EURO 2016: η Τσεχία "έκλεψε" την ισοπαλία από την Κροατία με δύο γκολ στο φινάλε του αγώνα

Ο Νέτσιντ μόλις έχει ισοφαρίσει σε 2-2 για την Τσεχία Reuters / Jason Cairnduff Livepic

Ένα δικό της παιχνίδι και μαζί την πρόκριση στους 16 του EURO από σήμερα έχασε η Κροατία, που προηγήθηκε με 2-0 της Τσεχίας, ήταν καλύτερη, αλλά δέχθηκε δύο γκολ στα τελευταία 15 λεπτά από την αντίπαλο της για το τελικό 2-2. Το ματς διακόπηκε για 5 λεπτά στο 85 καθώς Κροάτες οπαδοί πέταξαν φωτοβολίδες στον αγωνιστικό χώρο. Τραυματίας αποχώρησε και ο Λούκα Μόντριτς.

Η Κροατία από το πρώτο κιόλας ημίχρονο έδειξε ότι πατάει καλύτερα από την Τσεχία δημιουργώντας ευκαιρίες στην εστία του Τσεχ, άλλες φορές αστοχώντας και άλλες με τον γκολκίπερ της Άρσεναλ να τους σταματά.

2016 06 17T162126Z 109182086 MT1ACI14442491 RTRMADP 3 SOCCER EURO CZE CRO

(Ο Τσεχ σταματά τον Μάντζουκιτς - Πηγή: Reuters / Max Rossi Livepic)

Μέχρι το 37ο λεπτό όταν ο Πέρισιτς με ωραίο σουτ κατάφερε να τον νικήσει και να δώσει δίκαια το προβάδισμα στην Κροατία.

2016 06 17T164221Z 109183341 MT1ACI14442575 RTRMADP 3 SOCCER EURO CZE CRO

(Ο Πέρισιτς εκτελεί για το 0-1 - Πηγή: Jason Cairnduff Livepic)

Η Τσεχία ήθελε αλλά δεν διέθετε την ποιότητα για να απαντήσει και έτσι το 2ο γκολ ήρθε μάλλον φυσιολογικά, με τον Ράκιτιτς να προλαβαίνει την έξοδο του Τσεχ στο 60 για το 2-0.

2016 06 17T171645Z 109185405 MT1ACI14442660 RTRMADP 3 SOCCER EURO CZE CRO

(0-2 από τον Ράκιτιτς - Πηγή: Jason Cairnduff Livepic)

Δυο λεπτά αργότερα όμως η Κροατία είδε τον Λούκα Μόντριτς να βγαίνει, πιθανότατα με μυϊκό τραυματισμό και αγωνιά για το αν θα καταφέρει να είναι στην συνέχεια του τουρνουά έτοιμος ο μέσος της Ρεάλ. Σίγουρα θα χάσει το ντέρμπυ του ομίλου με την Ισπανία, όπως είπε ο γιατρός της εθνικής μετά το ματς.

2016 06 17T172157Z 109185717 MT1ACI14442674 RTRMADP 3 SOCCER EURO CZE CRO

(Πηγή: Kai Pfaffenbach Livepic)

Πάντως η απουσία του δεν αποδυνάμωσε την Κροατία, που συνέχισε να χάνει ευκαιρίες με τον Τσεχ να μην έχει την παραμικρή βοήθεια από τους αμυντικούς του. Καθώς όμως δεν σφράγιζε το τρίποντο, ήρθε η ωραία κεφαλιά του Σκόντα στο 75 να κάνει δραματικό το φινάλε, μειώνοντας σε 1-2 για την Τσεχία.

2016 06 17T173335Z 109186415 MT1ACI14442737 RTRMADP 3 SOCCER EURO CZE CRO

(Μειώνουν το σκορ οι Τσέχοι - Πηγή: Reuters / Kai Pfaffenbach Livepic)

Οι Κροάτες έχασαν κι άλλες ευκαιρίες, ενώ στο 85 κάποιοι ανεγκέφαλοι από την κερκίδα τους πέταξαν καπνογόνα στο γήπεδο και ο διαιτητής Μαρκ Κλάτενμπεργκ αναγκάστηκε να διακόψει το ματς, καθώς δημιουργήθηκε και μια μικρή αναταραχή και μικροσυμπλοκές στην κερκίδα στο Σεντ Ετιέν.

SOCCER EURO CZE CRO

(Πηγή: Reuters / Robert Pratta Livepic)

2016 06 17T175735Z 109187855 MT1ACI14442843 RTRMADP 3 SOCCER EURO CZE CRO

Και σαν να μην έφτανε αυτό, όταν το ματς ξανάρχισε με 5λεπτη καθυστέρηση, ο Βίντα έκανε ένα ανόητο χέρι σε διεκδίκηση μέσα στην περιοχή και ο Νέτσιντ ολοκλήρωσε την ανατροπή για την Τσεχία, ευστοχώντας στο πέναλτυ σε 2-2 και μένοντας ζωντανή για την πρόκριση, καθώς υπάρχει το τελευταίο παιχνίδι με την Τουρκία.