιταλία με το 2-0 επί του Βελγίου

Reuters / Jason Cairnduff Livepic

Η Ιταλία έδειξε ότι είναι πολύ σκληρή για να την ξεγράψει κανείς σε αυτό το EURO. Με άμυνα για σεμινάριο και φαρμακερή στις κόντρες νίκησε 2-0 το Βέλγιο, που είχε προβλήματα στην άμυνα του και έμεινε στο ματς χάρις στις εντυπωσιακές επεμβάσεις του Κουρτουά, ενώ τις δικές του λίγες κλασσικές φάσεις δεν μπόρεσε να μετατρέψει σε γκολ.

2016 06 13T181553Z 108843353 MT1ACI14436032 RTRMADP 3 SOCCER EURO BEL ITA

(Πηγή: Reuters / Kai Pfaffenbach Livepic)

Η βραδιά στη Λυόν ξεκίνησε με μια ξαφνική μπόρα πριν το ματς κάνοντας τα συνεργεία να δουλεύουν με εντατικούς ρυθμούς.

SOCCER EURO BEL ITA

(Πηγή: Reuters / Jason Cairnduff Livepic)

Ο αγωνιστικός χώρος όμως δεν είχε κανένα πρόβλημα. Η Ιταλία με την άμυνα της Γιουβέντους στην 11άδα (Μπαρτζάλι, Μπονούτσι, Κιελίνι), έπαιξε για να κρατήσει το μηδέν αναζητώντας μια καλή αντεπίθεση.

2016 06 13T193244Z 108847964 MT1ACI14436132 RTRMADP 3 SOCCER EURO BEL ITA

Το Βέλγιο απείλησε κυρίως με μακρινά σουτ στο πρώτο ημίχρονο, που δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Μπουφόν στην 157η συμμετοχή του με την σκουάντρα ατζούρα.

2016 06 13T192718Z 108847638 MT1ACI14436119 RTRMADP 3 SOCCER EURO BEL ITA

Στο 32 η Ιταλία πέτυχε τον στόχο της και ο Τζεκερίνι κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας του Βελγίου από κανονική θέση και πλάσαρε τον Κουρτουά για το 0-1.

2016 06 13T193537Z 108848137 MT1ACI14436141 RTRMADP 3 SOCCER EURO BEL ITA

Πριν τελειώσει το ημίχρονο οι Ιταλοί θα μπορούσαν να βάλουν και άλλα γκολ σε μια παραπαίουσα άμυνα του Βελγίου. Στο 53 ήταν η πρώτη φορά που εκτέθηκε η Ιταλική άμυνα και ο Λουκάκου στην κόντρα βρέθηκε απέναντι στον Μπουφόν, πλάσαρε όμως πάνω από την εστία.

2016 06 13T201149Z 108850309 MT1ACI14436221 RTRMADP 3 SOCCER EURO BEL ITA

(Πηγή: Reuters / Max Rossi Livepic)

Στην άλλη πλευρά ο Κουρτουά έδειξε και αυτός την κλάση του σταματώντας κεφαλιά του Πελέ από τα 2 μέτρα.

2016 06 13T201239Z 108850359 MT1ACI14436223 RTRMADP 3 SOCCER EURO BEL ITA

Η φάση του Λουκάκου ήταν όμως η εξαίρεση, αφού η σκουάντρα ατζούρα έπαιξε ιδανικό κατενάτσιο, μην διστάζοντας να κάνει και φάουλ για κίτρινη κάρτα προκειμένου να μην ξαναβρεθεί εκτεθειμένη η εστία της.

2016 06 13T203546Z 108851746 MT1ACI14436262 RTRMADP 3 SOCCER EURO BEL ITA

(Ο Έντερ σταματά με τα χέρια τον Μέρτενς - Πηγή: Kai Pfaffenbach Livepic)

Το Βέλγιο πάντως θα μπορούσε να ισοφαρίσει με κεφαλιά από την μικρή περιοχή του Οριγκί σε κτύπημα φάουλ και πάλι όμως η μπάλα βγήκε άουτ, ενώ στην κόντρα επίθεση ο Κουρτουά εντυπωσιακά κράτησε μέσα στο ματς την ομάδα του σε σουτ του Ιμόμπιλε.

2016 06 13T204127Z 108852087 MT1ACI14436270 RTRMADP 3 SOCCER EURO BEL ITA

(Η ευκαιρία του Οριγκί στο 83 - Πηγή: Reuters / Max Rossi Livepic)

SOCCER EURO BEL ITA 2

("Ιπτάμενος Κουρτουά" στο 84 - Πηγή: Reuters / Max Rossi Livepic)

Η Ιταλία άντεξε στην πίεση και έβαλε και 2ο γκολ του Γκρατσιάνο Πελέ στις καθυστερήσεις. Πήρε πολύτιμο τρίποντο στον πιο δύσκολο όμιλο του EURO με το τελικό 2-0.

2016 06 13T205141Z 108852701 MT1ACI14436301 RTRMADP 3 SOCCER EURO BEL ITA

(Το 2-0 του Πελέ - Πηγή: Reuters / Jason Cairnduff Livepic)

Νωρίτερα Σουηδία και ΕΙΡΕ ήρθαν ισόπαλοι 1-1.

Η βαθμολογία

1.Ιταλία 3
2.Σουηδία 1
3.ΕΙΡΕ 1
4.Βέλγιο 0

Η επόμενη αγωνιστική στον Ε όμιλο έχει τα ματς Ιταλία-Σουηδία (Παρασκευή 17/6 στην Τουλούζ/16.00) και Βέλγιο-ΕΙΡΕ (Σάββατο 18/6 στο Μπορντό/16.00)

Το πρόγραμμα της Τρίτης

Αύριο ολοκληρώνεται η 1η αγωνιστική με τον ΣΤ όμιλο: Αυστρία-Ουγγαρία (Μπορντό 19.00) και Πορτογαλία-Ισλανδία (Σεντ Ετιέν 20.00).

Διαβάστε σχετικά

EURO 2016: ισόπαλο 1-1, έληξε το ματς του ΕΙΡΕ με την Σουηδία στον "όμιλο του θανάτου"