Super League, Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 0-0: Ισοπαλία στη Λεωφόρο, στο χέρι του «τριφυλλιού» ο τίτλος

Intime/ΒΗΧΟΣ ΝΙΚΟΣ

Σε ένα ντέρμπι «γεμάτο» δυνατές μονομαχίες, Παναθηναϊκός και ΑΕΚ έμειναν στο 0-0, με τους «πράσινους» να διατηρούν το πλεονέκτημα σε ενδεχόμενη ισοβαθμία.

Το πρωτάθλημα δεν κρίθηκε στον αγώνα της χρονιάς, ο οποίος δεν είχε νικητή.

«Πράσινοι» και «κιτρινόμαυροι» έδωσαν μεγάλη μάχη για το «τρίποντο», αλλά στο τέλος κανείς δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Κάπως έτσι έχουμε παράταση στην αγωνία, γνωρίζοντας πλέον την ομάδα που έχει στα χέρια του τον τίτλο. Αυτή είναι ο Παναθηναϊκός, ο οποίος «κλείδωσε» το πλεονέκτημα σε ενδεχόμενη ισοβαθμία με την ΑΕΚ.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, έχοντας δύο δοκάρια με τον Τσούμπερ. Όσο για τους παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, είχαν ως κορυφαία ευκαιρία, αυτή του Σπόραρ στο 45ο λεπτό.

Από εκεί και πέρα, στην ΑΕΚ διαμαρτύρονται για τη φάση του Ρότα στο 12ο λεπτό, όπου δεν δόθηκε ούτε φάουλ, ενώ στον Παναθηναϊκό θεωρούν ότι ο Μουκουντί θα έπρεπε να είχε αποβληθεί σε τουλάχιστον δύο περιπτώσεις.